Sluneční svit bývá občas příliš intenzivní a toužíme se před ním schovat domů. Pokud ovšem slunce natahuje své paprsky i tam, nezbývá než zatáhnout… jenže co vlastně?

Na rozdíl od standardních rolet můžete naklápěním lamel regulovat prostup světla a také výhled z domu ven (Somfy)Nemusí jít vždy pouze o ochranu před sluncem. Pěkné a praktické stínění ochrání i vaše soukromí a esteticky doladí interiér. V dnešní době je nabídka tak široká, že si každý může vybrat ten správný typ a design.

Stínění není jen dekorativní, ale i funkční. Můžete ho použít například i na zastínění šikmých oken, půlkruhů, oddělení místnosti či umístit roletu na křídlo okna nebo před okenní otvor. Nabídka vzorů a materiálů je skutečně rozmanitá. Můžete si vybrat motivy elegantní, čisté, rustikální a myšleno je i na dětské pokojíčky.

Osvědčená klasika

Vnitřní horizontální žaluzie představují jeden z nejstarších a nejrozšířenějších způsobů stínění. Jsou vhodné pro všechny typy oken. Složeny jsou z horního kovového nosníku, který skrývá vnitřní ovládací mechanismus, a z lamel různé šířky a délky. Klasické žaluzie mají i lepší tepelněizolační vlastnosti než běžné látkové stínění. Hitem poslední doby jsou přírodní materiály, zejména bambus, který je krásný, odolný a zejména lehký, oblíbené jsou také různé výrazné barvy a kombinace plastových či hliníkových žaluzií.

Vertikální žaluzie

Vertikální látkové žaluzie tvoří úzké lamely umístěné v horním profilu. S tímto typem stínění si můžete opravdu vyhrát, pokud jde o barevné kombinace, a vyrábějí se i v nehořlavé variantě či z PVC, které je vhodné do vlhkého nebo prašného prostředí. Existují i materiály, které nepropouštějí světlo. Ovládání je snadné, ruční nebo motorické.

Plisé není jen na sukni

Plisé se hodí i pro střešní okna, jeho největší výhodou je schopnost přizpůsobit se atypickým tvarům. Trojúhelníková nebo kulatá okna nejsou žádný problém (LUxAFLEX)Plisovaná žaluzie? Jde o stále populárnější variantu vnitřního látkového stínění. Plisé je krásné, subtilní, variabilní a snadno udržovatelné. Skládá se z horního hliníkového nosiče, ve kterém je ukryta ovládací mechanika, a skládaného materiálu. Je vhodné především pro kotvení do zasklívacích lišt, ale lze ho instalovat i do nadpraží okna nebo na stěnu. Rodiče ocení plisé žaluzie jako stínění do dětských pokojíčků, protože nikde nejsou žádné šňůrky nebo řetízky, které by mohly být příčinou neštěstí.

Tento typ žaluzií se nejčastěji ovládá ručně, mechanicky. Plisé je rovněž výjimečné tím, že je můžete stahovat odshora nebo odspodu, na okně je nechat v libovolné pozici a zatahovat či roztahovat je podle potřeby. Pokud máte plisé v různých barvách, můžete vytvářet rozmanité barevné efekty. Skvěle poslouží také v koupelně – občas můžete pustit dovnitř více světla, získáte větší variabilitu stínění. Na údržbu a čištění je plisé nejspíš jedno z nejméně náročných stínění.

Dobrá rada

Pokud stavíte nový dům nebo byt, myslete na instalaci vnitřního i vnějšího stínění již v průběhu stavby. Moderní kazety a ovládací technika jsou sice subtilní a nenápadné, ale není lepší to všechno schovat a vyřešit bez sekání do zdí? Nabídka vnitřního stínění na našem trhu je velká a snadno najdete českého výrobce, který splní vaše požadavky. Výhodou bývá dostupnost servisu, bezproblémová komunikace a v neposlední řadě i kvalita.

Inspirace z východu

Japonská posuvná stěna je vhodná zejména pro francouzská okna a velkoformátové prosklené plochy (Linie Design)Japonci byli vždy experti na zajímavé detaily. Vzhledem k charakteru jejich architektury museli hodně přemýšlet o tom, jak se vypořádat s velkými plochami, a jsou mistři variabilních prostorových řešení pomocí posuvných stěn nebo paravánů.

Japonskou stěnu můžete použít i na oddělení či rozdělení vnitřního prostoru. Skládá se z několika vertikálních pruhů nahoře ukotvených v pojezdovém profilu. Pruhy nemusí být stejně široké a rozhodně nemusí být ani barevně stejné. Naopak si lze vymyslet různé kombinace a podle libosti je snadno obměňovat.

Toto řešení dodá prostoru vzdušnost a originální vzhled. Esteticky skvěle funguje zejména v jednoduchých moderních interiérech. Údržba japonských stěn je poměrně jednoduchá.

Srolovaný stín

Klasické rolety zažívají – díky pokrokům v ovládací technice a novým funkčním textiliím – renesanci. Nejoblíbenějším typem jsou tzv. zebry. Díky speciální látce s pruhy s dvojí propustností světla umožňují regulovat intenzitu světla v interiéru pouhým nastavením látky, takže roleta funguje podobně jako žaluzie. 

Na výběr jsou dekory, které krásně doladí interiér (Climax)

Text: Kristýna Lišková, Foto: Archiv firem a redakce, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem