Křeslo, ten malý kus nábytku, může o svém majiteli prozradit ledacos. Podle jeho výběru lze odhadnout nejen vkus a finanční zázemí, ale i charakter člověka, jeho povahové rysy...

Křeslo Domino (design Wieneke van Gemeren, výrobce De Castelli), rozměr 81 x 72 x 50/70 cm, podnož vyrobená z kovu, čalouněno látkou, cena 48 071 Kč (ABITARE).Křeslo je skutečně víc než jen dekorace. Je to součást vybavení obývacího pokoje, ale dokáže být i vedoucím „hráčem" v inte­riéru. Každou sezonu jsme zavalení novými trendy. Stejně rychle jako běží dopředu móda, proměňuje se také nabídka domácích kolekcí. Designéři se vzájemně předhánějí. Zkuste proto nezohledňovat při výběru nového člena domácnosti jenom jeho aktuální atraktivitu.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Jak a podle čeho vybírat křeslo

Křeslo Bugatti (design Lievore Altherr Molina, výrobce Sovet), rozměr 95 x 63 x 64 cm, provedení konstrukce z lakovaného kovu, čalounění kůže nebo koženka, cena od 41 870 Kč (ALAX).Zcela běžným postupem je dnes oddělený nákup pohovky a křesla. V dnešní době už není podmínkou kupovat najednou kompletní sedací nábytek do obývacích pokojů. Barva, materiál a výrobce křesla i sedací soupravy se rozhodně nemusí shodovat. Tyto konvence klidně hoďte za hlavu a rovnou přejděte k dalším otázkám, které vám pomohou ve správné volbě. Hlavní roli hraje cena, design, praktické i užitné vlastnosti a v neposlední řadě velikost vybavované místnosti.

Hurá do obchodu

Ačkoliv nás zachvátila vlna nadšení z nákupu přes internet, jsou věci, které by si měl každý z nás nejdřív vyzkoušet, a pak se teprve rozhodnout pro jejich koupi. Typickým příkladem je právě křeslo. Je třeba vyzkoušet jeho nosnost, pružnost čalounění, měkkost povrchu. Zkuste se posadit a vstát a zjistíte, jak citlivé je opěradlo k vašim zádům. Jestliže je křeslo hlubší, ověřte si, zdali je vybaveno systémem pro úpravu hloubky posedu, nebo zda je k dispozici polštář pro podložení zad.

Křeslo Delante (výrobce Busnelli), rozměr 104 x 100 x 84 cm, čalounění kůže nebo látka, cena od 91 874 Kč (ABITARE).Dalším signálem, který by vás měl varovnat přesezd neuváženou koupí, je nepřirozený posed s opěradlem, které nutí horní část těla k předklonu. Přední segment nesmí tlačit do podkolení a zároveň by kolena neměla klesat pod úroveň výšky pánve v poloze sedu.

Od houpacího křesla po chaise longue

Již v dávných dobách bylo křeslo synonymem odpočinku. Tradiční houpací křesla byla oblíbenou součástí téměř každé domácnosti. Už tenkrát byla vyžadována pohodlnost. Proto se dnes rozšiřuje, kromě tradičních klasických křesel, též nabídka chaise longue. Tyto „dlouhé židle" jsou u nás na rozdíl od zahraničí vnímány jako novinka.

Pohodlí nám poskytne i varianta polohovatelného křesla, ta spojuje výhody lenošek a současně se u této alternativy dodržují pravidla ergonomie. Bere tedy ohled na optimalizaci lidské činnosti a aktivity s ohledem na zdraví člověka. Je vyráběna za účelem pohodlného a zdravého posezení.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Křeslo jako šperk

Křeslo Intrecci (design Carlo Colombo, EMU), rozměr 61 x 84 x 76 cm, konstrukce z ocelových proutků, polštáře z látky, cena na vyžádání (3DH INTERIÉR)Nejdůležitější je tedy komfort, ale vzápětí je důležitý design solitéru a jeho zpracování. V případě, že ve vašem životě hraje křeslo také významnou roli, zkuste mu dát více prostoru. Dovolte mu vyniknout. Výběr podle vzhledu je individuální záležitost. Už proto, že trendy se pořád mění a barevnost se stala sezonní záležitostí. Designéři posouvají hranice podobným směrem, jakým se ubírá móda. Měnit křeslo dvakrát do roka je pro většinu lidí nepochybně nadstandardní záležitost, už i proto jeho výběr neuspěchejte.

Řiďte se barevnými odstíny, které převládají ve vašem obývacím pokoji, a porovnejte pohovku s vybraným křeslem, jestli vzájemně ladí. A určitě nezapomínejte na pravidlo, že na některých věcech se prostě vyplatí nešetřit.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem