Shozy prádla jsou zbytečnost, říkáte si. A možná to tak vypadá. Je to ale ten druh zbytečnosti, který už druhý týden po pořízení sami pro sebe v duchu komentujete užaslým: Jak jsme jen bez něj mohli žít!

Moderní domácnost se vyznačuje jednoduchostí a funkčností. Shozy prádla do tohoto konceptu dokonale zapadají.

Co si budeme povídat: nic nemá v našem současném životě větší hodnotu než ušetřený čas. A ačkoli se to nezdá, pravidelný sběr špinavého prádla a jeho přenášení z ložnic, dětských pokojů, šaten, koupelen a chodeb do prádelny v přízemí či suterénu několikrát do týdne může být časově i fyzicky náročné. To je důvod, proč členové domácnosti, kteří mají péči o prádlo na starost, nezřídka narušují domácí pohodu hlasitě projevovaným stresem. Shozy prádla představují geniálně jednoduchý a technicky nekomplikovaný způsob, jak jim ulehčit.

Cesta do budoucnosti

Shoz prádla se může v případě nutnosti větvit a táhnout přes několik pater.Jelikož shozy prádla sestávají ze skrytých svodů o průměru minimálně 25 centimetrů (obvykle jsou širší), je třeba s nimi počítat už při přípravě projektu domu. Tímto způsobem ušetříte spoustu času i peněz, a to i v případě, že se nakonec rozhodnete vyšetřený prostor využít jiným způsobem, například pro rozvody sítí či shozy odpadků. Nebo jako potrubní poštu.

Je zkrátka jednodušší a levnější se šachtami ve zdech a podlahách počítat od začátku než je budovat dodatečně.

Černé díry na strategických místech

Totéž se týká i umístění dvířek pro vhazování prádla. Jako nejlogičtější varianta se nabízí koupelna, nicméně rodiče jistě vědí, že děti mají v některých obdobích sklony tuto část domu ignorovat a míjet. Může být tedy užitečné umístit dvířka nejen na místa logická, jako je koupelna nebo chodba, z níž vedou dveře do všech ložnic, ale i na místa, která by vás ani nenapadla. Ve studentském pokoji například do podlahy u postele. Nebyli byste první. Ne, neděláme si legraci.

Buďte milosrdní k členům své domácnosti – nechtějte po nich žádné zbytečné kroky či úkony (Foto: TJP.us)

Dům s tajemstvím. Nebo bez

Co se týče podoby vhozů, abychom použili terminologii profesionálů, možnosti jsou stejně neomezené. Pokud dáváte přednost jednoduchému, minimalistickému designu, můžete dvířka šikovně skrýt v podlaze či ve skříňce pod umyvadlem, za zrcadlem nebo obrazem na stěně. Hosté o nich nebudou mít ani tušení, pokud jim je neukážete. Vhozy ale můžete stejně tak přiznat – minidvířka ve stěně metr nad zemí mohou sloužit jako zajímavý předmět konverzace.

Základna, den poté

Vyústění šachty v prádelně je nejméně komplikovaná část. Stačí pod otvor ve stropě umístit dostatečně velký koš na prádlo. Samozřejmě by bylo příjemné, kdyby se předměty vhazované do koše dokázaly i samy vytřídit, vyprat a následně rozmístit do šaten, skříní, polic a zásuvek. Takové technologie zatím k dispozici nejsou. Ale kupříkladu malý domácí výtah už takové sci-fi není. Byli byste rádi, kdybychom tuto možnost v redakci prozkoumali? Dejte vědět.

Text: Veronika Mannová, Foto: Archiv, Laundrychute.co.uk, Artox

logo MessengerPoslat Messengerem