Výběr a nákup nové toalety není radno podceňovat, zejména kvůli úspoře vody, snadnému čištění a udržení hygieny, komfortnímu provozu a také trvanlivosti a designu.

Stojící klozet s podomítkovým splachovačem ze série The NEW CLASSIC, rimless, hluboké splachování, vodorovný/svislý odpad Vario (LAUFEN)Stále více lidí už na klozet nahlíží nejen jako na hygienickou nutnost, ale také jako na designový prvek. Na trhu tak najdete stále větší množství klozetů v různých stylech a tvarech – oválných, kruhových i hranatých. Vzájemně se liší také funkcemi a technologiemi, které mohou přinášet úsporu vody, dokonalejší splachování, pohodlnější hygienu a další benefity.

Nestačí tedy jen rozmýšlet, zda upřednostňujete samostatně stojící klozet, závěsný nebo kombi. Můžete zvolit toaletu přímo na míru těm, kteří ji budou používat, například dětem nebo seniorům.

Hygiena s rimless toaletou

Stále vyhledávanějšími a oblíbenějšími se stávají rimless toalety, tedy ty bez oplachového okruhu po obvodě (pod horním okrajem mísy). A není divu. Takto řešené klozety poskytují vysoký hygienický standard. Díky speciální konstrukci nemá mísa obtížně přístupná a téměř nevyčistitelná místa, je rovnoměrně umyta na jedno spláchnutí a nedochází k usazování nečistot a bakterií.

Toaleta se snáze udržuje čistá než klasické typy. Podle průzkumů při dosud běžném způsobu splachování nedochází k oplachu celé vnitřní plochy toaletní mísy a přibližně 20 % mísy zůstává po použití WC neumyto. Zadní „špinavá zóna“ se obvykle zcela neopláchne, zatímco rimless technologie pokryje 100 % plochy mísy.

Také čtěte: Rekonstrukce koupelny: Jak ji proměnit v oázu relaxace?

Pohodlně a bez bariér

Nástěnné WC GROHE Euro Ceramic se splachovacím systémem Triple Vortex, který pomocí tří vodních trysek vytváří tichý a výkonný vodní vír (GROHE)Nejoblíbenějším typem jsou dnes závěsné záchodové mísy, které zabírají menší prostor díky tomu, že mají odpad i splachování nainstalovaný přímo ve zdi. Podlaha pod závěsnou mísou se snadno vytře mopem nebo pod ní projede i robotický vysavač. Závěsné záchody se dnes instalují na závěsné moduly.

Zjednodušují montáž včetně nastavení požadované výšky mísy, a to prakticky bez hmotnostních limitů. Závěsné toalety a vestavěné podomítkové splachovací systémy jsou u současných moderních koupelen volbou číslo jedna, ale výrobci pamatují i na milovníky retro stylu či vlastníky starších domů a bytů a vyrábějí i stojící záchodové mísy.

Bidet a bidetovací toaleta

Moderní bidety sice připomínají vzhledem klozet, ale vybavením mají blíž k umyvadlu. Baterie s pohyblivou tryskou umožňuje individuální nasměrování proudu vody, regulace teploty vody je zde samozřejmostí. Pro malé koupelny stačí osadit záchodovou mísu elektronickým bidetovacím sedátkem, chcete-li si dopřát opravdový komfort, zvolte přímo model bidetovací toalety. Výrobci nabízejí jednodušší výrobky se základními funkcemi i pokročilé modely vybavené nadstandardními funkcemi, jako je regulovaná sprška, vyhřívání sedacího prkénka, odsávání pachů, orientační noční osvětlení, podsvícení tlačítek či automatické otevírání víka.

Nejlepší bidetovací toalety disponují dvěma sprchovými rameny, jedno pro hlavní a druhé pro dámskou sprchu a nabízejí možnost individuálně regulovat proud vody při sprchování. Intenzitu proudu, teplotu vody a polohu sprchových ramen lze nastavit několika různými způsoby. Možnosti osobní péče dovádí k dokonalosti rotující sprcha a masážní režim proudu. Ohřívací systém zaručuje neustálé udržování požadované teploty vody nezávisle na množství, které najednou spotřebujete. Sprchová toaleta je navíc vybavena vysoušečem, který se po dokončení očistného rituálu postará o šetrné vysušení pokožky.

