Rám, matrace a rošt tvoří postel, kus nábytku, který nechybí ani v nejminimalističtějším interiéru. Upřednostníte vyšší kontinentální poležení, japonské při zemi, nebo hledáte alternativní řešení do garsonky? Jakou formu zvolíte, je na vás. Jen nezapomeňte, že postel si pořizujete, abyste se vyspali. Kompromisy nepřipadají v úvahu.

Užijte si spánek ze široka

Nezbytným prostředkem k udržení zdravého organismu, ­fyzické i psychické pohody je spánek – útlumově-relaxační fáze, při které dochází k uvolnění svalstva, utlumí se činnost organismu. Zato mozek i bez našeho vědomí prochází nastřádané životní události, třídí je a vyhodnocuje. Ne nadarmo se říká – ráno moudřejšího večera. Vyhovující matrace, pokrývka, polštář a také hluk, teplota i vlhkost v místnosti jsou jedny z podmínek vedoucích k nepřerušovanému spánku a dokonalému odpočinku. Člověk stráví až třetinu svého života spánkem, tak ať to stojí za to.

Člověk stráví až třetinu svého života spánkem, tak ať to stojí za to.

Spartánskému spaní odzvonilo. To platí jak pro jednolůžka, převážně do studentských pokojů, tak pro dvoulůžka do ložnic rodičů. Na trhu se sice prodávají jednolůžka o šířce 80 cm, ale standardem je devadesát. Kdo má však dostatek prostoru, ať se raději porozhlédne po šířce 120 cm. U nás netypický rozměr, ale kdo si zvykne spát na stodvacítce, devadesát mu bude úzkých. U dětí je výhodou, že se na tento rozměr vejdou dvě. Při návštěvě kamaráda tak nemusíte řešit kam s ním.

Další variantou na pomezí jednolůžka a dvoulůžka je rozměr 140 cm. Pro jednoho hodně a pro dva natěsno z ní dělají postel pro milence. Je dokázané, že spánek na jednolůžku je kvalitnější než spaní ve dvou. Kdo by po letech nezatoužil po samostatné ložnici? Vyberte si alespoň komfortnější šířku 180 cm namísto 160 cm.

Dlouholetou klasiku v podobě kombinace dřeva a čalounění představuje postel Morena, dvě zásuvky na každé straně postele nahrazují noční stolky, 160 x 200 cm, www.jena-nabytek.cz

Japonská postel

Optimální výška spací plochy se pohybuje v rozmezí 40 až 50 cm nad zemí. Pro starší osoby, a nejen pro ty, se nabízí i vyšší postele (cca 55 cm), ze kterých se lépe vstává. Jak a na čem spíme, je i věcí tradic a zvyku. O tom vypovídá spaní téměř na zemi po vzoru Japonců.

Rozhodnete-li se spát jako obyvatel země vycházejícího slunce, raději dodržte hygienické minimum od země, to je 25 cm. Spaní na futonech (anglický název pro japonskou matraci) navazuje na tradici skladného spaní, které je přes den poskládáno a uklizeno na místo, kde nebude překážet.

Futon je vyrobený z ryze přírodních materiálů a klasicky se skládá ze shikibutonu (tvrdý spodek matrace) a kekebutonu (silný prošívaný přehoz). Futon se ukládá na rošt nebo na podložky tatami.

Kontinentální postel

Pokud jste ještě o boxspringu neboli kontinentální posteli neslyšeli, pak vězte, že jde o jeden z nejnovějších trendů v oblasti zdravého spánku. Boxspring je kombinací tří matrací, vrchní, nosné a spodní, které společně zajistí správnou polohu páteře během spánku. Navrstvené matrace kontinentální postele jsou vyskládány do vyšší ložné plochy, než je tomu u klasických postelí. Spíte tak o něco výše a hlavně se vám z vyšší polohy bude pohodlněji vstávat. Boxspringové postele můžou disponovat také praktickým úložným prostorem.

Boxspringová postel Sunja, snímatelný potah, robustní dřevěný rám, horní i spodní matrace má kvalitní pružinové jádro, 140 x 209 x 102 cm, www.trends.de

Vyšplhat

Vysoká postel Storå (Ikea), masivní dřevo, volná výška pod rámem 167 cm, 140 x 200 cm, www.ikea.czKdyž chybí ložnice, lze u bytů s vyšším stropem řešit místo odpočinku ve zbudovaném patře na míru. Jednodušší, ale méně přizpůsobivou variantou je zakoupení hotového výrobku. Minimální podchodná výška podle normy je dva metry a deset centimetrů, ale to by vám příliš místa na spaní nezůstalo. K umístění sedačky pod vysokou postelí vám postačí i čistá výška sto sedmdesáti centimetrů. V prostoru spaní musíte mít k dispozici čistou výšku minimálně devadesát centimetrů. Samozřejmě více je lépe.

Sklopit

Tváří se jako skříň, ale oblečení za dveřmi šatní skříně nenajdete. V jejích útrobách se ukrývá sklopná postel. Během dne nezabírá místo, máte plochu pokoje volnou k tanci a večer stačí jednoduše sklopit.

Sklopná postel je hlavně účelná do multifunkčních pokojů, například garsonek, kdy není vhodné mít postel přes den na očích. Jedním tahem se tak ložnice promění v obývací pokoj. Oproti jiným řešením nabízí stejnou kvalitu spaní jako klasická postel a je určená ke každodennímu spánku.

Ceny výklopných postelí italského výrobce Clei se pohybují ve vyšší cenové kategorii, ale nezoufejte. Malý prostor obvykle nejchytřeji využijete nábytkem na míru. Kdo zná šikovného truhláře, může se inspirovat k vlastnímu řešení.

Tváří se jako skříň, ale oblečení za dveřmi šatní skříně nenajdete. V jejích útrobách se ukrývá sklopná postel.

Rozložit

V dnešní době menších bytů a efektivních interiérových řešení jsou populární také rozkládací, tedy multifunkční sedací soupravy či pohovky. V tomto segmentu se dnes nachází celá řada produktů, které podporují každodenní či příležitostné spaní. U některých typů souprav je pak dokonce možné si vybrat matraci pro rozložené lůžko. Zároveň existuje více typů rozkladu, takže jako zákazník máte skutečně velké možnosti výběru té pravé rozkládací sedací soupravy.

Rozkládací pohovka Ikea PS 2012 (Ikea), ve složeném stavu 87 x 210 x 77 cm, velikost lůžka 138 x 200 cm, www.ikea.cz

Špatně se vám spí? 

Na vině může být stav vaší matrace. Prát špinavé povlečení, jednou za čas vyprat nebo nechat vyčisti přikrývku i polštář je věc tak nad slunce jasná, že o ní ani nepřemýšlíme. Prach, pot, roztoči, všechno musí pryč. Naopak matrace považujeme za neušpinitelné a věčné. Ale opak je pravdou. Pokud jsme příliš velcí (těžcí) a matrace tomu není přizpůsobená, s vysokou pravděpodobností se rychleji proleží. Většinou můžete matraci po­užívat 15 až 20 let, ale z hygienického hlediska je vhodné vyměnit ji po sedmi či osmi letech.

Povlečení Monogami (Snurk), bavlna. Toužíte-li se k sobě tisknout jako Francouzi, nechybí povlečení na pokrývku, š. 220 cm. www.dekado.cz

Jak tvrdé lože zvolit?

Nikde není psáno, jak tvrdá má matrace být, nebo že ta nejlepší musí být nutně z líné pěny. Výběr je velice individuální, a tak jako v případě rozměrů rámů i tady hraje roli zvyk. Severské národy mají obecně sklon k tvrdším matracím, zatímco během dovolené na jihu narazíte na matrace tak měkké, že vám můžou pěkně zprotivit pobyt. Český spáč dává přednost tvrdším matracím, ale v posledních letech je odklon k těm o něco měkčím a už je jedno, zda jsou pěnové, latexové, sendvičové nebo taštičkové.

Důležitým kritériem je kvalita zpracování a možnost vyzkoušení. Matrace vám musí padnout. Pokud si chcete ověřit, jaká matrace vám bude vyhovovat, navštivte prodejnu, kde zákazníkům nabízejí možnost vyzkoušet si „měřicí deku“. Toto zařízení snímá tlak v určitých bodech mezi tělem a matrací. Je-li tlak příliš vysoký, máte snahu se v noci převalovat a ráno se pak cítíte, jako byste celou noc procvičili.

Páteř by měla být při ležení na boku v rovině.

Zarámováno

Kvalitu postele určují rošt a matrace, ale i rám, na který je někdy pohlíženo jako na méně podstatnou část. Avšak na posteli, která skřípe a které nemůžete věřit, že se s vámi nepropadne, se s lehkou hlavou nevyspíte.


Další články o vybavení interiéru najdete v této rubrice a na našem sesterském webu www.modernibyt.cz.


Text: Helena Marková, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem