Zdá se, že není nic jednoduššího, než se porozhlédnout v široké nabídce van či sprchových koutů a vybrat si. Takhle jednoduché to bohužel není, což potvrdí zklamaní zákazníci, kterým po pár měsících provozu nekvalitního výrobku zůstaly oči pro pláč, respektive vady pro zlost.

Koupelnové vybavení používáme denně a mnoho let, takže se předpokládá, že něco vydrží. A zátěž je to značná, ať už je to prudké střídání teplot, střídání sucha a vlhka nebo působení mnoha chemických přípravků, o kte­ré není v koupelnách nouze. Těmto náročným požadavkům by mělo odpovídat koupelnové vybavení, ať už se to týká kvality použitých materiálů nebo kvality jejich instalace.

V PORADNĚ můžete pokládat dotazy na téma KOUPELNA.

Vanu Sonata charakterizují její vybroušeně ostré linie. Cena včetně podpory od 11 600 Kč (RAVAK).Pozor bychom měli hlavně dát na kvalitu provedení detailů, které budou každodenně namáhány. Například panty u sprchového koutu z pokoveného plastu sice zpočátku vypadávají dobře, ale neúprosný zub času poměrně brzy odhalí jejich „fórovost". To samé platí o tloušťce materiálu akrylátových van nebo o kvalitě povrchového ošetření.

Materiály koupelnových van

Z hlediska materiálu pro výrobu van se nabízí rozdělení na standardní, nadstandardní a nestandardní. Začněme u těch nestandardních: je to kámen, dřevo a měď. Zajímavé je, že jsou to zároveň materiály, které se používaly pro koupelové nádoby již v dávné minulosti. Ke standardním materiálům dnes hojně rozšířeným patří smaltovaná ocel (výjimečně litina) nebo akrylát.

Rady pro výběr kvalitní vany

1) Tloušťka akrylátu musí být dostatečná na celém korpusu vany. Při nákupu vany zkontrolujte zejména tloušťku materiálu v lemu (na okraji) - tři milimetry je málo.
2) Kvalita akrylátu souvisí z dodavatelem, který by měl být známý a zavedený. Akrylát může být buď tažený, nebo litý - tažený je méně kvalitní.
3) Výztuž vany musí mít dostatečnou tloušťku, aby byla zaručena nosnost a tvarová stálost.
4) Kvalita povrchu je závislá na kvalitě akrylátu.
5) Kupujte pouze výrobky se zajištěnou dostatečnou garancí, zárukami a servisem.
6) Zajímejte se, je-li u konkrétní vany možná oprava povrchových vrypů dodatečným vytmelením a vyleštěním.
7) Všímejte si provedení lůžka pro sifon a přepad - dejte přednost frézovanému před litým (kvůli těsnosti).
8) Kupujte jen výrobky, u kterých je možné dodatečně rozšířit jejich funkci (masážní trysky atd.) a které jsou součástí širší kolekce - kompatibilní skleněné stěny, sanitární keramika, koupelnový nábytek a doplňky.

Starý dobrý smalt

Vana Mega Duo Oval ze smaltované oceli se stane ozdobou prostornější koupelny, cena 111 216 Kč bez DPH (KALDEWEI).Po několik desítek let vládly našemu trhu smaltované vany, vyhledávané pro své přednosti, jako je velká tvrdost povrchu a i odolnost proti poškrábání. Tyto vlastnosti však jsou zároveň slabinou smaltu, protože co je tvrdé, bývá zároveň křehké. Proto se např. při pádu těžšího předmětu do vany může smalt poškodit. Jeho odolnost záleží také na tloušťce plechu, z něhož je vana vylisována.

Běžně se používá tloušťka 2 až 2,5 milimetrů, ale kvalitnější vany mohou být i z 3mm nebo 5mm plechu. Je dobré si uvědomit, že čím je materiál silnější, tím je odolnějším prot i tvarovým změnám a zároveň tak omezuje tvorbu mikrotrhlinek ve smaltu. V této souvislosti stojí za zmínku, že vany Kaldewei ze smaltované oceli získaly nedávno „zelený certifikát" podle ISO 14025 zejména právě díky extrémní odolnosti, která přežije i několik generací uživatelů.

Můj dům doporučuje

Současný trh nabízí i kombinované vany, kdy je na pevný a stabilní smaltovaný korpus natavena vrstva akrylátu, která vytváří teplejší povrch.

Oprava poškozeného smaltu

Dojde-li k poškození smaltu, je možné ho s poměrně dobrým výsledkem opravit. Používá se k tomu sada sestávající z dvousložkového přípravku (základní hmota a tvrdidlo) a spreje na dokončení. Oprava není nijak náročná a při dodržení podrobného návodu ji zvládnete bez vět­ších potíží sami.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Akrylát dnes vede

Kompromis mezi ostrými a zaoblenými rohy představuje vana Praktik. Cena od 10 930 Kč (RAVAK).Akrylátová vana se vyrábí tažením litého akrylátu, který se velmi snadno tvaruje do jakékoli podoby. Díky snadnému zpracování umožňuje akrylát vytvářet nejrůznější ergonomicky tvarované vany a vaničky, které zvyšují uživatelský komfort koupelny. Mezi nejprodávanější vany dnes patří vany rohové či asymetrické, které se dobře hodí do menších koupelen, protože šetří místo. Akrylát je tvrdý, ale křehký termoplast, a z toho vyplývají jeho výhody i nevýhody. Kvalita a životnost závisí na jeho tloušťce.

Počítejte s tím, že za tvarově složitější vanu ve smaltu budete muset trochu připlatit, zde vana Plaza Duo za 55 496 Kč bez DPH (KALDEWEI).Nejběžnější vany jsou vyrobeny z 3,2 mm silné akrylátové desky, kvalitní vany ze 4 až 5 mm silné desky a opravdu luxusní vany mají desku silnou až 8 mm. Dalším měřítkem je kvalita samotného akrylátu, která je dána evropskou, britskou či americkou normou. Ta vyžaduje výrobu van pouze z lité akrylátové desky. Akrylát je testován v nezávislých zkušebnách, které pak udělují osvědčení kvality.

Vana se skládá ze dvou vrstev. První vrstvu tvoří samotný akrylát, který přichází do styku s vodou, zatímco druhá zpevňující vrstva je vyrobena ze sklolaminátu nebo PU pěny. Výhodou akrylátu je právě jeho tvárnost, dále pocit tepla a odolnost proti chemikáliím. Tyto vany lze ještě opatřit speciální úpravou pro snadné čištění. Výrobců opravdu kvalitních akrylátových van je dnes celá řada, počínaje tuzemským Ravakem či značkami Ideal Standard, Villeroy & Boch, Sa­nitec, Laufen atd.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem