Jaké varianty se nám nabízejí, pokud chceme stěnu pokrýt další vrstvou materiálů? Zaměříme se na to nejjednodušší a zároveň nejdostupnější řešení, na tapety a dřevo, jejichž možnosti jsou stále ještě nedoceněny, přestože nám mohou při úpravě interiéru výrazně pomoci.

Interiérové tapety se zdály být v 90. letech minulého století definitivně za svým zenitem. Jak se však později ukázalo, opak je pravdou a tapety zažívají svůj nový boom. Patří mezi alternativní povrchy zdí a v mnohých případech napomáhají řešit problémy s nerovným podkladem na stěně, na který nátěr jednoduše nestačí.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Tmelovitá barva Tunto s reliéfy vytvořenými hladítkem.Dnešní moderní tapety se od svých předchůdkyň ze 70. a 80. let minulého století liší řadou výhod. Změnily se nejen jejich užitné vlastnosti, ale i vzhled. Dnes se u nich většinou setkáváme s dvojitou vrstvou, která hravě překryje zmíněné drobné nerovnosti stěn. Dále mají vyšší tvarovou stálost nebo vyšší prodyšnost. Na výběr je veliké množství originálních vzorů a záleží jen na vkusu každého, jakou tapetu si pro svůj domov zvolí.

Nebojte se experimentovat

Tapety je ovšem možné využít nejen k pokrytí celých stěn, ale při zapojení fantazie se nabízí jako dílčí dekorační prvky stěn, které bývají často kombinovány s omítkou. V moderních interiérech se setkáme s tapetovými dekoračními pásy, a to jak ve vertikálním, tak i v horizontálním směru.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Dřevo a stěna

Hladítkem vytvořená struktura barvy Tunto v šedém odstínu výrazně kontrastuje s barevností hladkých stěn.Dřevo je tradičním materiálem, který přežil všechny módní vlny a který spolehlivě zateplí a zútulní každý interiér. Po impregnačních nátěrech stojíme před otázkou, zda při finální úpravě povrchu dřeva ponecháme a přiznáme jeho přírodní kresbu, anebo zda přirozený vzhled dřeva potlačíme a pohrajeme si s barvami. Výhody použití krycího nátěru oceníme v situaci, kdy jsme použili v jedné místnosti různé druhy dřev a potřebujeme jejich vzhled sjednotit. V takovém případě volíme světle tónované jemně krycí nátěry, které tak předurčí barevné ladění interiéru.

Prozatím přirozený vzhled

V českých domácnostech prozatím platí jasný trend: zdůraznit vzhled dřeva takový, jaký ve skutečnosti je. Pokud přece jenom padne rozhodnutí o barevném nátěru, většinou je volena hnědá barva a její odstíny. Zahraniční trendy, které směřují ke zabarvování dřeva v interiéru domodra, dozelena, nebo používají netradičních křiklavých odstínů přírodních barev (oblíbených zejména ve skandinávských zemích), pro české interiéry prozatím typické nejsou.

text: Martina Rychetská, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem