Osvětlení v jakékoli podobě je krásným bytovým doplňkem, ale hlavně důležitou funkční součástí interiéru. Mělo by se postarat o kvalitní viditelnost a navozovat pohodovou atmosféru. Obojí je totiž velmi důležité pro naši koncentraci i relaxaci.

Lustr jako ozdoba

Atraktivní stropní svítidlo Townshend značky Eglo, 6 x 60 W, cena 3 590 Kč, www.rajsvitidel.czNejdůležitějším nočním dodavatelem světla do interiéru jsou centrální lampy nebo lustry. Zpravidla se umisťují do obývacího pokoje a v případě spojení kuchyně s obývákem patří také nad jídelní stůl. Lustry jsou hodně na očích, a tak je důležité, jejich design přizpůsobit celkovému vyznění bytu. Kvůli bezpečnosti by se měla brát v potaz výška stropu místnosti. Vyšší strop umožňuje větší kreativitu v podobě masivnějšího lustru, dlouhého závěsu či více závěsů s menšími svítidly.

Vzhledem k tomu, že u centrálního osvětlení se počítá s tím, že bude během večera či za šera nejdéle v provozu, je dobré myslet na spotřebu elektrické energie a zejména pro toto svítidlo pořídit úspornou či LED žárovku. K trendům se lze jen těžko vyjádřit, neboť moderní je dnes téměř všechno. Velmi žádané jsou designové žárovky na textilním nebo barevném kabelu, hodně vidět jsou drátěná stínidla, industriální lampy, ručně foukané sklo, ale vracejí se i křišťály.

Ručně splétaná lampa Sinnarlig je vyrobená z bambusových vláken, design Ilse Crawford, výkon 60 W, cena 1 490 Kč, www.ikea.cz

Pro čtenáře i romantiky

Dřevěná stojací lampa Wood nature s textilním stínidlem, výška 140 cm, 60 W, cena 6 584 Kč, www.nordicday.czMezi doplňkové, ale hlavně náladové osvětlení řadíme stojací lampy. Jsou společníkem vášnivých čtenářů i milovníků intimní atmosféry. Díky tomu, že se s nimi dobře manipuluje a lze je kdykoli přemístit, můžete si jimi dovolit zkrášlit i menší místnost.

Obvykle mívají své místo v takzvaném čtecím koutku, kde stojí vedle pohodlného křesla a slouží čtenáři jako zdroj světla dopadající na knihu, časopis a jiné.

V tomto případě je praktické, když má lampa nastavitelnou hlavu, takže si můžete kužel světla nasměrovat, kam potřebujete. Vhodné místo je také vedle sedačky či v rohu místnosti, kde po zhasnutí centrálního osvětlení dodá do pokoje intimní poklidnou náladu a vytvoří útulná zákoutí.

Lampy se vyrábějí v tak atraktivních designech, že se nedá opomenout ani jejich významná dekorativní funkce. V nabídce jsou jak modely vyráběné ve společných kolekcích s lustry a nástěnnými svítidly, tak i krásné solitéry z dílen designérů.

Do pracovny a do ložnice

Dřevěné lamely v přírodním odstínu tvoří stínidlo stolní lampy Cossano, Ø 26 cm, výška 22 cm, cena 559 Kč, www.hornbach.czStolní lampy se řadí k lokálnímu osvětlení a používáme je hned k několika účelům. Mohou osvětlovat pracovní stůl, stát v blízkosti lůžka a sloužit při čtení či být v interiéru dekorativním prvkem. U pracovních lamp je důležité, aby místo dobře nasvítily, a to nepříliš ostrým světlem, a aby nevytvářely zbytečné rušivé stíny.

Na pracovní plochu by mělo dopadat 300 až 500 luxů. V tomto případě je dobré upřednostnit funkci před designem. K večernímu čtení poslouží stolní lampička postavená na nočním stolku. Rovněž by měla dodávat dostatečné světlo, ale při výběru už bychom se měli zaměřit i na vzhled, který má souznít s designem ložnice. Pokud víme, že lampička bude sloužit jen k večerní orientaci, světlo může být i velmi tlumené.

Má-li stolní lampa pouze funkci bytového doplňku, při výběru můžete popustit uzdu fantazii a třeba si i pěkně „ulétnout“. Díky stínítku může lampa na zdi promítat zvláštní efekty či mít originální podstavec.

Malí tvůrci atmosféry

Retro design má nástěnná kovová lampa Stockbury, 22,5 x 21 cm, cena 799 Kč, www.hornbach.czMalá, na zeď namontovaná svítidla stála poměrně dlouhou dobu v pozadí zájmu, ale vypadá to, že jim začíná svítit šťastná hvězda, neboť poptávka se pomalu zvyšuje a s ní i výběr designů. Dříve standardní bodovky nahrazují jedinečné originální kousky, nebo se kolekce klasických svítidel rozšiřují a jejich součástí se stává i nástěnné osvětlení.

Efektní nasvícení prostoru umožňují díky propouštění světla přímo nebo nepřímo, a to pomocí odrazu od odrazné plochy nebo stropu.

Při instalaci do chodby slouží k lepší orientaci v prostoru, v obýváku a v dalších pokojích se starají o navození uvolněné nálady díky efektu, který vytváří kužel světla na přilehlých zdech. Často jsou tyto bodovky doplněné stmívačem, který umocní atmosféru. V ložnici může nástěnné osvětlení upevněné na čelo postele či na zeď vedle postele sloužit jako čtecí lampička. Některá nástěnná svítidla mají stupeň krytí proti prachu a vodě IP44, takže jsou vhodná do koupelny.

Text: Lucie Martínková, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem