Podle výzkumu institutu Fraunhofer IBP jsou dětské pokoje místnostmi s nejvíc znečištěným vzduchem v domě. Přitom k dobrému soustředění na všechny domácí úkoly potřebují především dostatek čerstvého vzduchu a přirozeného denního světla.

Učení a práce na domácích úkolech navíc půjde dětem snadněji, pokud bude v místnosti dostatek přirozeného denního světla. To dokládá i Panevropská studie SINPHONIE z roku 2014, která zkoumala 114 škol ve 23 zemích a zjistila, že zvýšené množství denního světla ve třídách zlepšilo výsledky testů žáků v matematice a logice až o patnáct procent.

 Existují technologie, které dokážou okna ovládat zcela samy. Čidla uvnitř místnosti určí hodnoty vlhkosti, CO2 a podobně a přizpůsobí tomu větrání

Stejnou zkušenost má ze své praxe i učitelka ze Střední zdravotnické školy v Trutnově Lenka Šklubalová. „Na našich studentech je jasně vidět, že pokud jsou ve třídě zatažené žaluzie a zavřená okna, jsou unavenější a na výuku se tolik nesoustředí. Ve chvíli, kdy otevřeme okna a pustíme dovnitř denní světlo, se jejich aktivita několikanásobně zvýší,“ uvedla profesorka

,,Existuje jen jedno skutečně účinné a dlouhodobé řešení, jak se postavit důsledkům špatného vnitřního klimatu – vyvětrat zatuchlý vzduch čerstvým vzduchem. Přesto téměř šest z deseti domácností dostatečně nevětrá,“ říká hlavní architektka společnosti VELUX Klára Bukolská.Velké části rodičů ale otevřená okna v dětských pokojích nahánějí strach. „Je to snad jedna z prvních pouček, kterou jsem jako novopečená matka dostala od zkušenějších kamarádek. V žádném případě nenechávat v dětském pokoji nezabezpečené, natož otevřené okno. Dítě může vypadnout a neštěstí je na světě,“ uvedla matka sedmileté Karolíny Jana Hrubešová.

Rodiče se nemusí bát umístit do dětského pokoje střešní okna. Z kyvného okna dítě nevypadne, pro jistotu jsou však střešní okna VELUX vybavená dětskou pojistkou

 V případě dětských pokojů v podkroví jsou takové obavy zbytečné. „Rodiče se nemusí bát umístit do dětského pokoje střešní okna. Z kyvného okna dítě nevypadne, pro jistotu jsou však střešní okna VELUX vybavená dětskou pojistkou. Případně je možné použít elektrifikovaná okna s motorem, který umožní okno otevřít jen o 20 centimetrů. Na horní klapku dítě nedosáhne,“ uvedla Klára Bukolská.

Další variantou je systém na automatické ovládání oken. „Existují technologie, které dokážou okna ovládat zcela samy. Čidla uvnitř místnosti určí hodnoty vlhkosti, CO2 a podobně a přizpůsobí tomu větrání – systém VELUX ACTIVE například dovede sám otevřít a zavřít střešní okno, stáhnout a roztáhnout rolety. Děti tak mají k učení optimální podmínky, aniž by se k oknu musely vůbec přiblížit,“ popsala Klára Bukolská.

Pozor, soutěž!

Máte v podkroví střešní okna a chtěli byste je vybavit motory pro jejich dálkové ovládání? Nyní je můžete vyhrát! Více informací najdete zde.

logo MessengerPoslat Messengerem