Nástup do školy je zásadní událost, které je třeba přizpůsobit i dětský pokoj. Jeho obyvatelé už nemají na práci pouze hry, potřebují také prostor pro učení. Zároveň začínají vyžadovat respekt ke svému soukromí. To vše může zajistit chytře vybraný nábytek...

Sestava Boiserie, cena cca od 95 000 Kč (DOIMO).Samozřejmě v době nástupu do školy je dítě ještě příliš malé na to, aby si přestalo hrát úplně. Proto není vhodné místo určené pro hru zmenšovat, nebo snad dokonce rušit. S tímto obdobím bychom měli počítat již při prvním zařizování pokoje a podle toho nakupovat. Pak je velmi jednoduché vybudovat pracovní kout třeba pod vyvýšenou postelí.

Ke stolu

Křeslo Carta ante flag, cena od 8 720 Kč, podnožník od 5 238 Kč (CIA INTERNATIONAL).S nástupem do školy si dítě už nevystačí s malým pracovním stolkem a dětskou židličkou. Pracovní stůl a ergonomická židle jsou nezbytností. Stůl by měl mít nastavitelnou pracovní desku, která se přizpůsobí věku dítěte. Zásadou je umístit ho u přirozeného zdroje světla, tedy u okna. Aby si dítě nestínilo, pravákovi by mělo světlo dopadat zleva a levákovi zprava. Židle by měla být také nastavitelná a vhodná pro dlouhé sezení.

Pro správné držení těla je důležitý každý centimetr. Zvláštní pozornost je třeba věnovat umělému osvětlení. Na psací stůl je vhodná lampa s nastavitelným ramenem a neprůhledným stínidlem, která by měla být pod úrovní očí, aby její světlo ne­oslňovalo. Nezapomeňte také na úložné prostory na věci do školy a na knihovnu, do které se vejde víc než jenom obrázkové knihy.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

S barvami opatrně

Sestava Giornalone, laminovaný povrch vysoce odolný proti opotřebování, cena od 109 560 Kč (JESPEN).Děti barvy milují a pro jejich harmonický vývoj jsou velmi důležité. Neřiďte se však pouze jejich přáním. Děti například mají rády červené a oranžové barvy a dospělí jim proto často v těchto barvách pokoje zařizují. Je však nutné zvážit, že si dítě ve svém pokoji nejen hraje, ale
že v něm i usíná a soustředí se na úkoly, a takové vzrušivé barvy nejsou pro tyto
činnosti vhodné.

Pro nesoustředěné a roztěkané děti je ideální barvou zelená, která uklidňuje, podporuje koncentraci dítěte a usnadní mu proces zapamatování. Je-li dítě naopak bázlivé, zvolte žlutou. Ta má povzbuzující účinek, podněcuje ke kreativitě a k duševní činnosti vůbec.

Máte-li pocit, že tyto barvy nejsou dost pestré pro dětský svět, nezapomeňte na to, že nejen nábytek, ale i doplňky a hračky barevnost pokoje dotvoří a rozbijí případnou sterilnost.

Barvy podle věku

PŘEDŠKOLNÍ VĚK
- barva stěn by měla ladit s nábytkem, který může být celobarevný, v těchto dvou odstínech volte doplňky
MLADŠÍ ŠKOLNÍ VĚK
- volte barvu podle pohlaví, vycházejte z představ dětí, ale vyvarujte se příliš křiklavých barev, které rozrušují
STARŠÍ ŠKOLNÍ VĚK
- barva nábytku by měla být spíše přírodní a neutrální, doplňky, které mohou být výrazné, protože se dají často obměňovat, volte v aktuálních módních tónech, mezi které patří tyrkysová, zelená, žlutá, růžová a oranžová

text: Lucie Bejčková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem