Zuzana je oblíbeným typovým domem od firmy RD Allstav. Navštívíme dnes tu, která byla první a dala tomuto typu vzhled i dispozice. Začalo to obvyklým scénářem. Mladá rodina se dvěma dětmi toužila po bydlení ve vlastním domě, kde by bylo dost místa i pro budoucího benjamínka.
Zděděný pozemek, za jehož plotem začínají brdské lesy, je zprvu příliš nenadchnul, působil jako místo, kde lišky dávají dobrou noc. Po zvážení všech pro a proti se zde nakonec stavět rozhodli. Devizou tohoto místa je dostatek soukromí, jaké by jim neposkytl žádný satelit.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ |
Typový dům podle vlastního návrhu
Druhá etapa cesty za bydlením pokračovala hledáním vhodného domu a stavební firmy. Následující rok jezdili po výstavách a vzorových domech, až je oslovil kvalitně zpracovaný katalog dřevostaveb firmy RD Allstav, která v té době působila především v Německu a na našem trhu se teprve prosazovala. Tak se stalo, že investoři byli sami sobě i projektanty a navrhli si kompletně celou dispozici (kromě technických instalací).
Tím, že byli u nás mezi prvními, nebyl ještě určen standard vybavení a investoři si je vybírali sami, ale možnosti průběžně konzultovali s pracovníky firmy. „Všichni včetně samotného majitele se nám věnovali a pomáhali nám řešit každý technický problém, a to už před podepsáním smlouvy,“ vzpomínají na počátky stavění.
Na celkovou konstrukci třicetiletou záruku
Dům byl kompletně postaven za sedm měsíců, základovou desku v tomto případě zhotovila místní firma, ovšem za důkladné kontroly pracovníků RD Allstav. V současnosti, kdy už je dům Zuzana zaběhnutým typem, probíhá jeho výstavba rychleji (kompletní realizaci na klíč do 6 měsíců) a poskytuje na stavbu tříletou a na celkovou konstrukci třicetiletou záruku.
Co se týče samotné výstavby domu, vsadili investoři na jistotu a vymínili si, že dům bude stavět parta, která staví domy v Německu. „Předpoklad, že obstála v konfrontaci s německým perfekcionalismem, se ukázal velmi správným. Nejenže řemeslníci pracovali naplno a končili za tmy, ale přicházeli i s různými dílčími řešeními. Tak si představujeme individuální přístup ke klientům.“
Majitelé v domě spokojeně bydlí už osmý rok a oslovili RD Allstav, aby jim postavil garáž s přístřeškem z betonového polotovaru, který si zakoupili. Přestože se firma specializuje na dřevostavby, poradila si i s touto výstavbou na jedničku a nová stavba zcela koresponduje s domem.
Ozvěny severu i Francie
Otevřená dispozice obytné části v přízemí a vybavení inspirované Francií vytvářejí spolu se severským vzhledem exteriéru zajímavý stylový kontrast.
Dřevěný nábytek evokuje atmosféru Provence, staré stolky od šicích strojů a květinové a patchworkové potahy či litinová kamínka s prosklenými dvířky přispívají k maximální útulnosti interiéru, který dotvářejí i drobnější grafiky od českých výtvarníků.
Nejen vzhled, ale i praktičnost je v domě znát na každém kroku. V podkroví postačují francouzská okna namísto balkónu, jehož funkci přebírá venkovní terasa krytá prodloužením střechy. Dvě koupelny a v patře samostatné WC, které si vymínil pán domu, zajišťují bezproblémový provoz pětičlenné rodiny především v ranní špičce. Také tři samostatné dětské pokoje nebývají ani ve velkých domech samozřejmostí ke škodě nejmladších obyvatel. V tomto domě jim však rozhodně nedostatek soukromí nehrozí.
Ani rodičům, kteří mají svou ložnici, i když ji s nimi zatím užívá nejmladší syn a trvale i psí člen rodiny. Praktická jsou v neposlední řadě i kamínka, která neslouží jen k pohodovému účinku při sledování ohňového představení, ale i k přitopení mimo topnou sezónu nebo jako záloha, kdyby byla náhle přerušena dodávka elektrické energie. Jediné, co by snad majitelé dnes uvítali, by bylo prodloužení obytné části ještě tak o metr.
text: Jitka Pálková, foto: Robert Virt
Technické údaje
Technické údaje |
|
Zastavěná plocha | 84,6 m2 |
Užitková plocha | 165,6 m2 |
Konstrukční řešení | dřevostavba na základové betonové desce, obvodové stěny: rámová konstrukce z lepených hranolů, sendvičové panely na bázi dřeva (Fermacell) s izolací z vnější strany samozhášivým polystyrenem GREYWALL 100 mm a dále minerální izolací 16 0 mm, dokončené vnější omítkou o tloušťce 3 mm, celková standardní tloušťka 270 mm (součinitel prostupu tepla U = 0,19 W/m²K, u stěny 300 mm U = 0,14), vnitřní stěny ze sendvičových panelů na bázi dřeva o celkové tloušťce cca 150 mm s minerální izolací 40 mm dokončené sádrokartonem, strop: dřevěná konstrukce z lepených hranolů, podhled z laťového roštu dokončený sádrokartonem, v obývacím pokoji palubky a dřevěné trámy, horní záklop podlahovky tloušťka 27 mm, vnitřní schodiště bukový masiv mořený |
Střecha | sedlová, klasický dřevěný krov, krytina Bramac moravská taška plus, přesahy střechy řešeny dřevěnými palubkovými podhledy ošetřenými bílým nátěrem |
Výplně otvorů | vchodové dveře dřevěný masiv, okna plastová Veka, střešní okna VELUX, interiérové dveře dýhované s obložkovou zárubní, plné i prosklené kaleným sklem |
Podlahy | anhydritová stěrka, dlažba, masivní podlaha tigerwood magnum, koberce |
Vytápění | elektrický kotel, podlahové v přízemí a koupelně, v podkroví radiátory, v obývacím pokoji navíc litinová kamínka |
Kontakt
RD Allstav, s. r. o.
Chotýšany 108
tel.: 317 850 900
www.allstav.cz