Zeptali jsme se odborníka z České spořitelny.

Dobrý den, v současné době bydlíme s manželem v nájmu, ale rádi bychom si pořídili vlastní bydlení. Uvažujeme o hypotéce, avšak trochu nás však znepokojuje situace, kdy se může člověk velmi lehce ocitnout bez práce a navíc bychom si chtěli brzy pořídit miminko. Mám obavy, jestli bychom hypotéku vůbec zvládli, kdybych musela odejít na mateřskou dovolenou. Poradíte nám, jestli není příliš riskantní do toho jít?

Děkuji, Katka.

Na dotaz odpovídá Jana Fišerová - produktová manažerka hypoték, Česká spořitelna

Dobrý den, Katko,

i na Vámi uvedené situace, a to včetně odchodu ženy na mateřskou dovolenou, banky myslí a jsou si vědomi toho, že situace klientů se mění. Pro tyto případy nabízí Česká spořitelna tzv. Svobodnou hypotéku. Ta je velice flexibilní, s volností v nastavení i ve splácení. Abych zahnala Vaše obavy, uvedu několik zásadních informací.

Výhody svobodné hypotéky:

• Jednoduché stěhování pomocí služby Variabilita splátek

Naši hypotéku můžete začít splácet až po 3 měsících. Začnete platit až po přestěhování do vlastního bydlení, a nemusíte tak platit nájem a hypotéku současně.

• Změna splátek podle Vaší aktuální situace

Pomocí služby Variabilita splátek si můžete snížit nebo zvýšit výši splátek až o 30 %. V případě vyššího příjmu můžete hypotéku rychleji doplatit nebo naopak snížit své splátky například po dobu mateřské dovolené.

• Prázdniny ve splácení

Pokud budete potřebovat, můžete přerušit splácení až na 3 měsíce. Ušetřené peníze můžete použít třeba na dovolenou do zahraničí nebo pořízení nového vybavení domácnosti.

• Mimořádné splátky

Díky službě Mimořádné splátky máte možnost vkládat mimořádné splátky bez sankcí i v průběhu fixace.

• Přestěhování do většího bydlení

Nemusíte hned prodávat staré bydlení, abyste měli na nové, ani ho předčasně opouštět či se stěhovat do rozestavěného. Díky Svobodné hypotéce máte dva roky na to, abyste vše vyřešili.

• Peníze na vybavení domácnosti

Se Svobodnou hypotékou získáte i peníze na vybavení své nové domácnosti, a vlastní peníze si tak můžete nechat jako rezervu. Peníze na vybavení domácnosti je realizováno pomocí tzv. Hypotéky Komplet, kdy část úvěru budete moci použít pro účely bydlení dle vlastního uvážení. Navíc Vám tyto peníze poskytneme za stejně výhodnou úrokovou sazbu, kterou máte sjednánu pro hlavní účel své hypotéky.

Co se týče bydlení v nájmu, existuje několik důvodů, proč v něm nezůstávat:

– bydlíte ve svém vlastním domě nebo bytě,

– hypotéka dnes může vyjít levněji než nájem,

– zatímco nájem v čase může růst, výše splátek hypotéky se po dobu fixace nemění,

– historicky nejnižší úrokové sazby hypoték,

– možnost pojistit se proti neschopnosti splácet hypotéku,

– koupě nemovitosti může být zajímavou investiční volbou,

– po splacení hypotéky bydlíte s minimálními náklady

Věřím, že na základě výčtu výhod Svobodné hypotéky a pozitivních přínosů bydlení ve vlastním domě či bytě, se rozhodnete správně.

text: Dana Klomínková a Česká spořitelna

(komerční sdělení)


logo MessengerPoslat Messengerem