Závěsné WC a bidet ze série GROHE Bau Ceramic posílí iluzi prostoru ve vaší koupelně a značně usnadní její údržbu (GROHE)

Samotná sprchová ramena se po každém použití oplachují a po skončení činnosti jsou chráněna speciálním krytem. Jak tento kryt, tak sprchy samotné jsou vyrobeny z materiálů s antibakteriálními vlastnostmi. Pokročilé sprchové toalety lze ovládat mnoha různými způsoby, avšak za zmínku stojí především mobilní aplikace, která umožňuje nastavení a uložení individuálních uživatelských profilů (včetně teploty a tlaku vody) pro každého člena rodiny. Další možností je dálkový ovladač, který lze připevnit například na stěnu vedle toalety. Poslední alternativou je ovládací panel na boku záchodové mísy.

Třešničkou na dortu je snímač, který rozpozná váš příchod a automaticky zvedne víko toalety. Příjemné a bezpečné použití toalety v noci zajišťuje také decentní integrované LED osvětlení, které se rozsvítí okamžitě po otevření víka. Můžete jej nechat v provozu celou noc, abyste nemuseli tápat ve tmě. Komfort zvyšuje integrovaný systém potlačování zápachu, který eliminuje nepříjemný odér dvěma způsoby – speciálním vzduchovým štítem uvnitř mísy a aktivním uhlíkovým filtrem.

Mohlo by vás zajímat: Na co se zaměřit při výběru umyvadla

Domácí pisoár

Zvedání prkénka je pro mnohé muže věčný boj. I proto si pánský pisoár stále více razí cestu z restaurací a stadionů do domácích koupelen. Navíc šetří čas, je pohodlnější, hygieničtější a spoří velké množství vody. Pokud je v domácnosti jen jeden muž, je pořízení domácího pisoáru opravdu na zvážení, jakmile se jich ale o společný záchod dělí dva a více, není už co řešit. Nepředstavujte si při tom klasické „mušle“, které potkáte ve veřejných provozech. Domácí pisoár je menší, vyrábí se v mnoha variantách a je zpravidla kryt poklopem, takže opticky neruší a jeho údržba je až neuvěřitelně jednoduchá.

Také samozřejmě nijak nezapáchá. Navíc je dnes standardem vybavovat domácí pisoáry elektronickým splachováním, které eliminuje nehygienické stlačení vypínače bezprostředně po použití pisoáru. Pořízení takového domácího pomocníka ocení nejen jeho přímí uživatelé, ale také pracovité hospodyňky, kterým usnadní úklid samotné toalety.

Pisoár Vila s poklopem (systém Soft-close) a radarovým splachovačem 24 V, úsporné splachování jedním litrem vody, cena bez DPH 15 590 Kč (SANELA)

Úspora vody až 70 %

Běžná toaleta zpravidla obsahuje dělené splachovací tlačítko, určené pro „malou“ a „velkou“ potřebu. Menší tlačítko splachuje obvykle 3 litry vody, to větší 6 litrů. Nové modely domácích pisoárů zvládnou spláchnout jen 1 litrem vody, což znamená úsporu až 70 %. K lepší hygieně přispěje zejména automatizované splachování po každém použití. Tzv. radarový splachovač se spustí vždy po detekci kapaliny a kromě toho lze nastavit každých 6 hodin tzv. samočinné sanitární spláchnutí. To slouží k tomu, aby voda v pisoáru příliš dlouho nestála, když není v provozu.

Hygiena na prvním místě

Pisoár vzhledem k účelu svého použití potřebuje připojení na odpad o průměru 40, nebo 50 mm a klasický přívod vody. Pro automatické splachování je důležité i připojení na elektrický proud, vyrábějí se i varianty s napájením na baterie. Standardně se pisoár umisťuje do výšky 650 mm (vzdálenost od podlahy k přední hraně pisoáru), je ale samozřejmě možné umístit ho níž nebo výš podle vzrůstu členů domácnosti. Díky vysokému umístění pisoáru je jeho provoz mnohem čistší, a tím pádem i hygieničtější, protože nedochází k rozstřiku do okolí, jako je tomu při používání klasické WC mísy ve stoje.

Vlastní údržba pisoáru není náročná, jeho používání usnadní i čištění klasického WC. Pro pány je navíc používání pisoáru mnohem pohodlnější a rychlejší. Pokud tak máte doma místo, kam domácí pisoár umístit, proti nehovoří v podstatě žádné argumenty. Navíc si na sebe díky velké úspoře vody za čas vydělá.

Text: Adam Krejčík | Foto: archiv 

logo MessengerPoslat Messengerem