Jaro je tu a možná se už nemůžete dočkat, až uvidíte růst svůj nový domek. Pokud se chystáte, jak si ohlídáte každý detail, abyste ve svém ideálním domově spokojeně žili desítky let, nepodceňte ani výběr a montáž oken.

(Komerční prezentace)

Životnost oken

Pokud váháte a nevíte, která okna a dveře opravdu dlouho vydrží, pak vězte, že moderní okna mají potenciál při slušném zacházení a doporučené péči dobře a bez problémů sloužit dlouhé desítky let. „Životnost oken bychom měli posuzovat i z hlediska jisté ´morální´ životnosti, tedy z pohledu toho, aby i za 10 či 20 let splňovaly parametry na tepelnou izolaci a další požadavky, které na ně klademe,“ říká Ing. P. Holý obchodní ředitel OTHERM.

Při výběru oken do novostavby byste měli zvážit zejména čtyři základní body, které mohou rozhodnout o vašem budoucím bydlení:

1. Výběr dodavatele

V rozhodování o tom, kdo vám bude dodávat nová okna, byste měli mít poslední slovo vy. Smlouvu o dílo na dodávku oken si vždy pohlídejte a podepište sami. Dodavatel oken se pak zodpovídá výhradně vám. Vám ručí za kompletní dodávku i provedené služby. Nemůže se schovávat za to, že okna do vašeho domu dodal stavební firmě XY, tedy jen s ní bude řešit případné problémy. Důsledný přístup se vyplatí, protože mít kontrolu nad okny a dveřmi, která chrání vaše bydlení je k nezaplacení.

2. Montáž až na prvním místě

Dobře namontované okno je absolutní základ. Provést by je měla odborný firma, nejlépe ale dodavatel oken, kterého si vyberete. Sebekvalitnější okno může špatná montáž degradovat. Jde zejména o ošetření připojovací spáry před průnikem vlhkosti, ale i správné seřízení všech prvků. Velké posuvné systémy, stínicí technika s motorickým ovládáním, elektronicky ovládané zámky a další moderní prvky, kterými jsou nabité moderní novostavby, vyžadují odbornou montáž a také jistotu, že se budete mít na koho obrátit v případě problémů.

Moderní okna mají potenciál při slušném zacházení a doporučené péči dobře a bez problémů sloužit dlouhé desítky let. (Zdroj: OTHERM)

3. Kvalita oken

Výběr parametrů oken tedy profilu a zasklení by měl definovat již projekt mj. i podle toho, zda stavíte nízkoenergetický nebo pasivní dům. Materiál, barvu a design si volíte sami, zejména s ohledem na preference a finanční možnosti. Poznat kvalitu oken ale není vůbec snadné, protože se často skrývá uvnitř profilu a poznáte ji většinou až po několika letech. Orientovat se jen podle ceny oken může být zrádné.

Zajímejte se i o konstrukční detaily namátkou, jak hluboko je zasklení uloženo v profilu, jak je řešeno zateplení prahů u dveří a posuvných terasových systémů. Dřevěná okna si pečlivě proberte z hlediska povrchové úpravy, protože ta rozhoduje o budoucích nárocích na údržbu. U plastových oken se zajímejte o kvalitu a tvar výztuhy, počet uzamykacích bodů a v neposlední řadě samozřejmě o sílu stěn plastového profilu. Vyplatí se poradit se nezávisle s odborníky a zjistit si i zkušenosti s jednotlivými výrobci.

4. Myslete na budoucnost

Vždy se vyplatí znát skutečného výrobce oken. Nikdy nevíte, může se stát, že jeho služby, servis nebo konzultaci budete potřebovat. Váš dodavatel by vám na požádání neměl odmítnout ani návštěvu výrobního závodu, kde se vaše okna budou vyrábět.

Investice do rodinného bydlení bývá jednou z hlavních priorit. Mít pod kontrolou i okna a dveře a zajistit si tak příjemné pohledy do zahrady, krásnou vstupní bránu a ochranu domova se vyplatí.

Zdroj: Marketingová prezentace

logo MessengerPoslat Messengerem