Dětský pokoj je pro naše potomky totéž co pro nás celý byt. Je to místo, kde si hrají, kde spí, tráví čas se svými kamarády a při tom všem jsou obklopeni věcmi, které nezbytně potřebují. Co by to mělo být u těch nejmenších?

Dítě se rychle vyvíjí a na to je třeba myslet právě u prvního zařizování.První pokoj svému dítěti zařizujeme obvykle okolo dvou let věku. V tomto období o vybavení rozhodují především rodiče, kteří samozřejmě chtějí pro dítě jen to nejlepší a na rozdíl od dítěte přesně vědí, co to je. Ale řídit se při výběru jen rozumem není optimální. Dobré je přizvat k výběru i dítě, které s ohledem na svůj věk je schopné dát najevo, co se mu líbí. V kvalitních studiích s dětským nábytkem je samozřejmě možné, aby si dítě s vystavenými produkty pohrálo, a rodiče tak snáze vyberou to, v čem se bude cítit dobře.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Nechte ho růst

Lampička Indiens vyrobená ze dřeva a tvrzeného papíru, cena 1 980 Kč (ABOUT KIDS).Dítě se rychle vyvíjí a na to je třeba myslet právě u prvního zařizování. Samozřejmě se nevyhnete pozdějším úpravám, které jsou spojeny především s obdobím nástupu do školy, ale pokud nechcete obměňovat veškeré zařízení každé tři roky, ideální je zvolit nábytek rostoucí. Ten funguje na principu snadného rozebrání a opětovného sestavení. Například z přebalovacího pultu sestavíme stolek, nebo postel pro předškoláka snadno proměníme na lůžko pro teenagera atd. Dítě tak bude mít v každém období přesně to, co potřebuje. Mnoho sestav dětského nábytku má širokou variabilitu, a je tedy možné stále přikupovat nové komponenty.

Kojenec

- nepotřebuje vlastní pokoj, ale měl by mít své zákoutí s hračkami a barevnými doplňky, důležitá je bezpečná postýlka s tvrdou matrací

Dítě do tří let

- potřebuje dostatek prostoru na hraní, první pracovní stolek pro vývoj zručnosti (při kreslení, stříhání, lepení apod.)

Předškolák

- je vhodné dítě zapojovat do zařizování pokoje, pomůžete tak rozvíjet jeho fantazii, dítě v tomto věku také začíná vyžadovat určité soukromí a mělo by mít pocit, že jeho pokoj je opravdovým zázemím

Ať si hraje

Souprava stůl a dvě židličky, lakovaná MDF deska, cena 3 430 Kč (SPACE4KIDS).Dětem v předškolním věku by v pokoji neměl chybět pracovní stolek, na kterém si mohou kreslit, stříhat, modelovat, lepit, vybarvovat i psát svoje první písmenka. Také je důležité začlenit do interiéru prvky vybízející k fyzické aktivitě, např. houpačku. Dítě by mělo mít dobře osvětlené místo na hraní a jednoduché úložné prostory na hračky, ke kterým bude mít dobrý přístup bez jakýchkoli překážek, a může se tak učit si po sobě hračky uklízet. Důležité jsou prvky, které podněcují hru. Hra totiž souvisí s tvůrčí fantazií a potenciální uměleckou schopností, rozvíjí chápání abstraktních pojmů i logického myšlení. Vše by tedy mělo hlavně podporovat fantazii - od svítidla až po koberec.

text: Jana Polomová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem