Některé vázy svými křivkami ženské tělo skutečně připomínají. Příbuznost obou tvarů ostatně evokuje i biblické chápání lidského těla jako nádoby hříchu a neřesti. Jistý rozdíl tu ale je - váza v roli nádoby byla vždy oceňována jako krásný a užitečný předmět.

Váza Shimla (De Castelli), zlatá fólie, cena 76 897 Kč, váza Jaipur, kov, cena od 30 517 do 36 758 Kč ABITARE.A nebyla to ani zdaleka jen nádoba pro aranžování květin. Už dávno před naším letopočtem převáželi obchodníci v obrovských vázách - amforách - na lodích různé suroviny. Některé byly vysoké až dva metry a lidé je využívali na víno, olej i k uchovávání potravin a různého materiálu. Sloužily také jako pohřební nebo svatební vázy. Nosila se v nich voda pro posvátnou lázeň. A dnes? Oblá krása nezevšedněla. Zdá se, že jejímu kouzlu podléháme stále víc.

Chcete vylepšit INTERIÉR a nevíte si rady? Zeptejte se v PORADNĚ ZDE.

Váza Lolita (De Castelli), zlatá fólie, cena od 44 286 do 77 300 Kč (ABITARE).Váza jako drobný funkční předmět nechybí snad v žádné domácnosti. Ovšem stále častěji se k ní obracíme v momentech, kdy nás osloví svým designem, kdy promluví její estetická forma - krása. Oslovuje nás jako skvost, proto není pochyb, že si zaslouží své místo v našem interiéru. A ne málo místa, neboť vázy se i dnes stávají osobitými skulpturami, které dosahují úctyhodných rozměrů a váží mnohdy víc než člověk. Ač neživé, oživují interiér a zdobí ho svou přítomností stejně jako sochy.

Zralost a životnost váz

Stejně jako některé ženy zrají do krásy, mohou mnohé vázy půvabně patinovat věkem. Na rozdíl od žen však některé mají neomezenou životnost.

Nekonečné množství tvarů, velikostí i povrchů

Váza, technický kámen, ruční práce, barva antracitový kov, champagne a stříbrný kov, cena 70 000 Kč (MARUBI).Originálním plastikám nejsou vzdáleny ani použitými materiály, z nichž jsou zhotoveny. Staví na odiv nejen ryzí krásu surovin - dřevin, kůží, kovů a jejich slitin, umělých mate­riálů, skla i kamenů včetně těch drahých, ale také efekty jejich možného zpracování. Díky unikátním technologiím nabízejí nekonečné množství tvarů, velikostí i povrchů, přičemž mohou být zhotoveny také výhradně jako originály. Povrchová politura vázy může být aplikována pouze jako poslední vrstva, nebo zapracována přímo do směsi hmoty. Na povrchu pak mohou být vázy opracovány broušením, leštěním, tryskáním, tesáním i vrtáním či různě dekorovány přidanými materiály.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Váza (Marubi) inspirovaná technickými součástkami, technický kámen, ruční výroba, barva antracit, hrubý reliéf a stříbrný hladký kov, cena 75 000 Kč (MARUBI).S většinou i hodně velkých váz budete schopni manipulovat, ovšem některé budou vyžadovat zvláštní ochranu před pádem či odcizením, umístíte-li je v exteriéru. Stokilovou vázu z interiéru vám asi hned tak někdo neukradne, ale může být i při své váze dost vratká, proto ji budete muset bezpečně přikotvit k podlaze.

Podle slov ředitele Ústavu dějin a umění Akademie věd České republiky, historika umění profesora Lubomíra Konečného, dostalo spojení vázy a ženy také výtvarnou podobu. Nejvýrazněji metaforu odráží obraz malíře Francesca Mazzoly zv. Parmigianino - Madona s dlouhým krkem. Její tělo s extrémně dlouhým krkem se váze opravdu podobá a zároveň se odráží ve váze, kterou jí jeden z andělů nastavuje jako zrcadlo. Konfrontace ženy a vázy je však patrná také z různých dobových traktátů. V roce 1542 vydal Agnolo Firenzuola knihu, která nese název Dialogo delle bellezze delle donne (Dialog o krásách žen), v níž různé typy ženských postav přímo srovnává s rozličnými tvary váz. Právě tento spis četlo mnoho umělců a také na něj reagovali. Nejznámějším tvůrcem, který se věnoval této metafoře, tedy přirovnání lidského těla k váze, byl francouzský malíř Nicolas Poussin.

Váza Eklisse (De Castelli), kov s dekorací bílé nebo zlaté barvy, cena 13 810 Kč (ABITARE).Krásky pro exteriérové vy­užití

 V případě umístění na venkovní terase byste neměli zapomenout na odvodnění takové baculky, nejlépe pomocí otvoru ve dně vázy apod. Krásky, které jsou určeny pro exteriérové vy­užití, by měly být chráněny proti povětrnostním vlivům. Pro větší efekt můžete vázy umístit do nik či na podstavce, vhodné bude i zajímavé osvětlení.

text: Lenka Saulichová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem