Tuto místnost nenajdete v každém bytě či domě. Ve většině případů je výsadou velkých bytových jednotek a rodinných domů. Kde se místností nedostává, je spojována s pracovnou do tzv. multifunkčního pokoje. Zde kromě pracovního stolu a úložných prostor nesmí chybět lůžko nebo kvalitní rozkládací pohovka, odkládací místo, němý sluha a další věšáky.

Pokud se staví nebo rekonstruuje větší rodinný dům, většinou se s hostinským pokojem počítá. Kam jej dispozičně umístit? Dost často se pro ubytování hostů využívá menší podkrovní místnost. I zde však musí být dostatečná podchodná výška, přísun denního světla i možnost větrání. Hosty není vhodné ubytovat do prostor druhé kategorie. Druhou možností je místnost v přízemí, která bude oddělená od privátních pokojů a poskytne tak stálým obyvatelům i hostům dostatek soukromí.

Základní otázka

Při rozhodování o konkrétní místnosti a jejím vybavení je třeba zvážit několik faktorů.

Prvním z nich je, kolik osob bude ve většině případů tuto místnost obývat. Druhým aspektem je, kdo budou nejčastější hosté a jak dlouho zde budou bydlet. Hostinské pokoje mohou sloužit pro příležitostné přespání známých nebo kamarádů dětí většinou na jednu noc. Takovou místnost lze zařídit skromněji, zde je funkce na prvním místě. Druhým typem může být pokoj pro prarodiče, kteří přijíždějí z větší dálky minimálně na několik dní vícekrát do roka. V tomto případě je vhodnější situovat místnost do přízemí (kvůli dostupnosti seniorům) a přidat i vlastní toaletu a malou koupelnu (ideálně se sprchou).

V hostinském pokoji mohou být vestavné skříně, které sice hosté využívat nejspíše nebudou, vy si sem však uložíte řadu sezonních potřeb (JASNO)

Někdy je kromě koupelny součástí hostinského ubytování také kuchyňka a jde vlastně o malou garsonku. V některých případech stojí za zvážení i vlastní vstup do této bytové jednotky. Výhodou je nejen maximální soukromí, ale také možnost pronájmu nebo ubytování příbuzných na delší časový úsek. Vybavení se odvíjí od prostorových možností.

Také čtěte: Zařizujeme s designérkou: Obývací pokoj

Vybavení podle funkce

K hlavnímu vybavení tohoto pokoje patří jednoznačně lůžko, podle velikosti a využití pokoje buď klasické lůžko s vnitřní lehací plochou 90 x 200 cm, nebo menší dvojlůžko s matrací o šířce 140 až 160 cm. Také můžete zvolit výsuvnou lehací plochu pod klasickým jednolůžkem, která se využije opravdu jen příležitostně. Ve větších hostinským pokojích může stát i klasické dvoulůžko s rozměry 180 x 200 cm. Pokud jde o malý prostor, sloužící jako multifunkční, lze lůžko nahradit kvalitní rozkládací pohovkou.

U každé postele nesmí chybět noční nebo odkládací stolek. V tomto případě může být i na kolečkách a během dne sloužit jako konferenční. Zda sem instalujete televizi, je čistě na vašem rozhodnutí. Pokoje, které slouží pouze pro občasné přespání přátel, se bez ní zcela obejdou, zatímco pokoje, jež pravidelně obývají prarodiče, ji budou možná potřebovat. Jestliže budete prostor využívat jako příležitostnou pracovnu, vyberte si praktický pracovní stůl. Může mít klasickou podobu nebo se může jednat o sekretář s uzavíratelnou pracovní plochou. Pro práci na notebooku se bude hodit sklápěcí pracovní stůl.

V případě menších prostor je vhodné využít speciální kování na výklopné lůžko, které se snadno ovládá (Foto CLEI)

Nezapomeňte na odkládací prostor pro zavazadla, uložení oblečení a hygienických potřeb. Vhodné je také zavěšení zrcadla a různé typy háčků a věšáků. Za úvahu stojí umístění vestavné šatní skříně, kam lze uložit sezonní vybavení. To nechte například v horních policích a spodní, lépe dostupnou část s šatní tyčí vyhraďte pro návštěvy.

Hostinský pokoj vhodně doplní pohodlné křeslo. Zvolit lze i rozkládací typ, který občas nahradí druhé lůžko. Pořídíte-li do hostinského lehké a přenosné křeslo, můžete jej využít při větší sešlosti v obývacím pokoji. Podobně lze řešit i „přídavné“ jídelní židle nebo křesílka s příležitostným přesunem do obývacího pokoje a jídelny.

Nezapomeňte na dostatečné zastínění, přece jen se jedná o místo určené hlavně pro přespání. Blackoutové rolety nebo závěsy zajistí maximální tmu, aby se hosté u vás pohodlně vyspali.

Do hostinských pokojů je ideální pohovka Sit&Sleep, na které se návštěvník pohodlně vyspí (DUCHOŇ)

Tip designérky:
Jestliže jde spíše o multifunkční než hostinský pokoj, můžete sem umístit cvičební přístroje a pomůcky, které většinou zabírají prostor v ložnici nebo překážejí uprostřed obývacího pokoje. Zvláště v některém období, kdy se nevyužívají, stává se z nich odkladiště a nahrazují němého sluhu.

Designérka

Designérka Iva BastlováIng. Iva Bastlová, DiS.

Designérka, která vystudovala navrhování interiérů a nábytku, se oboru věnuje více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, školí a publikuje. Organizuje doprovodné programy na veletrzích o bydlení a spolupracuje s řadou českých výrobců.

Kontakt: www.ivabastlova.cz


Mohlo by vás také zajímat: Jakou barvu vybrat do interiéru?

logo MessengerPoslat Messengerem