V interiéru lze s barvami opticky kouzlit a hrát si i se vzory. Mohou být bezesporu krásným oživením domova, avšak při nesprávném výběru či kombinaci i velkým zklamáním.

Obývací pokoj, kuchyně, dětský pokoj či koupelna. Každá místnost má jiné využití, které je třeba při výběru barev zohlednit. Obecně teplé barvy (červená, oranžová, hnědá a žlutá) jsou veselé a vyvolávají dobrou náladu. Naopak studené barvy (modrá, zelená, a fialová) zklidňují a dokážou pocitově snížit teplotu v místnosti až o tři stupně. K současným hitům pak patří barvy neutrální (šedá, bílá, černá), které se skvěle kombinují se všemi odstíny.

Virtuální malíř v mobilu

Aplikace pro mobilní telefony a tablety Dulux Visualizer přenáší malování pokojů do nové digitální dimenze. Díky ní si s mobilním telefonem nebo tabletem v ruce snadno virtuálně navrhnete novou podobu svého domova. Můžete si vybírat z široké palety barev a podívat se, jak bude daný odstín na stěně působit. Náhled nových kombinací vidíte přímo na displeji chytrého zařízení. Svůj návrh vyfoťte nebo nahrajte do panoramatického videa a nový vzhled pokoje můžete hned probrat s rodinou nebo přáteli na sociálních sítích. Aplikace Dulux Visualizer byla vytvořena pro operační systémy iOS i Android. Stáhněte si ji zdarma na App Store nebo Google Play pod názvem Dulux Visualizer CZ.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je prostorem, kde trávíte volný čas a setkáváte se zde s rodinou a přáteli. Je jednoduše nejvíce vidět a zvolené barvy by se proto měly podřídit jeho společenské funkci. Příjemnou pohodovou atmosféru naladíte pomocí teplých barev či teplejších odstínů barev studených. Do teplých tónů žluté, oranžové či červené zahalte i kuchyň a jídelnu. Jsou rovněž určeny k setkávání rodiny a pochutnávání si na dobrých jídlech.

Obecně teplé barvy (červená, oranžová, hnědá a žlutá) jsou veselé a vyvolávají dobrou náladu. Naopak studené barvy (modrá, zelená, a fialová) zklidňují a dokážou pocitově snížit teplotu v místnosti až o tři stupně. K současným hitům pak patří barvy neutrální (šedá, bílá, černá), které se skvěle kombinují se všemi odstíny.

Barvy v ložnici

Naopak ložnice je místem soukromým a odpočinkovým. Její intimitu podpoříte především jemnými tóny studených barev. Pokud však lpíte na výraznějších odstínech, doporučuje se je umístit pouze na jednu stěnu. Ideálně na tu za vaší hlavou, abyste při probouzení a usínání hleděli na uklidňující barvy.

Očista, uvolnění a relaxace – to je koupelna. Její větší plochy vymalujte barvami podporujícími odpočinek a zklidnění, ale nebojte se vytvořit kontrast s výraznými tóny na menších plochách nebo doplňcích.

Výmalba dětského pokoje

Specifickou kapitolou jsou dětské pokoje, které plní řadu funkcí. Jednak si tam děti hrají a potkávají se s kamarády, jednak v pokoji spí a připravují se do školy. Většinou je žádoucí, aby byly veselé s mnoha barvami. Výsledný interiér však v praxi bohužel často působí chaoticky. Na stěnách proto využijte maximálně dvě barvy a snažte se s jejich pomocí dotvořit jednotlivé zóny pro studium a zábavu.

Současné interiérové barvy umožňují neuvěřitelné barevné i kompoziční kreace, navíc pokud se dobře udělá podklad, můžete je snadno obměňovat pouhým překrytím novou vrstvou (DULUX)

Technika malování a vydatnost barvy

Zvolíte-li správnou kombinaci barev, nezapomeňte na jejich vydatnost a základní zásady malování. Můžete si doma vlastními silami vykouzlit nový a krásný interiér, hrát si s jednotlivými stěnami, odstíny, vzory a světlem.

Pro dokonalý výsledek je dobré zaměřit svou pozornost i na vydatnost. Ta vám totiž poodhalí, kolik m2 plochy vymalujete z jednoho litru barvy, a také pomůže zorientovat se mezi barvami s různými cenami. V praxi se stává, že dražší barva je nakonec po přepočtu na metr čtvereční levnější.

Míchání barev

Malujete strop v ložnici či stěny v dětském pokoji? Pozor, je to velký rozdíl. Před samotnou úpravou místnosti a tónováním barev byste měli zvážit dané místo. V dětském pokoji se s velkou pravděpodobností stěny zanedlouho dočkají nechtěného ušpinění, pokreslení či pomalování. Je tedy třeba vybírat barvy odolné proti otěru, omyvatelné a s vysokou kryvostí. Totéž platí například pro obývací pokoj, kde s rodinou trávíte nejvíce času. Naproti tomu u stropů se podobné zásahy tak často nepředpokládají.

Stěny nemusí být jednobarevné. Ke slovu přijdou pruhy či jiné tvary. Kreativitě se meze nekladou.

Překryv barev

Díváte se na hnědě vymalované stěny v obýváku, přemýšlíte nad odstínem ve světlejší modré a kladete si otázku, zda půjde tmavá přetřít světlou? Určitě doporučujeme nejdříve tmavý podklad přetřít bílou a následně aplikovat nový nátěr ve více vrstvách. Vždy však záleží na konkrétních odstínech – jak podkladu, tak nového nátěru. Obecně se bohužel krycí schopnost barvy nedá jednoznačně určit. Vodítkem vám však může být, kolik vrstev nátěru udává sám výrobce.

Kdy malovat? 

Které roční období pro výmalbu pokoje zvolit? V podstatě kterékoli. Počkáte-li si na jaro či léto, nebudete mít problém s dlouhým větráním a rychlejším schnutím barev díky proudění vzduchu. Nemusíte se však bát ani zimy, mrazů a chladnějšího počasí na podzim. Díky topení budou stěny nahřáté a nátěr tak bude lépe schnout. Navíc pro malování je suchý vzduch v interiéru mnohem lepší než podmínky v letních deštivých dnech.

Části místností

Obývací pokoj, kuchyně, dětský pokoj či koupelna. Každá místnost má jiné využití, které je třeba při výběru barev zohlednit.Malovat začínejte vždy od okna a směřujte postupně ke dveřím. Nejprve si orámujte detaily a následně malujte celé plochy. Strop se doporučuje natírat do kříže. Zamezíte tím tvorbě viditelných pruhů.

Rozhodnete-li se pro výmalbu pouze některých stěn v místnosti, můžete si s nimi opticky pohrát. Předem promyslete, jakého efektu chcete dosáhnout. Kupříkladu barevná podlaha a strop prostor opticky snižují a rozšiřují, barevná zadní stěna a strop prostor zase opticky zkracují a rozšiřují, místnost s barevnými bočními stěnami se napohled zužuje a budí dojem, že zadní stěna, podlaha a strop jsou větší. Podobně lze pracovat i se vzory – příčné versus svislé pruhy na stěně či podlaze nebo malé versus velké motivy.

Zadání pro malíře

Byt o velikosti 2 + 1 zabere neprofesionálovi cca 4 dny, profesionálním malířům 1 den. Pokud se chcete vyvarovat komplikací, buďte konkrétní. Náš praktický průvodce vám poradí, jak si najmout správného malíře pokojů a co od něj požadovat.

Jasné pastelové odstíny se skvěle hodí do ložnice. Pamatujte, že na velké ploše působí každý odstín vždy výrazněji než na malém vzorku, který vám ukázali v showroomu.1. Žádejte reference. Malířskou firmu si nechte doporučit od důvěryhodného zdroje a zhlédněte předem ukázky její práce.

2. Sejděte se osobně. Čím budete s malířem pokojů víc naladění na stejnou notu, tím snáze pochopí vaše záměry a dokáže je i realizovat. Ukažte mu konkrétní místnosti, proberte, jak přesně si vymalování představujete, a průběžně ho detailně informujte.

3. Proveďte výpočet spotřeby. Než požádáte o cenovou nabídku, je dobré si vypočítat, kolik barvy spotřebujete. Získáte tak představu odpovídající ceny.

4. Udělejte si rozpis prací. Až bude malíř pokojů pracovat u vás doma, nemusíte být vždycky po ruce. Pomůže vám podrobný a pečlivý rozpis všech potřebných prací, aby v něm mohl průběžně kontrolovat, co ještě zbývá dodělat. Stačí totiž malé nedorozumění nebo chybička, a místo ložnice budete mít vymalovanou koupelnu!

5. Přesně určete konkrétní barvy. Přesně určete, jakou barvu v které místnosti použít. Abyste se vyvarovali nejasností, uveďte raději i kód produktu a vše zapište i do zmíněného rozpisu prací.

6. Výběr typu barvy. Jasně stanovte povrchové úpravy pro jednotlivé plochy (místnosti) a vše zaznamenejte do rozpisu prací. Myslete na to, že do určitých místností jsou potřeba speciální druhy barev – třeba do koupelny patří barvy proti plísním, do kuchyně barvy omyvatelné a odolné proti skvrnám a do tmavé místnosti zase reflexní barvy.

7. Nezapomeňte na kontrolu práce. Až bude vymalováno, za přítomnosti ­malíře všechno dobře prohlédněte a ­dolaďte ještě předtím, než si mistr sbalí své náčiní.

Text: Jitka Pálková, Petr Saulich, Adam Krejčík, Foto: Cylonphoto, Shutterstock.com, Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem