Nabídka interiérových dveří je natolik široká, že se vyplatí seznámit se s různými typy dveří a variantami jejich instalace dříve, nežse pro některé rozhodnete.

Interiérové dveře neslouží jen k vytvoření soukromí uvnitř bytu. Mohou fungovat i jako ochrana proti prachu, hlučnosti nebo pachům, případně i jako částečná tepelná izolace. Mohou mít také výrazný dekorativní účel. dveře se nejčastěji rozdělují do základních skupin podle způsobu otevírání. dalším parametrem je potom použitý materiál a rozměry, typy prosklení, počet křídel, řešení konstrukce.

Rozdělení dveří podle způsobu otevírání

Otočné neboli otvíravé dveře jsou zavěšeny pomocí dveřních závěsů (pantů) na zárubni a otevírají se jen jedním směrem. Podle umístění pantů na zárubni se dělí na pravé a levé (to poznáte podle toho, že se na dveře podíváte ze strany, z níž jsou vidět závěsy – strana, na které jsou umístěny, určuje, zda budou dveře označovány jako „pravé“ nebo „levé“). u tohoto typu dveří je před instalací vždy vhodné zvážit, jestli se mají otevírat dovnitř, nebo ven. Jelikož jde o nejběžnější typ dveří, existuje k nim velmi široký sortiment doplňků a příslušenství (například různé kliky, koule, panty nebo závěsy).

Kývavé dveře, u nichž je možné otevírání na obě strany, se často nazývají hovorově „lítačky“. Jsou v zárubni zavěšeny pomocí speciálního oboustranného pantu, takže se mohou otevírat na obě strany. o automatické zavírání se stará pružina, která je součástí závěsu. Mohou být instalovány v jednokřídlém nebo dvoukřídlém provedení a používají se především v místech, kde prochází velký počet osob. Aby nedocházelo ke kolizím mezi osobami přicházejícími současně z obou stran, je jejich část většinou prosklená.

Celoskleněné vnitřní dveře GlassLine s pískovaným sklem prosvětlí a opticky zvětší interiér a díky nanonátěru se snadno udržují perfektně čisté (HÖRMANN)

Posuvné vnitřní dveře jsou zavěšeny na speciálním ložiskovém pojezdu a zasunují se při otevírání do falešné stěny (pouzdra) nebo vedle stěny (toto řešení vyžaduje místo a kování bývá poměrně drahé). Nespornou výhodou posuvných dveří však je to, že umožní ušetřit mnoho místa. Výplň posuvných dveří může být plná nebo prosklená, v takovém případě propouští denní světlo a opticky zvětšuje obytný prostor.

Pokud jsou situovány mezi dvěma většími místnostmi, mohou posloužit k jejich propojení v případě potřeby (například spojení obývacího pokoje s jídelnou). Toto řešení se často používá i u šatních skříní, vyráběných na míru. U posuvných dveří je možné vybrat si vyhovující typ podle konstrukčního řešení uchycení:

Posuvné dveře, které se zasouvají do zabudovaného stavebního pouzdra, šetří místo a při absenci klasické zárubně působí lehce a vzdušně. Díky možnosti různých dekorů dveří se hodí do každého interiéru (JAP FUTURE)

Tradiční posuvné dveře na stěnu jsou řešeny tak, že se jejich křídlo pohybuje těsně podél stěny, tudíž pro jejich instalaci nejsou nutné žádné větší stavební úpravy. Postačí stavební otvor opatřit obložkovou zárubní a na ni do stávající zdi upevnit garnýž s pojezdovou lištou, která bude sloužit k posunování dveří. Tyto posuvné dveře mohou být řešeny jako jednokřídlé (s posouváním křídla na jednu stranu) nebo jako dvoukřídlé (s posouváním na dvě strany).

Pokud si vyberete posuvné dveře se zasouváním do stěny, je třeba provést instalaci stavebního pouzdra. I tento typ posuvných dveří je možné pořídit v jednokřídlé nebo dvoukřídlé variantě, kdy u dvoukřídlého provedení je možné využít řešení s otevíráním v jedné linii na dvě strany, další možnost nabízejí dvoukřídlé posuvné dveře s paralelním zasouváním obou křídel do jednoho pouzdra, třetí alternativou je zhotovení posuvných dveří se dvěma oddělenými otvory pro zasouvání do zákrytu v pouzdře uprostřed.

Zajímavým a prostorově úsporným řešením jsou i skládací dveře, jež bývají většinou zavěšeny v horní liště a skládají se vedle sebe. Slouží k optickému rozdělení místností na dvě části a jsou vyrobeny nejčastěji z překližky, umělé kůže nebo plastu. Hodí se pro případ, že máte k dispozici velký stavební otvor a chcete ho uzavřít jiným způsobem než instalací klasických dveří.

Výrazné a dekorativní skládací dveře dodají interiéru na originalitě, přitom však nezabírají téměř žádný prostor. Můžete zvolit mezi skládací nebo harmonikovou variantou – harmoniková ve složeném stavu zasahuje do obou stran oddělených místností, zatímco skládací se shrne pouze na jednu stranu stavebního otvoru.

Využití shrnovacích dveří je velmi široké, lze je použít v klasických zárubních stejně jako dveře u vestavěných skříní a šaten. Jsou nejen velmi praktické, ale i dekorativní a moderní. Na rozdíl od klasických dveří se samy od sebe nezavírají, tudíž nehrozí nebezpečí, že s nimi práskne průvan.

Rozdělení dveří podle umístění do zárubně

Polodrážkové neboli falcové dveře představují typ, u něhož je dveřní křídlo usazeno do pantů na zárubni takovým způsobem, že u dveří je po jejich zavření po celém obvodu křídla viditelná profilovaná hrana, vystupující do prostoru.

Bezpolodrážkové neboli bezfalcové dveře se vyznačují tím, že jejich dveřní hrana není profilována, takže dveřní křídlo je v jedné rovině se zárubní. Zavřené dveře tak zcela zapadnou a nevyčnívají do prostoru. Tyto dveře mohou v interiéru působit jako výrazný designový prvek, protože křídlo je u nich kompletně vsazeno do obložkové zárubně se skrytými, pohledově neviditelnými závěsy (panty). Díky tomu elegantně splývají se stěnou. Jde o nákladnější, ale velmi působivou variantu řešení interiérových dveří.

Při montáži tohoto typu dveří velmi záleží na správném usazení křídla v zárubni takovým způsobem, aby vzniklá spára byla na obou stranách zcela souměrná. K tomu slouží skryté závěsy, umožňující seřízení dveří ve 3D prostoru. Vyrábějí se v různých povrchových úpravách a s použitím rozmanitých materiálů, k nejžádanějším patří dýhované, lakované, fóliové či laminované.

Také přiznaná zárubeň posuvných dveří působí elegantně. Posuvné dveře umožní propojit sousedící místnosti bez překážejícího křídla dveří. Zde dveře v odstínu šedý dub (HÖRMANN)

Rozdělení dveří podle materiálu a výplně

Dveře Akord jsou typické svou vertikální lištou, kterou lze vyfrézovat, zvolit kovolaminát či vysoký lesk. Tuto lištu mají plné i prosklené varianty (SAPELI)Dřevěné interiérové dveře jsou dlouholetou tradicí a vyrábějí se v nejrůznějších variantách povrchové úpravy i použitého materiálu, často dokonce na zakázku kvůli dokonalému sladění s nábytkem, podlahovými krytinami a dalšími prvky interiéru.

Dýhované dveře jsou pěkné na pohled a vyjdou levněji než ze dřeva. Dýhový povrch s přirozenou strukturou dřeva bývá krytý tenkou vrstvou transparentního laku, při údržbě i čištění vyžaduje jemný, citlivý přístup.

Dveře s laminátovým CPL povrchem jsou odolné proti poškrabání, UV záření i vlhkosti. Laminátové fólie se vyrábějí v mnoha zajímavých dekorech od imitace struktury dřeva až po jednobarevné nebo metalické odstíny.

Takzvané celoskleněné dveře jsou vyrobeny z jednoho kusu speciálního odolného skla, buď průhledného, nebo zbarveného. Skleněné vnitřní dveře dodají interiéru nádech luxusu a elegance, na rozdíl od klasických dřevěných dveří příjemně a přirozeně prosvětlí celý interiér. Hodí se do tmavých prostor, kde umožní průchod světla z osvětlených místností, působí i jako výrazný designový doplněk každého interiéru. Jsou vyrobeny z bezpečnostního skla, které zaručuje jejich nerozbitnost, vyrábějí se jako otevírací nebo posuvné. Patří k oblíbeným trendům současné doby, protože umožňují velký výběr dekoru, který je dále možné sjednotit se zbytkem interiéru a bytovými textiliemi.

Prosklené dveře jsou vlastně kombinací vlastností dřevěných a skleněných dveří.
Nejčastěji se používají tam, kde od dveří vyžadujeme z praktických či estetických důvodů průsvitnost nebo dokonce průhlednost.

Speciální druhy dveří, k nimž patří například protipožární, kouřotěsné nebo protihlukové, se instalují spíš jako vnější dveře, v interiéru velké využití nenacházejí.

Instalace vnitřních dveří

1) Určete, na kterou stranu se budou otevírat a zda budou pravé nebo levé, podle toho si pořiďte správné dveře a zárubně.

2) Pokud jsou zárubně z více dílů, smontujte je dohromady. Našroubujte spodní části pantů na zárubně a postavte je do otvoru ve zdi na tenké dřevěné destičky. Nahoře potom provedete zafixování zárubně pomocí dřevěných klínů v blízkosti rohů.

3) Teď je potřeba vzít do ruky vodováhu a pečlivě ve všech směrech zkontrolovat, zda rám zárubně stojí kolmo k podlaze a je ve správné poloze. K případnému doladění polohy poslouží další úprava polohy klínků.

4) Dále umístíte klínky i podél zárubně, především v místech, kde je krycí plech a panty. Důležité je proměřit, zda je všude mezi oběma svislými částmi zárubně stejně velká vzdálenost (aby dveře správně dosedaly).

5) Potom mezi zárubně umístěte rozpěrky (minimálně tři) a zkušebně opatrně nasaďte křídlo dveří. Následně dveře zase vysaďte.

6) Pokud dveře správně dosedají, je čas vyplnit zárubně nízkoexpanzní montážní pěnou. Zárubeň si můžete olepit ve styku se zdí malířskou páskou, aby zůstala čistá.

7) Nakonec přebytečnou pěnu odříznete a nasadíte obložky, potom i křídlo dveří. Případné nerovnosti na zdi je třeba opravit, záleží na přesném vytvoření otvoru.

Foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem