Abychom pro svůj spokojený spánek udělali maximum, neměli bychom šetřit na matraci. Koneckonců, je to investice, kterou si opravdu užijeme - vždyť v posteli strávíme téměř třetinu života!

Průměrný spáč se na lůžku převrátí až osmdesátkrát za noc. Matrace mu proto nesmí bránit v pohybu, ale naopak by měla napomáhat uvolnění kosterního svalstva tak, aby tělo mohlo snadněji zaujmout svoji ideální polohu. Také ploténky musí dostat prostor pro své „roztažení", který potřebují k nerušenému příjmu živin.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Která je ta pravá matrace?

Nejen senioři ocení pohodlí elektricky polohovatelných lamelových roštů (JMP).Nejrůznějších modelů matrací je v současné době na trhu celá řada a vy stěží hned při první návštěvě obchodu budete přesně vědět, co chcete. Proto je dobré matraci vyzkoušet přímo v místě prodeje - jen tak totiž poznáte, zda je pro vás ta pravá: zda je dostatečně široká, tuhá nebo naopak měkká. Některá prodejní místa dokonce nabízejí možnost poležení na tzv. měřicí dece - speciální podložce protkané sítí detekčních bodů - s jejíž pomocí prodejce bezpečně určí vaše „zátěžové zóny" a společně s vámi pak stanoví optimální typ matrace a také doporučí, jakou tuhost mají mít její jednotlivé zóny. Měření se provádí jak vleže na zádech, tak při poloze na boku. Naměřené výsledky se pak u jednotlivých typů matrací vzájemně porovnají, čímž můžete získat cenné vodítko.

Kromě volby správné matrace musíme věnovat velkou pozornost také výběru roštu, jenž by měl posteli umožnit „dýchat". Z tohoto důvodu nejsou vhodné deskové modely, jež neumožňují volné proudění vzduchu a odvětrávání lůžka. Jako vhodnější se jeví rošty lamelové, přičemž jejich kvalita závisí na celkovém počtu lamel a také na jejich šířce a pružnosti.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Matrace pro alergiky

Součástí našeho životního prostředí jsou také bakterie, roztoči i plísně. Pokud se tyto mikroorganismy vyskytují v domácnosti ve zvýšené míře, mohou mít negativní vliv na zdraví člověka. Jedním z nejvíce exponovaných kontaktních prostředí jsou pro člověka obytné prostory a zvláště pak místo spánku - lůžko. Zde dochází k bezprostřednímu kontaktu lidského těla s prostředím, kde se díky zvýšené teplotě vlhkosti vyskytují roztoči a další mikroorganismy. Proto je důležité, aby se v lůžku nevytvářely podmínky vhodné pro život těchto mikroorganismů a tím se snížil jejich výskyt na míru, která již nemá negativní vliv na zdraví člověka.

Luxusní čtyřzónová matrace Ester s jádrem ze studené pěny dvou rozdílných objemových hmotností s vloženými válci ze studených pěn, které napomáhají správnému anatomickému držení těla a poskytují čtyři tvrdosti v oblasti ramen. Strana zelené a žluté pěny je měkčí, strana růžové a žluté pěny tvrdší. Cena od 13 304 Kč (DŘEVOČAL).Žádoucí hygieny lůžka ale stěží dosáhneme jenom úklidem, byť by byl sebepečlivější. Zapojit se musí i materiál, z něhož je matrace vyrobena. Novým spojencem v boji proti nežádnoucím spolunocležníkům je studená pěna Cellpur®, která obsahuje celulózu Tencel v práškové formě. Tato celulóza je vyrobena z přírodního materiálu (ze dřeva). Její významnou předností je schopnost rychle a ve velkém množství na sebe vázat vlhkost, a současně i schopnost tuto vlhkost rychleji uvolňovat odpařováním.

Vždyť spáč za noc „odevzdá" matraci až ¾ litru vlhkosti... Cellpur® dokáže během tří hodin pojmout dvojnásobné množství vlhkosti oproti standardním polyuretanovým pěnám bez přidané celulózy. Současně dokáže vlhkost rychleji a snadno uvolnit - celulóza společně s prodyšnou pěnou tak vytvářejí suché a příjemné klima matrace, které se naopak stává nepříznivým pro život roztočů i jiných mikroogranismů. Matrace z Cellpuru nabízí např. Studio zdravého spaní - JMP.

text: Markéta Klocová, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem