Technologie i možnosti osvětlení interiéru se za posledních pár let neuvěřitelně změnily. Světelné zdroje mohou měnit barvy nebo rozstřikovat vůně a ovládání na dálku je samozřejmostí.

K osvětlení můžete přistupovat dvěma způsoby. Buď jde o jednu součást domácího inteligentního systému a ovládáte jej přes centrální řídící jednotku, nebo je osvětlení zcela samostatné a ovládáte ho nezávisle. Obsluha se příliš neliší, podstatný rozdíl je však v samotné instalaci, což je úkol pro projektanta a instalační firmu.

Ovládací aplikace iHC-MIRF pro chytré telefony iPhone umožňuje jednoduchým způsobem řídit vaše domovní systémy, včetně osvětlení, pomocí telefonu (iNELS)

Chytrá elektroinstalace

Konvenční osvětlení, kdy jsou vypínače mezi sebou a spotřebiči propojeny do 1–2 okruhů klasickými vodiči, se dnes nahrazuje tzv. inteligentní elektroinstalací. Jde o zásadní rozdíl, protože inteligentní systém využívá tzv. sběrnicového systému. Toto řešení je velmi výhodné pro náročné elektrické instalace, pro moderní budovy plné elektroniky, datových kabelů i silových vodičů. Sběrnicový systém totiž v sobě dokáže bez problémů spojit nejrůznější zařízení a technologie.

Inteligentní elektroinstalace nespíná ovládacím prvkem (vypínačem) přímo příkon do konkrétního spotřebiče, ale jde spíš o „softwarové“ řešení, které posílá povely pro spínání. Celý systém se programuje a k ovládání domácnosti se používají multifunkční tlačítka. V jednom tlačítku může být sloučeno ovládání topení, osvětlení, žaluzií, klimatizace, vzduchotechniky, kamer, bezpečnosti atd.

Sběrnicový systém

Sběrnice je speciální komunikační kabel, který přenáší informace mezi jednotlivými prvky systému. Zjednodušeně řečeno, jednotlivá zařízení si pomocí sběrnice mezi sebou posílají „zprávy“ o tom, co je třeba provést, včetně údajů, od koho a komu je „zpráva“ určena – (každé zařízení má svou unikátní adresu). Informace, které sběrnicí putují, mohou mít různou velikost, podle složitosti operace. Například povel zapni/vypni bude v řádech jednotek bitů, kdežto údaje o teplotě v místnosti nebo textové zprávy zobrazené na displeji budou mít objem o řád vyšší. Díky tomu lze z jednoho vypínače řídit jakékoliv svítidlo v domě nebo libovolný počet svítidel. Můžete též vytvářet tzv. scénáře pro různé typické situace v domě: tlumené osvětlení pro sledování TV, rozsvícení nebo zhasnutí celého domu nebo jeho částí, noční osvětlení schodiště atd.

Nepřeberné možnosti

Ovládací tlačítka jsou programovatelná a umožňují vytváření různých časových scénářů či přednastavených scénářů pro různé situace. Dům se tak přizpůsobuje vašemu životu a učí se vycházet vstříc vašim potřebám a zvyklostem. Základním prvkem je zde řídicí jednotka, která je mozkem a srdcem všech domácích systémů (topení, stínění, osvětlení, ovládání spotřebičů a zásuvek, klimatizace, zavlažování zahrady, audiosystémů, bezpečnosti domu či ohřevu vody v bazénu).

Novinkou jsou žárovky, do kterých nalijete esenciální olej. Žárovka pak pomocí integrovaného miniaturního větráčku po stisknutí tlačítka v telefonu provoní prostor. Důležité je, že vůně se uvolňují větráčkem a ne zvýšenou teplotou, takže se esenciální oleje nepřepalují.

Projekt a instalace

O inteligentní elektroinstalaci je nejvýhodnější přemýšlet spolu s projektem celého domu, protože dodatečná instalace je vždy obtížnější a často se neobejde bez zásahu do stěn, podlah či stropu. Konkrétní řešení se pochopitelně odvíjí od použité stavební konstrukce – jinak se povedou kabely v betonové konstrukci, jinak v dřevostavbě či v domě z tvárnic či bloků. Kabely mohou vést pod podlahou či ve zdech, ale velmi často se využívá prostoru za sádrokartonem či nad stropními podhledy. Nicméně, neznamená to, že pokud „nestihnete“ fázi projektu, bude pro vás inteligentní elektroinstalace nedostupná. Dodatečná instalace může být zkrátka v některých případech složitější, ale vše se dá vyřešit podle konkrétní situace, například využitím již zmíněných podhledů, sádrokartonů či zrušeného komína.

Automatický režim

Osvětlení můžete přepnout do automatického režimu: svítidla se budou rozsvěcet v okamžiku, když vstoupíte do určité zóny v domě, nebo podle intenzity venkovního světla, podle zatažení rolet či žaluzií, podle přítomnosti osob v dané zóně apod. Vnikne-li do domu zloděj za vaší přítomnosti, systém rozsvítí všechna světla a nedovolí je zhasnout až do odvolání poplachu. Pokud nejste doma, všechna světla se rozblikají, aby vaše okolí vědělo, že se děje něco podezřelého. Při propojení světel s bezpečnostním systémem se nemusíte obávat, že zapomenete při odchodu z domu zhasnout – systém to udělá za vás.

Bezdrátové řešení

Zajímavá je i žárovka, která kromě svícení plní i funkci kamery. S její pomocí můžete kontrolovat libovolný prostor i na dálku bez instalace kamery. Žárovku Awox stačí umístit do jakékoli standardní stojací lampy, lustru nebo stolní lampičky, připojit smartphone, tablet nebo bezdrátový ovladač a můžete měnit barvy a intenzitu osvětlení, provonět dům vůní, užívat si svou oblíbenou hudbu, nebo sledovat dění u vás doma. Jednotlivé žárovky lze kombinovat, spojovat do jednotlivých zón a pohodlně ovládat pomocí aplikace SmartCONTROL, která je dostupná pro Android a iOS, včetně verze pro Apple Watch. (1)V rodinném domě si můžete dopřát všech vymožeností inteligentní domácnosti bez složité instalace, a to díky bezdrátovému systému. Vše lze ovládat chytrým telefonem a systém můžete budovat postupně doplňováním různých sad.

Například platforma iNels nabízí sadu pro bezdrátové ovládání elektrického topení, sadu pro ovládání vytápění pomocí chytrého telefonu, sadu pro ovládání hudby nebo sadu pro ovládání iR zařízení pomocí chytrého telefonu. Podobně je to i s osvětlením.

Budete potřebovat mobilní telefon s příslušnou aplikací a tzv. chytrou krabičku, která předá vaše povely z telefonu světlům, spotřebičům, termohlavicím na radiátorech, žaluziím, bezpečnostnímu systému atd. Je pouze na vás, jakým způsobem a jakým tempem budete svůj systém pomocí zvolených sad rozšiřovat.

Zaujalo nás: Kouzelné žárovky 

Pokud se nechcete pouštět do budování systému inteligentní domácnosti, ale chcete ovládat osvětlení, jako byste systém doma měli, postačí vám inteligentní telefon a chytrá žárovka (Awox Smart Home). Telefonem pak jednoduše žárovku či více žárovek bezdrátově spouštíte či zhasínáte, stmíváte, nastavujete si libovolnou barvu či „teplotu“ odstínu světla.

Text: Adam Krejčík | Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem