Mezinárodní soutěž Active House Award, kterou organizuje společnost VELUX, zná své vítěze. Přinesla řadu návrhů a podnětů, které mohou posloužit jako inspirace při rekonstrukcích již stávajících staveb.

Architektonická soutěž Active House Award, kterou od roku 2012 pořádá společnost VELUX, byla letos poprvé vyhlášena jako mezinárodní pro studenty z Rakouska, Švýcarska, České republiky a ze Slovenska.

Téma „Rethink Suburbs“ (překl. Nová řešení pro obce) mělo přimět studenty zamyslet se nad situací, která se týká mnoha zemí – zastavěné dědiny a obce na předměstí velkých měst jsou obklopeny novou zástavbou, ale domy v jejich centrech nejsou optimálně využity. Vysokoškoláci měli zapřemýšlet právě nad tím, jak využít co nejvíce volného prostoru ve velkých domech v obcích a navrhnout aplikovatelný projekt rekonstrukce v souladu se standardy tzv. aktivního domu.

Studenti tvořili návrh na míru pro existující dům

Active House Award - 1. místo: Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architekturyCílem pro soutěžící bylo zamyslet se nad různými možnostmi využití již stávajících obytných struktur. Organizátoři se proto rozhodli pro studenty připravit reálné zadání a tak ve spolupráci s radnicí rakouské obce Wolkersdorf im Weinviertel, která se nachází několik minut od Vídně, vybrali starší dům. Studenti dostali k dispozici technickou dokumentaci a půdorysy stavby i širší urbanistický kontext.

V březnu 2016 proběhla první část soutěže, tzv. KICK OFF event, kde se více než 50 studentů ze čtyř zúčastněných zemí setkalo v obci Wolkersdorf im Weinviertel.

Téma soutěže jim krom přednášek a případových studií přiblížila i návštěva právě rodinného domu, který byl předmětem zadání.

Jejich projekty měly následně vycházet ze standardů aktivního domu – to znamená, že jeho třemi nosnými atributy jsou kvalita vnitřního prostředí, šetrnost k životnímu prostředí a energetická efektivnost.

Výsledky se studenti dozvěděli 20. října 2016 během slavnostního vyhlášení soutěže na zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. O vítězích rozhodla odborná porota složená z architektů z České republiky, Slovenska, Rakouska a Švýcarska.

Zúčastnění vyzdvihli důležitost tématu

Active House Award - 2. místo: Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architekturyTento ročník si získal popularitu právě kvůli tématu, který prezentoval.

„Velmi oceňuji výběr tématu – je fajn, že se někdo zabývá i tím, co je na první pohled bezvýznamné. Celý ten koncept je odlišný. Studenti jsou tady, v malé obci nedaleko Vídně, kde viděli dům ze 70. let 20. století a dostali otázku, jestli s ním dokáží něco udělat. Jejich návrhy ukázaly, že i bez dramatických změn je možné příměstské části rekonstruovat a obohatit,“ komentoval člen poroty Adam Gebrian, český architekt a teoretik. Mimo jiné má také svůj pořad o architektuře Gebrian versus na internetové televizi Stream.cz

Pozitivní kritiku přidal i švýcarský architekt Martin Stuber: „Téma soutěže si vyžaduje naši pozornost. Neustále rozšiřujeme zástavbu a zabíráme nové místo, ale neuvědomujeme si, že je ho pro nás stále méně. I když na první pohled nešlo o atraktivní téma, vyžadovalo si cit pro detail a promyšlené řešení otázky, jak bychom se mohli chovat právě v příměstských obcích.“

S průběhem soutěže byla velmi spokojená i Anne Steindl, starostka obce Wolkersdorf im Weinviertel: „Netušila jsem, co mohu od studentských prací očekávat, ale představená řešení na mne velmi zapůsobila. Je skvělé, že se společnost VELUX zaměřuje i na takovéto důležité otázky. Věřím, že se nám někdy v budoucnu podaří se těmito nápady inspirovat.“

Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnili i majitelé rodinného domu, který byl předmětem soutěže. Projekty se jim líbily a byli překvapení, jak studenti dokázali změnit jejich dům.

Češi a Slováci na nejvyšších příčkách

Nejvíce odevzdaných projektů pocházelo z České republiky a Slovenska. „Velmi nás potěšilo, že právě vysokoškoláci ze Slovenska a České republiky měli vyrovnanou účast a přinesli řešení, která nejlépe odpovídala na zadání soutěže. Studenti přinesli řadu konceptů jak pracovat se životem ve stávajících strukturách, i jak lepším způsobem využít vlastní objekt. Je potřeba vyzdvihnout komplexní přístup k řešení celé problematiky u vítězných projektů a přemýšlení v souvislostech, kdy se studenti zabývali nejen vlastním domem, ale i jeho okolím,“ říká Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Více informací o soutěži naleznete na stránkách: http://activehouseaward.velux.com/

1. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1800 €

Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Na vítězi mezinárodního kola se porota shodla jednoznačně. Samotný projekt je charakterizován jeho jednoduchostí, přitom je ale velmi atraktivní. Zachovává již existující strukturu, má přiměřenou velikost. I když nabízí dva oddělné byty, působí jako rodinný dům. Dokonale zapadá do prostředí.

„Téma se mi velmi líbilo. Chtěl jsem si to vyzkoušet, protože vím, že se s tím budu střetávat i v praxi. Protože jsem Slovák, který studuje v Brně, mám možnost pozorovat, že se tyto podmínky dotýkají obou zemí,“ vysvětluje výherce, Lukáš Kvaššay.

Active House Award - 1. místo: Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury (Foto: Patricia Weisskirchner)

2. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1000 €

Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Tento projekt podle poroty dodává více kvality existující obytné jednotce a velmi překvapivým způsobem využívá pivnici. Dává důraz na okolní prostředí.

„Soutěžní zadání jsme měli jako jednu z možnosti na výběr v rámci jednoho z předmětů ve škole. Je to velmi aktuální téma. Sama jsem totiž na takovém místě žila a nevyhovovalo mi. Vedle reálné zkušenosti mne inspirovat za i jedna z knih, které jsem četla v rámci tohoto předmětu,“ říká autorka, Jana Zavřelová.

Active House Award - 2. místo: Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

3. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 800 €

Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Podle slov poroty tento projekt nabízí komplexní řešení. Za zmínku stojí systematický přístup autorky ke konstrukci a využívání energií. Pozitivně byly hodnocené i dva byty s bezbariérovým přístupem a také možnost bydlení asistenční služby.

„Snažila jsem se dispozici domu využít naplno a chtěla jsem vytvořit dvě funkce domu, které dokáží fungovat pod jednou střechou a rodině přinést další příjem navíc,“ říká Júlia Giláňová.

Active House Award - 3. místo: Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Mezinárodní porota také určila tři odměny:

Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Jde o velmi ambiciózní projekt a jeho hru s prostorem. Autorům se podařilo dovnitř integrovat čtyři byty i navzdory tomu, že vnější konstrukce byla zeštíhlena. Zůstaly použity i vnější části budovy a autoři vytvořili sdílený prostor.

Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Odměna č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Řešení tohoto projektu odpovídá specifické situaci. Vyrovnává se s prázdným prostorem a vytváří velmi silnou identitu objektu. Atypické rozměry nabízí atraktivní pohled na dům zepředu.

Odměna č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Odměna č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Charakteristikou tohoto domu je jednoduchá proměna existujícího domu. Je kompaktní a vyhovující z hlediska energetické efektivnosti. Za zmínku stojí přední část domu v kombinaci se dvorem.

Odměna č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem