Domácí pracovny nemusí sloužit jen k práci na stolním počítači nebo notebooku. Řada lidí má jako koníčky různé rukodělné činnosti, modelářství, malbu nebo šití. V pracovně někteří také žehlí, opravují různé přístroje apod. Každá z těchto činností si žádá rozdílné vybavení. Pro některou činnost je třeba větší pracovní plocha, pro jinou zas více úložného místa a volně stavitelné regály.

Nebojte se zařídit pracovnu rafinovaně. I tento prostor může vypadat zajímavě. Foto: VallilaPři úvaze, kde bude pracovna umístěna, je nutné si odpovědět na několik otázek. Nejdříve je nutné vědět, zda bude pracovna pouze soukromá, nebo půjde o prostor, kde se budou konat schůzky s klienty a jednání. Jestliže jde o privátní prostor, je lepší situovat tuto místnost do klidové zóny, například vedle ložnice. Ve druhém případě je ideální umístit pracovnu blízko ke vstupním dveřím, aby klienti nechodili přes celý byt či dům.

Dalším faktorem při návrhu pracovny je, kolik osob, respektive kolik pracovišť zde má být. V mnoha případech pracovnu využívají dvě osoby (např. manželský pár) a tomu by měla odpovídat i její velikost a vybavení. Pokud prostor dovolí, dopřejte každému vlastní pracovní stůl a dostatek úložných prostor. Předejdete tím řadě drobných rodinných konfliktů.

Pracovní stůl

Jde jednoznačně o hlavní vybavení pracovny. Šířka a hloubka stolu by měla odpovídat potřebám vykonávané činnosti a také prostorovým možnostem pokoje. Klasická výška je 75 cm, při pravidelné a dlouhodobé práci na počítači však stojí za úvahu výškově stavitelný typ.

Přínos ergonomicky tvarovaného sedacího nábytku k prevenci nemocí zad je omezený, protože lidské tělo není stavěno na dlouhodobé sezení, je určeno k pohybu a častým změnám polohy. Dlouhotrvající sezení, byť na ergonomicky tvarovaném sedáku, je příčinou vzniku řady zdravotních obtíží, od poruch kosterního a muskulaturního aparátu až po poruchy v oblasti oběhového a nervového systému. Účinnou a logickou prevencí těchto masově rozšířených nemocí je přivést do statické kancelářské práce pohyb.

Nepřehlédněte: Já jsem tady šéf aneb zařizujeme home office

Výškově stavitelné stoly umožňují rychlé nastavení výšky pracovní plochy podle vlastní potřeby. Pouhým stiskem tlačítka si během pár sekund zvýšíte nebo snížíte pracovní plochu. Kdykoliv během práce se můžete k práci postavit, změnit výšku stolu, a tím i polohu těla.

Změnou výšky stolu během chvilky zásadně změníte postavení páteře, narovnáte záda, ramena, protáhnete svaly nohou i břicha, uvolníte vnitřní orgány a všechny další dosud stlačované části těla.

Výšku pracovního stolu lze změnit pouhým stiskem tlačítka na ovladači. Foto: HON a.s.

Stoly mohou být navíc vybaveny ergonomickou pracovní deskou s polokruhovým výřezem, která stojí za úvahu i u klasických pevných stolů. Nezvyklý tvar může zprvu vzbudit nedůvěru. Ta se však rozplyne, jakmile si stůl aktivně vyzkoušíte. Když se totiž „zasunete do stolu“, zjistíte, že si na pracovní plochu můžete v ergonomicky správném úhlu „odložit“ svá předloktí a s nimi váhu celých paží. To je podle konstituce člověka 8-12 kg, které jinak zatěžují zejména trapézy a další svaly krku, ramen a zad.

Tvar a typ podnože není u stolu rozhodující, důležité je, abyste pohodlně seděli a židle se mohla zasunout pod stůl.

Tip designérky
Dvířka u skříněk do pracoven doporučuji plná, nikoli prosklená. Za ně se schová řada nevzhledných složek a šanonů, jejich nadpisy nemusí nikdo vidět.

Další vybavení

K pracovnímu stolu je vhodné přidat kontejner. Většinou jde o korpus na kolečkách, který obsahuje 3–5 zásuvek. Při volbě zakázkového nábytku zkontrolujte, zda se výška kontejneru vejde pod pracovní stůl, pokud jej tam chce dát. Vyberte kvalitní nábytková kolečka s dostatečnou nosností, aby fungovala stejně dlouho jako zbytek nábytku.

Nezapomeňte promyslet, kam umístíte tiskárnu, skener, popř. i další kancelářské přístroje. Nejenže na ně potřebujete mít odkládací plochu, ale také dostatečný počet elektrických zásuvek. Pokud tyto přístroje používáte jen občas, lze je uložit například do skříňky s horní výklopnou deskou. Nebude se tak na ně prášit a horní část můžete využít na odkládání dokumentů.

Na čelní plochy skříněk lze použít popisovací a magnetický laminát v různých barvách. Foto: Homapal

Druhé nejdůležitější vybavení pracovny představuje pracovní židle. Volit lze z různých typů židlí, křesílek či polokřesílek. Pokud budete u pracovního stolu trávit delší dobu (například každodenní práce z domova nebo 1–2 krát za týden celodenní práce z domova), měla by být židle maximálně ergonomická a pohodlná, a to i na úkor vzhledu.

Zařizujete pracovnu? Podívejte se na 12 obrazových tipů pro home office

Knihovna a skříně

Dalším typem nábytku, který má v pracovně nepostradatelné místo, je knihovna. Nemusí jít pouze o nábytek sloužící k uložení knih, ale hlavně různých dokumentů a složek. Ve spodní části lze umístit výsuvy s organizéry na dokumenty, v horní části knihy atd. Vždy si dobře rozmyslete, co zde potřebujete uložit. V ideálním případě si nechte police uvnitř udělat volně stavitelné, abyste mohli výšku polic nastavovat dle aktuálních potřeb.

Do pracoven se často instalují i vestavné skříně. Většinou se sem ukládají různé sezonní nebo sportovní potřeby, které se nikam jinam nevejdou. Pokud je toto i váš případ, je lepší do pracovny takovou skříň pořídit než mít jiné úložné prostory přeplněné a nepřehledné.

Jako dekorace pracovny jsou vhodné klasické i obrazové tapety. Foto: Vavex, kolekce tapet My Dream, design Iva Bastlová

Designérka
Ing. Iva Bastlová, DiS.
Designérka, která vystudovala navrhování interiérů a nábytku, se oboru věnuje více než 15 let. Navrhuje nejen interiéry, ale také produkty. Přednáší, školí a publikuje. Organizuje doprovodné programy na veletrzích o bydlení a spolupracuje s řadou českých výrobců.
Kontakt: www.ivabastlova.cz


Další díly seriálu:
Zařizujeme s designérkou: Obývací pokoj
Tvorba interiéru vyžaduje koncept!
Ložnice jako zdroj energie
Dětský pokoj, prostor pro růst

logo MessengerPoslat Messengerem