Pro seniory a handicapované je potřeba vytvořit bezpečné prostředí, kde se hůř dostupná místa zpřístupní a rizika poranění sníží na minimum.

Kuchyň a obývací pokoj

Židle Muvman (aeris-Impulsmöbel) s nastavitelnou výškou sedu a s permanentním pohybem, díky kterému se lze lépe přiblížit kamkoliv – třeba k pracovní desce (www.pekny-nabytek.cz)1. Troubu a myčku umístěte do vhodné pracovní výšky, abyste se nemuseli příliš ohýbat.

2. Ustupující hmota spodních skříněk umožňuje práci i v sedu.

3. Pořiďte si židle s nastavitelnou výškou sedu a permanentním pohybem, díky kterému se lze lépe přiblížit kamkoliv – třeba k pracovní desce.

4. Hodit se může také konferenční stolek s několika stolovými plochami s nastavitelnou výškou a variabilními přihrádkami.

5. Se sklopným mechanismem využijete horní police naplno a bez potřeby schůdků.

Se sklopným mechanismem využijete horní police naplno a bez potřeby schůdků.

Koupelna

Věšák na ručníky Rågrund (Ikea) pomáhá šetřit místo v koupelně, protože získáte stoličku a věšák na osušky v jednom, bambus ošetřený průhledným lakem, 39 x 44 x 140 cm, www.ikea.c1. Zdolávání hrany vany může být fyzickým úkonem, na který si již netroufáte nebo zrovna nejste v kondici, navíc je tu i riziko uklouznutí na mokrém povrchu a bolestivý pád. řešením může být výměna vany za sprchový kout.

2. V koupelně by mělo být dostatečné množství pomůcek, které usnadní pohyb a vstávání – záchytná madla a držadla. Chybět by nemělo ani sprchové sedátko, nejlépe sklopné.

3. Riziko uklouznutí na mokré podlaze, ve sprše či ve vaně sníží protiskluzové rohožky. Při pořizování dlažby, ale i sprchové vaničky proto vybírejte výrobky s protiskluzovým povrchem. Pro větší bezpečnost vybavte sprchový kout protiskluzovou podložkou.

Sprchový kout vybavte protiskluzovou podložkou, norimex.cz.

Další tipy na zařízení interiéru najdete na našem sesterském webu www.modernibyt.cz. 

Připravila: Helena Marková, Foto: Archiv; Ballerina Kuchyně

logo MessengerPoslat Messengerem