Rozkládací pohovky, které mohou po nějaký čas plnit funkci lůžka, jsou považovány za flexibilní nábytek určený pro náročné zákazníky. Výrobci pozorně naslouchají požadavkům dnešní doby, pro niž je charakteristické single bydlení a velká polyfunkční místnost.

Obývací pokoj je nezbytnou součástí bydlení. Plní nejenom funkci místnosti určené k odpočinku, je také místem setkávání rodiny či posezení s přáteli. Výběr pohovky není úplně jednoduchá záležitost. Dřívější problém, kdy bylo třeba najít kompromis mezi pohodlím a estetickým vzhledem, je definitivně minulostí. Dnes již většina designérů navrhuje pohovky v elegantním konceptu s nadčasovými prvky.

Multifunkční pohovka Tiara (výrobce Franz Fertig), velikost v rozloženém stavu 150 x 200 cm, čalounění látka nebo kůže, cena od 71 040 Kč, HOME STYLE.První krok

Plocha místnosti je jedním z hlavních omezujících faktorů, který musíme zohlednit při výběru pohovky. V současné době se používají skladebné sedací soupravy, které mají výhodu, že si můžeme vybrat pouze díly vyhovující dispozici našeho obývacího pokoje. Dokonce máme možnost kombinovat různé hloubky sedacích dílů a různé výšky opěradel. Výsledkem jsou zajímavé sestavy, kdy jedna část může mít hlubší sed a je pak vhodná pro neformální sezení, a druhá část s hloubkou okolo 60 cm se hodí pro oficiální příležitosti.

Polohovatelná pohovka Patchwork (design Pascal Mourgue), 14 možných poloh, cena od 86 210 Kč, LIGNE ROSET.Existují alternativy

V případě, že je náš obývací pokoj méně velkorysý než leckterá rozkládací pohovka, nabízejí se i další možnosti, jak si pořídit polohovatelný komfort a přitom se nezbavit vzdušnosti v místnosti. Na výběr máme rozkládací a nerozkládací typ, rozkládací s možností úložného prostoru, polohovací, fixní, rohový nebo různé druhy sedacích souprav s taburety, které plní funkci jednoho dílu pohovky určené k občasnému spaní.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.dumabyt.cz.

Užitečné doplňky

Rozkládací pohovka Versa (BoConcept), čalounění látka, cena 28 270 Kč, DECOLAND.V nabídce k pohovkám jsou většinou také různé druhy a velikosti polštářků, odkládací plochy, praktické poličky, které jsou buď pevnou součástí pohovky, nebo je můžeme podle potřeby přemísťovat. Dalším příjemným pomocníkem jsou kapsáře sloužící k odkládání nezbytných maličkostí.

Kromě dispozičních parametrů je důležité soustředit se na vhodné potahové materiály pohovky. Zásadní je i barva, popřípadě vzor. Podle těchto kritérií na sebe můžeme mnohé prozradit. Někdo dává přednost látce, která působí teple a přátelsky, ale je náročnější na údržbu, proto vybírejme potah, který lze vyčistit nebo vyprat. Tradiční kožená pohovka se snadno ošetřuje, je ovšem finančně nákladnější. Příjemnou alternativou může být kombinace materiálů.

Polohovatelná pohovka Downtown (design Pascal Mourgue), různé druhy potahových materiálů, cena od 133 280 Kč, LIGNE ROSET.Také bychom měli zvážit, jestli je nám příjemnější sedět na pérovém sedáku nebo zvolíme sedák z polyuretanové pěny. S otázkou, jaký materiál je vhodný pro nás a naše životní podmínky, nám může poradit prodejce. Barevný koncept by měl být především naším rozhodnutím. Jiné odstíny vybíráme, chceme-li, aby byla pohovka centrem pozornosti, jiné, má-li být spíš nenápadnou součástí interiéru. Obecně nelze říct, jaká barva je lepší či horší, módní, oblíbená či neoblíbená. Vzhledem k rychlému střídání trendů se každá rada tak trochu míjí účinkem. Nemějme tedy strach z výstřednosti a extravagance. Důležitá role pohovky v interiéru si naši pozornost a kreativitu rozhodně zaslouží.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem