Dětský pokoj je specifická kapitola. Tuto místnost byste totiž neměli zařizovat pro sebe, ale hlavně pro děti. Jestliže jsou ve věku, kdy dokážou formulovat svá přání a vkus, měli byste je respektovat, samozřejmě s určitou dávkou míry a racionality. Berte tento pokoj jako jejich osobní prostor, kde se ony samy musí cítit dobře a pohodově.

Tento interiér by měl být plnohodnotný jako ostatní části bytu. Nedávejte sem starý nábytek s tím, že jej děti stejně zničí a pořídíte jim nový, až budou rozumné. Dáváte tím dítěti najevo, že nejsou jeho potřeby na stejné úrovni a že si jej jako osoby nevážíte a nedůvěřujete mu. V dnešní době děti dostávají velké množství hraček. Zkuste spočítat, kolik stála jen polovina z nich, a pak to porovnejte s kvalitním vybavením jejich pokoje. Možná zjistíte, že vybavení pokoje není tak velká investice. A udělá jim větší radost než další stavebnice nebo panenka. Nábytek jim bude sloužit řadu let a budou si ho vážit. Je to totiž jejich království, tak jim zkuste dát kapku důvěry a pusťte se do toho.

Berte v úvahu, že pokoj a jeho vybavení děti velmi ovlivňuje. Aby si mohly hračky a další věci uklidit, potřebují dostatek úložných prostor. Každá věc musí mít své vlastní místo, aby dítě vědělo, kam s ním. U menších dětí berte v úvahu jejich dosah, horní poličky nebudou moci několik let využívat.

Z praxe designérky

Často slýchám, že děti nechtějí začít spát samy v pokojíčku a chtějí zůstat v ložnici rodičů. Pak se zeptám, jak jejich pokoj vypadá a zda už je zcela zařízený. Ve většině případů tomu tak není. A přiznejte si, komu by se chtělo do nehotového interiéru, kde jsou krabice a stará komoda?

Nepřehlédněte: 3 dětské pokoje - pro princeznu, fotbalistu a kreslířku

Umístění pokoje v bytové jednotce

Když jsou děti malé, je mnohem praktičtější umístit dětský pokoj vedle ložnice, abyste v noci nemuseli běhat přes celý dům. Na druhou stranu, když děti povyrostou, nabízí se zcela opačné řešení, a to dát ratolestem volnost a soukromí, umístit jejich pokoj například do patra a vlastní ložnici mít v přízemí. V tomto případě je vhodné, aby v každém patře byla jedna koupelna a toaleta, aby bylo soukromí dotaženo do detailu. Ložnice rodičů v přízemí je vhodné řešení i z pohledu mobility, v pozdějším věku každý uvítá minimum schodů a bezbariérové řešení. V horním patře pak mohou být dva dětské pokoje, hostinský, koupelna, a pokud se vejde, i menší pracovna.

Při uvažování, jakou místnost poskytnout dětem, berte v úvahu prostorové možnosti. Místnost by měla být dostatečně velká pro veškeré vybavení a místo na hraní, s běžnou podchodnou výškou 260 cm, popř. 250 cm. Jestliže se pokoj nachází v podkroví, berte v úvahu zkosení stěn a zohledněte využití prostoru, resp. komplikované využití plochy s nízkou podchodnou výškou. Možná je to pro děti nyní v pořádku, protože jsou menšího vzrůstu, ale za dva za tři roky, až povyrostou, to bude zcela nevyhovující. Dětský pokoj musí mít dostatek denního světla, elektrických zásuvek a musí se dát dobře větrat.

Pozor!

Jestliže uvažujete o vytvoření dětských pokojů v podkroví, dobře si ohlídejte podchodnou výšku. Neměřte výšku od současné podlahy, která se může při stavebních pracích ještě o několik centimetrů posunout, většinou směrem nahoru, což ubírá na výsledné výšce místnosti.

Koncept dětského pokoje

Interiér této místnosti může být vybaven v různém stylu. Fádní, strohý a pouze funkční typ dost často děti nenadchne. Opakem jsou pokoje zařízené specifickým dětským nábytkem, kde je lůžko inspirované vzhledem auta apod. Nábytek může mít velmi infantilní tvarosloví, různé dětské doplňky a dekorace. To bývá pro děti velmi lákavé, ale pouze na několik let. Pak začnou takovéto vybavení odmítat a touží po dospělejším řešení. Další možností je výrazně barevný nábytek, jehož tvarosloví je klidnější a připomíná běžný typ. Interiér lze vybavit také neutrálně laděným nábytkem a dětské prvky sem dodat pomocí dekorací.

Osobní doporučení designérky

Ve svých návrzích používám nábytek na míru a volím na něj vždy neutrální odstíny, tzn. světlé dřevo, krémová, bílá, světle šedá barva apod. Výrazné barvy a dětské motivy sem dodávají doplňky, jako jsou kusové koberce, tapety, závěsy, svítidla a další dekorace. Všechny tyto doplňky lze jednoduše vyměnit (jak časově, tak i finančně) a z růžového pokoje pro princeznu se může během jednoho dne stát pokoj pro piráty nebo kosmonauty atd. Jsem zastáncem toho, že barevnost a hravost pokoje dodají i hračky, které zde děti mají vystavené.

Základní vybavení v neutrálním provedení (skříně, regály, postel, stůl) bude sloužit až do rané dospělosti. Není tedy důvod, proč na něm šetřit a dělat ústupky v kvalitě.

Proměna pokoje v průběhu času

Při navrhování dětského pokoje je třeba zvážit fakt, že potřeby dítěte se mění mnohem rychleji než dospělých. Pokoj pro batole většinou stačí vybavit pouze úložným prostorem, dětskou postýlkou a přebalovacím pultem. Hodit se bude také křeslo pro rodiče a hlavně volná plocha pro hry. Postupem času je třeba přidat dětský stolek s židlí a dětskou postýlku vyměnit za klasické lůžko. Zpočátku může být u postele zábrana, která se časem odstraní. V poslední fázi se vymění menší pracovní stůl za klasický velký a rázem je hotov pokoj pro teenagera. S věkem dětí se mění nejen požadavky na vybavení, ale také na vzhled a bytové doplňky.

Mohlo by vás zajímat: Jak zařídit malý dětský pokoj

Hlavní vybavení pokoje

Patrová lůžka patří k oblíbenému kusu nábytku v dětských pokojích. Musí mít ale bezpečnostní zábranu a ergonomický žebřík (El Corte Inglés)V pokoji samozřejmě nesmí chybět lůžko. Pro novorozence a batolata je to dětská postýlka se zábranou ve zvýšené poloze. U tohoto typu nábytku je velmi důležitá kvalita opracování a detailů, správná volba materiálů a jejich povrchová úprava. Patří sem i bezpečnost systému uzavírání zábrany. Některé postýlky mohou být na kolečkách, což je vhodné při časté manipulaci. Jiné mohou být spojené s přebalovacím pultem nebo mít odnímatelnou přední zábranu a možnost snížení lehací plochy. V tomto případě bude postýlka sloužit o pár let déle.

Pak nastává čas na změnu a je třeba pořídit lůžko běžného rozměru s matrací 90 x 200 cm. Nedoporučuje se uložení matrace na desce, ze zdravotního hlediska je vhodnější položit ji na rošt, aby dýchala. Pod matrací lze mít další vysunovací lehací plochu, která bude sloužit k přespání kamarádů, nebo výsuvné boxy na uložení hraček. Je-li to však možné, nechte prostor pod matrací volný, aby lůžko větralo.

V pokoji, který obývá více dětí, se často používá patrové lůžko, tedy palanda. U tohoto typu nábytku je důležitá stabilní a pevná konstrukce, zábrana v horní části a také žebřík. Zábranu lze u mladších dětí doplnit ještě sítěmi pro lepší bezpečnost. Žebřík musí být ergonomický, tzn. hrany nesmí být ostré, ale vhodné na přidržování a rozteč stupínků musí odpovídat dětem.

Tip designérky

Kolem lůžka se mi osvědčilo dávat čalounění. Může být z jedné až ze tří stran a vytvoří dětem příjemnou plochu kolem postele a navíc zbrzdí nárazy dítěte do stěny. Čalounění může být součástí konstrukce postele nebo může být počalouněná pouze deska, které je ukotvená na stěně.

Někdy se pod horní lůžko dávají úložné prostory. To je vhodné v místnostech s nízkým stropem. Horní postel může být níž než u běžné palandy, a přitom se spodní část využije na uložení šatů. Můžete si také nechat vyrobit různé atypické sestavy na míru, se skluzavkou a dalšími skříňkami a doplňky nebo vybrat typizované sestavy z katalogu.

Jestliže není u dětské postýlky přebalovací pult, můžete ho pořídit jako solitér. Není to však podmínkou, protože někdy se přebalování řeší v koupelně.

Nezapomeňte však na dostatek úložných prostor. Nejde jen o oblečení a hračky, časem bude potřeba menší knihovna, zásuvkový kontejner na psací potřeby a řadu dalších školních potřeb. K tomu přibudou různé vlastní výtvory, nálezy a suvenýry, a tak nebude poliček nazbyt. Vhodné jsou vestavené skříně, uzavíratelné knihovny a komody, kam se nepráší, i několik polic a regálů, kam si děti vystaví své oblíbené hračky a často používané potřeby.

Židle a stůl

Pro děti je důležité mít vlastní pracovní místo s pohodlnou ergonomickou židlí. Vhodné je vybírat z nabídky rostoucího nábytku (Čílek) Dalším důležitým vybavením je pracovní stůl. Pro děti do 4 let stačí dětský stolek, pro děti starší, předškoláky a školáky je vlastní pracovní stůl nezbytností. Ideální je tzv. rostoucí typ, který se výškově přizpůsobuje dítěti. Některé typy jsou i naklápěcí nebo mají různé přihrádky atd. Stůl je časem vhodné doplnit o kontejner na psací potřeby.

Ke stolu jednoznačně patří židle. Pro nejmenší děti je to dětská židlička, dětem starším čtyř let je vhodné pořídit rostoucí pracovní židli, která je ergonomická a pohodlná na sezení. Tu pak v pozdějším věku vyměníte za klasickou pracovní židli pro dospělé. Potah pracovní židle vybírejte s ohledem na údržbu.

Nechte se inspirovat: Pokojík pro aktivního chlapečka

Praktické doplňky

Do dětského pokoje se hodí nástěnky. Může jít o různé desky instalované na stěně, k tomuto účelu lze využít i čelní plochy nábytku (dvířka skříní). Ty můžete nechat vyrobit na zakázku z popisovacího magnetického kovolaminátu, na který lze fixami psát, vystavovat zde plakáty, výkresy nebo je vyzdobit pomocí magnetek. Další možností je tabulová nebo magnetická barva na stěnu, popř. tabulová fólie. Stejnou službu udělá i sklo, které lze také popisovat a na speciální typ skla dávat i magnety.

Děti milují skrýše a tajné přihrádky! Jestliže vybavujete pokoj na zakázku, nechte jim nějakou vyrobit, například vyklápěcí desku kolem postele nebo přihrádku vedle pracovního stolu.

Kolem lůžka lze instalovat závěsy, které zlepší soukromí v menších pokojích pro více dětí, ale současně poslouží i jako dekorace. Zamyslete se nad háčky a věšáky. Jsou velmi praktické, ale pokud použijete ostré typy v nevhodné výšce, mohou být nebezpečné.

Magnetický kovolaminát lze instalovat na stěnu nebo jej použít jako čelní plochu dveří vestavných skříní. Lze na něj psát i používat magnety (Homapal)

Dobrá rada

Pozor na úchytky s ostrými hranami! Úraz o skříňku může mít vinou těchto „dekorací“ velmi nepříjemné následky. Jestliže se vám nelíbí klasické úchytky a nechcete výřezy do nábytku, zvolte například dřevěné a nechte je přestříkat na výraznou barvu. Nebo je možné použít zápustné typy.


Hodit se bude i křeslo, při uspávání malých dětí, jejich hlídání a pro větší děti na válení. Nahradit jej lze různými válecími vaky, taburety a polštáři, které budou děti milovat.

Nezapomeňte na volnou plochu na hraní na podlaze! Ta je pro předškolní děti nejdůležitější. Budou si zde hrát, lézt, válet se, stavět domečky z polštářů, stany, bunkry atd. Tento volný prostor je velmi důležitý pro rozvoj jejich fantazie bez použití klasických hraček.

Designérka 

Ing. Iva Bastlová, DiS.,vystudovala navrhování interiérů a nábytku, oboru se věnuje více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, školí a publikuje. Organizuje doprovodné programy na veletrzích o bydlení a spolupracuje s řadou českých výrobců. 
Kontakt: Ivabastlova.cz

logo MessengerPoslat Messengerem