Bydlení bylo vždy důležitou součástí života každého člověka. Je to místo setkání s rodinou, místo pro výchovu dětí, odpočinku, spánku, bezpečí a mnoho dalšího. Měl by to být prostor, kam se rádi vracíme a kde se cítíme opravdu dobře.

Čím je doba modernější, tím trávíme v interiérech více času (vlastní domov, kancelář, obchod, restaurace, hotel, úřady). Jak naše okolí vypadá, ovlivňuje naši náladu, pocity i zdraví. interiér obchodu ovlivníte těžko, stejně jako vzhled úřadu či korporátní kanceláře. ovlivnit však můžete svůj vlastní domov.
Je třeba si uvědomit, že pořízení nového bytu či rodinného domu nebo razantní rekonstrukce je v podstatě jedna z největších investic, což většina z nás udělá jednou až dvakrát za svůj život. Na tento komfort musíme řadu let vydělávat, spoříme, bereme si půjčky a hypotéky atd. Proto by to měla být investice promyšlená, která nám bude dobře sloužit a dělat radost, nikoli naopak. Každá vložená koruna by měla být, jak by bankéř řekl, dobře zhodnocena.

Koncept se základnou v neutrálních odstínech dovoluje pohrát si s barvou na dekoracích.

Na jednotlivé položky je třeba pohlížet i v kontextu celého rozpočtu, což přináší dva protichůdné aspekty: navýšení několika položek o drobnou částku může rapidně zvýšit celkový rozpočet (například při výběru materiálu je nutné pohlížet na cenu za metr čtvereční), na druhou stranu přidání další položky sice rozpočet navýší, ale současně bude celkový dojem i kvalita na vyšší úrovni. To znamená, že na jednu stranu musíme stále hlídat celkovou částku, a na druhou stranu přemýšlet o tom, že drobné navýšení může výrazně vylepšit celkový výsledek.

Rozhoduje už nákup nemovitosti

O interiéru je nutné uvažovat již při nákupu bytu či domu. Po technických, stavebních a právních hlediscích je využití interiéru dalším velmi významným kritériem, zda bytovou jednotku koupit či nikoliv. Interiér je vlastně to, co ze stavby bytu či domu nejvíce při obývání vnímáme, co na nás každý den působí a může nám usnadnit a zlepšit život nebo naopak.

Jak zjistit, zda bude interiér vyhovující?

Jednoznačně je třeba vytvořit půdorysnou studii celého obytného prostoru. Tak se dozvíte, kolik úložného prostoru se sem doopravdy vejde, jak velká kuchyně může být, jak velký si můžete dovolit jídelní stůl, zda pracovna nebude jen komora a zda se do ložnice opravdu vejde klasické manželské lůžko atd. Vždy je třeba počítat s komunikačními zónami! Co je zásadní – dodržet reálné rozměry zařizovacích prvků, což někteří „projektanti či developeři“ nedodržují. Místnost pak v plánku vypadá větší a máte pocit, že se toho do ní na papíře vejde mnohem více, realita je však jiná.
V případě, že dům ještě nestojí, je těžší si některé detaily představit. Na druhou stranu lze udělat při stavbě různé změny, které zlepší hodnotu celého projektu. Pozor je třeba si dát na podkrovní místnosti se zkoseným stropem.
Ty často v půdoryse na papíře vypadají velkoryse prostorné, ale málokdo si hned představí zkosený strop, jenž sníží užitnou hodnotu a zkomplikuje a občas i prodraží zařizovací prvky.
Pokud je nemovitost kompletně vystavěná (nová či již řadu let obývaná), je studie interiéru před nákupem nemovitosti také velmi vhodná. Někdy je prostor zahlcen nábytkem a věcmi a málokdo si představí, jak by to mohlo po úpravě vypadat a kolik zařizovacích prvků se sem po změně vejde. Matoucí může být také zcela prázdný pokoj. Máte pocit, jako by se sem vešlo vše, než však začnete měřit a počítat centimetry.

Na neutrální podklad dvířek je možné natisknout různé motivy. Kolekce I LOVE, Trachea design Iva Bastlová

Začínáme zařizovat – tvorba konceptu

Dejme tomu, že již máte zakoupený nový byt či dům, či jste se rozhodli pro razantní rekonstrukci toho vlastního. Teď přichází na řadu koncept. Jeho tvorba patří mezi jednu z nejdůležitějších fází celého projektu a je třeba si upřesnit, co to koncept vlastně je?
Konceptem při navrhování interiérů je nazývána hlavní myšlenka – představa, jakou se bude celý interiér vyvíjet. Může vycházet například z konkrétního obrazu (uměleckého díla), fotografie, vzpomínky na jiný prostor, cestu, zážitek a podobně. Není třeba mít poskládáno několik ilustračních obrázků, jejich množství může být naopak někdy až matoucí. Důležité je přesně si ujasnit základní vzhledové požadavky, definovat si hlavní motiv a stručně si několika slovy popsat, co by měl interiér vyjadřovat.koncept
Někteří designéři tvoří „moodboard“, ale není to pro návrh podmínkou. Moodboard je v podstatě forma koláže sestavená z ilustračních obrázků, fotek konkrétních zařizovacích prvků, textů a vzorků materiálů. Takovou koláž si můžete vytvořit i sami a nepotřebujete k tomu žádné odborné znalosti. Velikost ani konkrétní podoba není podstatná. Já jej například při návrzích nepoužívám a vypracuji vždy základní barevnici a výčet materiálů. To je plně dostačující a dle mého názoru přehlednější.

Řiďte se hlavně svým úsudkem a berte v potaz rady spíše od odborníků než amatérů!

TIP DESIGNÉRKY

Příliš nespekulujte! Neprohazujte vybrané odstíny a textury hlava nehlava. Snažte se stále držet hlavní myšlenky. Nevybírejte ve stresu a spěchu a vždy si vzorky prohlížejte na denním světle všechny najednou. Nevybírejte jen podle tištěného katalogu či webové prezentace, reprodukované barvy a textury nemusí odpovídat skutečnosti.

Návrh interiéru může vypadat téměř jako fotografie. Zde vizualizace softwarem Lumion 3D

OBECNÁ PRAVIDLA • Tmavé odstíny na velkých plochách opticky zmenšují prostor. • Světlé odstíny naopak interiér opticky zvětší. • Vertikální linie zvyšují výšku stropu. • Horizontální linie rozšiřují. • Velké dekory se nám opticky přibližují, takže mírně zmenšují prostor.

Ing. Iva Bastlová, DiSNevybírejte ve stresu a spěchu a vždy si vzorky prohlížejte na denním světle všechny najednou. Nevybírejte jen podle tištěného katalogu či webové prezentace, reprodukované barvy a textury nemusí odpovídat skutečnosti.

DESIGNÉRKA Ing. Iva Bastlová, DiS. Designérka, která vystudovala navrhování interiérů a nábytku, se oboru věnuje více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, školí a publikuje. Organizuje doprovodné programy na veletrzích o bydlení a spolupracuje s řadou českých výrobců. Vydala knihu Tvoříme interiér s českou designérkou (Grada), kde se dočtete více…

Text: Iva Bastlová/Foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem