V minulosti se sklo v interiéru bralo jako velmi křehká a studená věc a sloužilo především k dekorativním účelům. Dnes vytlačuje a plnohodnotně nahrazuje běžně používané materiály a v mnohém je dokonce předčí.

Kromě okenních výplní se sklo stále častěji objevuje na fasádních pláštích i na střechách, ze skla se vyrábí nejen interiérové obklady a pracovní desky, ale také podlahy, posuvné dveře, skříňová dvířka, schodišťové stupně i zábradlí, nejrůznější příčky a přepážky, sprchové kouty.

V nabídce Mosavit najdete široké spektrum mozaik (SIKO).

Opravdu sklo?

Ve vztahu člověka ke sklu jako materiálu stále přetrvávají určité předsudky. Přitom právě sklo je vlastně jediný stavební materiál, který v uplynulých letech prodělal tak obrovský technický a zároveň technologický vývoj.

I laik jistě chápe, že třeba taková kuchyňská pracovní deska nemůže být zhotovena z obyčejné skleněné tabule, ale že ji tvoří speciálně upravené, v daném případě kalené (tvrzené) sklo, které je ve výsledku dokonce odolnější než klasické desky z lamina nebo umělého kamene. A to nehovoříme o estetickém vzhledu materiálu i výrobku, což celkovou koncepci vaší kuchyně nebo koupelny zvedne o stupínek výš.

V minulosti se sklo v interiéru bralo jako velmi křehká a studená věc a sloužilo především k dekorativním účelům. Dnes vytlačuje a plnohodnotně nahrazuje běžně používané materiály a v mnohém je dokonce předčí.

Kromě mnoha nesporných předností lze vzpomenout kupříkladu schopnost skla odrážet světlo, takže na rozdíl od jiných používaných materiálů nabízí zlepšení světelných podmínek třeba na práci. V kombinaci s umělým světlem (např. LED páskami apod.) docílíte skvělých efektů.

Druhy obkladových skel

Čiré: plně průhledné sklo se 100% průchodem světla, známé pod názvem float (výroba plavením na cínové lázni)
Ledové: jednostranně plošně leptané sklo, charakteristické svou průsvitností, nikoliv průhledností
 celoplošně barvené: celobarevné sklo, zcela probarvené ve hmotě, barva se nemůže poškrábat nebo oloupat
Lakované: jednostranně opatřené konstantní vrstvou laku
Matové (matované): hebký povrch s jemnou a stejnorodou zrnitostí, z jedné strany naleptané kyselinou, čímž vzniká matové průsvitné sklo, které jemně rozptyluje procházející světlo
Ornamentální: celoplošný vzor vzniká již při válcování, nebo leptáním či nástřiky
Kalené (tvrzené): tepelně upravené sklo s vyšší mechanickou i tepelnou odolností, nevznikají ostré úlomky
Extraclear: extračiré sklo bez chemických příměsí (nemá typický zelený nádech)

Atraktivitu podtrhuje pestrá škála barev (někteří výrobci deklarují až 120 základních odstínů).

Kam s ním?

Kalené sklo tl. 8 až 19 mm se používá kupříkladu na kuchyňské pracovní desky, které musí být odolné nejen vůči ­vyšším teplotám – lze na ni postavit rozpálený hrnec nebo pánev, ale i vůči otěru – vzpomeňte například na tzv. skleněné krájecí prkénko, a dokonce nárazům – bez problému přímo na skleněné ploše naklepete řízky. K přednostem patří i stoprocentní neporéznost materiálu, sklo je biologicky neaktivní, což zaručuje jeho naprostou sterilitu a dokonalou hygienu.

Atraktivitu podtrhuje pestrá škála barev (někteří výrobci deklarují až 120 základních odstínů), oblíbená je možnost použití fólií s nejrůznější grafikou (vkládá se mezi dvě vrstvy skla a poté se za vysokých teplot „zapéká“), fototisk (dekor mramoru, dřeva nebo metalických povrchů) a některé další varianty zpracování včetně broušení ornamentů. Moderní jsou skleněné obklady do kuchyní či koupelen, desky pracovních stolů, police a skleněná dvířka kuchyňských sestav nebo vestavných skříní.

Sklo je vlastně jediný stavební materiál, který v uplynulých letech prodělal tak obrovský technický a zároveň technologický vývoj.

Proč právě sklo?

Sklo v interiérech „zdomácnělo“ především kvůli čistému designu. Prakticky nestárne, při správné údržbě – a udržuje se velmi snadno – si zachovává vysoký lesk i barevný odstín, vnáší do bytu světlo, vzdušnost a eleganci, nadčasovost. Kupříkladu koupelnový nábytek ze skla působí subtilním dojmem a opticky zvětšuje prostor, kromě toho je vysoce odolný vůči stálému vlhkému provozu.

Víte, že...

Základní surovinou pro výrobu kaleného skla je „obyčejné“ ploché stavební sklo, opracované na požadované rozměry včetně všech otvorů, výřezů apod. „Polotovar“ putuje do kalicí pece, v níž vysoká teplota odstraní veškeré pnutí ve skle. Prudkým zchlazením (princip kalení) se vnitřní – teď už rovnoměrné – pnutí obnoví a zároveň se změní strukturální krystalická mřížka, což dá sklu potřebné mechanické vlastnosti.

Výsledný produkt je až desetinásobně pevnější a pružnější než sklo kalené. Nekalené sklo navíc snese teplotní rozdíl 35 °C, kalené asi 250 až 300 °C.

Sklo prakticky nestárne, při správné údržbě – a udržuje se velmi snadno – si zachovává vysoký lesk i barevný odstín, vnáší do bytu světlo, vzdušnost a eleganci, nadčasovost.

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem