Z loňského ročníku časopisu MŮJ DŮM jsme pro vás vybrali deset domů, které nabízejí individuální architektonický koncept, kvalitní dispoziční řešení či zajímavé technické know-how. Každý je neopakovatelným originálem a každý vás může inspirovat. 

V souladu s beskydskou přírodou

Marcela Krplová, ředitelka soutěže Česká Miss, říká, že měla dost zajímavých nabídek na bydlení v Praze i jinde, ale Beskydy by za nic nevyměnila. V jejich podhůří si s partnerem postavili dům, který beze zbytku splňuje jejich představy o ideálním bydlení a zároveň dokonale souzní s okolní přírodou. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá… Více zde.

Bezbariérový přízemní dům lemuje podél celé jižní fasády pergola z lepených dřevěných hranolů. Stavba je z obou stran „sevřena“ masou kamenných zdí. Terasa ležící v rovině trávníku dává spolu s plně prosklenou fasádou s bezrámovým zasklením pocit, že interiér přímo přechází do zahrady a naopak.

Dovolená na lodi

Dřevem obložený koráb klouže po svahu a z bílé kajuty i proskleného podpalubí přehlíží údolí rozložené hluboko pod ním. Úzká parcela nedovolila zrealizovat touhu klientů po bungalovu, získali však výjimečné bydlení, jež splňuje všechna požadovaná kritéria... Více zde.

Dům od východní části pozemku směrem k západu postupně spadá ze svahu. Od proskleného obývacího pokoje vede pár schodů na terasu s bazénem. Horní podlaží, připomínající kapitánský můstek, přesahuje přes přízemí a poskytuje mu potřebný stín.

Víkendová oáza

Představte si dům určený k odpočinku, který má originální konstrukci, nízkou spotřebu energie, promyšlené vnitřní uspořádání, pěkné vybavení a nádherný výhled. Zní to jako pohádka, ale přidejte k tomu dva kreativní architekty a sen se změní ve skutečnost... Více zde.

Jižní průčelí domu působí díky symetrickému řešení monumentálním dojmem. Ústřední prosklená plocha dosahuje přes galerii až do druhého podlaží. V postranních kamenných stěnách jsou dvoje dveře spojující zahradu s krytou terasou a s technickým zázemím.

Severní kaskáda

Nový dům postavený podle návrhu Aleše Gadliny vyrostl ve svazích nad Zlínem. Promyšlený návrh proměnil nevýhodu severního svahu v přednost... Více zde.

Dům odporuje dnes často uplatňované zásadě, že severní průčelí nemá být prosklené. Zde je výhled na sever největší hodnotou a díky rohovým oknům mají pokoje odpolední slunce. Neobvyklé je i horizontální členění oken, velkou stavbu opticky snižuje a napomáhá jejímu začlenění do krajiny.

Prsten zapadlý do krajiny

Stavby s minimem pravých úhlů nejsou v našich končinách úplně běžné, proto každá taková stavba vzbuzuje zaslouženou pozornost... Více zde.

Parcela je unikátní svým charakterem, umístěním v přírodě i velkou rozlohou, což si přímo žádalo netradičně pojatou stavbu.

Jak se žije ve věži

Pro milovníka přírody a příležitostného fotografa navrhli architekti Jiří Zábran a Tereza Nová dům v podobě dřevěné věže. Atypická stavba s unikátními výhledy dokonale využívá potenciál klidného místa na svahu u lesa... Více zde.

Nepravidelný obklad z nehoblovaných latí odpovídá pojetí domu jako věže a koresponduje s vysokými štíhlými kmeny jehličnatého lesa za domem.

Bydlení na Venuši

Prvorepubliková secesní vila na kopci, který je součástí národní přírodní památky, se dočkala znovuzrození. Investora s architektem totiž pojilo přátelství, ale i odhodlání vrátit opuštěné stavbě původní noblesu... Více zde.

V projektu je zohledněn také ekologický aspekt. Příkladem jsou luxusně vypadající plochy okolo domu, jež jsou ale poskládané z odpadní štípané žuly.

Monolit s vnitřní dynamikou

Protáhlý kvádr ve stráni nad městem směřuje tváří do údolí, pohled upřený přes zahradu na vzdálené kontury budov pod sebou. Objekt nastavený jižnímu slunci ukrývá členité útroby v plášti bílého lichoběžníku, jenž rámuje svět majitelů do kompaktního celku bez ambic komunikovat s okolní zástavbou... Více zde.

Přízemní stavba z monolitického železobetonu vznikla na principu dvou do sebe vložených objektů, jejichž odlišnost je přiznána různou barvou fasády.

Organický dům u Mladé Boleslavi

Stavba, která zapadá do okolní krajiny, je postavena z obnovitelných stavebních materiálů, má dynamické křivky a odvážné tvary, zelenou střechu a nízkou spotřebu energie. I tak by mohly znít podmínky organické architektury. Dům na Mladoboleslavsku je beze zbytku splňuje a navíc nabízí i komfortní rodinné bydlení v klidném prostředí... Více zde.

„Práce mě stále těší. Každá tvorba má pochopitelně i svá úskalí, ale v tom je její zajímavost,“ říká architekt. Inspiraci pro dům u Mladé Boleslavi čerpal podle svých slov z mnoha motivů. Jedním z nejvýznamnějších byl genius loci daného místa, terénní reliéf a krajinné prostředí.

Dům, který nahlíží do krajiny

O stavbě vlastního domu začali manželé uvažovat hned po narození prvního dítěte. Hledali klidnější místo, větší prostor a sepětí s přírodou, ale nechtěli přijít o výhody městského života a dostupnost do Prahy, kde oba pracují. Jejich přání jim zhmotnil netradiční dům, který vybíhá ze svahu směrem do berounského údolí a otevírá se výhledům do okolní krajiny... Více zde.

Majitelé od začátku chtěli, aby obývací prostor plynule navazoval na terasu a okolní zahradu. Terasa vyrobená z přírodního materiálu Thermowood, konkrétně z tepelně upravené borovice, je ošetřena olejem pigmentovaným do stejného odstínu jako modřínové obložení fasády.

Zúčastněte se hlasování ve 22. ročníku ankety DŮM ROKU 2017!

Domy, které se vám líbí, můžete vybírat ZDE.

 Zdroj: Redakce časospisu MŮJ DŮM

logo MessengerPoslat Messengerem