Jste na samém začátku úvah o vlastním rodinném domě? O tom, co si představit pod pojmem ideální rodinný dům, s námi hovořil architekt Michal Kunc.

Při své práci se jistě setkáváte s klienty nejrůznějšího typu, s velkým množstvím představ a požadavků na to, jak má vypadat dům či byt. Co pro vás jako pro architekta znamená pojem krásné či ideální bydlení?

V našem architektonickém ateliéru jsme došli nejen během cest po světě, ale především během mnoha let navrhování bydlení pro zcela konkrétní lidi a rodiny k základní filozofii, že dobré či krásné bydlení je především individuální. Pro architekta neexistuje jeden typický klient, který by měl nějak kvantifikovatelnou představu. Tak staví developeři: pro anonymního zákazníka. Architekt rodinné domy a bydlení navrhuje na míru, podobně jako se navrhují šaty v butiku. Byt od developera bych srovnal se slušnou konfekcí, od krejčího chcete něco originálního, jen pro vás. S bydlením je to stejné, přijde okamžik, kdy si uvědomíte, že vaše potřeby, touha po klidu a soukromí, setkávání s přáteli, vaše rodina, domov… že na to všechno potřebujete něco víc.

Co znamená „něco víc“?

Perfektně vyřešené fungování je podle mého názoru u každého projektu samozřejmý základ – velikost a umístění domu, počet místností, dispoziční uspořádání, velikost úložných prostor, garáž a další vybavení, to vše jsou věcné záležitosti. Ale jejich uspokojivé řešení ještě nemusí udělat z domu příjemný domov. Hodnota „navíc“, kterou cíleně vkládáme do návrhů rodinných domů, jsou emoce. Příjemná a přátelská atmosféra posiluje význam architektury, dává jí sílu a hloubku, a proto se na ni cíleně zaměřujeme. Smyslem je, aby v našich domech byli lidé spolu šťastní, aby se v nich dobře cítili a aby se jim příjemně žilo.

Už jste viděli? Dům v přírodě, který svým řešením míří daleko do budoucna

Využíváte při práci určité zásady, které vám v tvůrčím procesu pomáhají?

Naším konceptem ideálního bydlení je moderní, pohodlný a také krásný dům, který vychází z jedinečnosti každé rodiny, ale zároveň v sobě nese prvky originálního autorského rukopisu. Naší filozofií je „bydlete jako o krásné dovolené“.

Venkovní terasa u bazénu, vybavená krytým sezením, volně navazuje na hlavní obytný prostor

Co považujete za nejdůležitější, aby takové bydlení mohlo vůbec vzniknout?

Naprostý základ je najít místo, které se vám líbí, které vás něčím fyzicky a vnitřně přitahuje, kde byste chtěli žít, založit rodinu… Bydlet jako o krásné dovolené znamená najít místo, bydlení, domov, odkud se nebudete muset vracet. Ten pocit, že žiju „na dovolené“ každý den, doma.

Dalším důležitým krokem k tomu, aby vaše bydlení bylo nejen praktické, ale také naplněné emocemi a krásou, je práce architekta, který chápe, že to vlastně není jen o tom postavit dům. Vnímá vaše pocity a dokáže je zhmotnit, a ještě k tomu navíc umocnit tak, že vás, budoucího obyvatele domu, začne navrhování bydlení bavit, těšíte se z každého pokroku. Od prvních diskusí a skic přes samotný proces stavby až do kolaudace a nastěhování se do svého nového domova. Empatie architekta je základ společné práce, bez ní to nefunguje.

Můžete nám ještě více přiblížit vaši vizi ideálního domu?

Ideální je, když se z každé místnosti v domě dá vyjít ven do zahrady, a to i z koupelnySnažíme se, aby naše domy byly maximálně praktické a zároveň „nenápadně krásné“. Krása nespočívá v drahých nebo netypických materiálech – spočívá ve vnitřní atmosféře pohody. Náš ideální dům je jeden plynoucí prostor, jedna krajina pro život, která vás nebude nijak omezovat a umožní vám žít na celém pozemku.

Máme zkušenost, že většina lidí se nejlépe cítí v otevřeném prostoru, venku. Proto navrhujeme takový „byt na zahradě“, maximální propojení bydlení se zahradou. Klíčové jsou velké posuvné prosklené plochy a průhledy – z každé místnosti vidíte do zeleně a ani nevnímáte rozdíl mezi interiérem a exteriérem. Na hlavní obývací prostor navazuje velká krytá terasa, rádi navrhujeme ještě další – malou severní nebo východní terasu se vstupem z kuchyně, kde můžete v klidu posnídat nebo si odpočinout ve stínu. Často rádi navrhujeme a dlouhodobě rozvíjíme bezbariérový dům s dispozicí do L, ale univerzální řešení samozřejmě neexistuje. Každý stavebník a každý dům je originální příběh.

Společná obývací část jako otevřený prostor s maximálním propojením se zahradou. Bydlení plné emocí je charakteristické pro celou tvorbu architekta Michala Kunce a jeho týmu

To je představa stavby na rovinatém pozemku s vhodnou orientací ke světovým stranám. Navrhujete také domy ve svahu?

Ano, samozřejmě. Každá parcela má své specifikum a výhled, který můžeme mít ze svahu, může být neopakovatelný.

A jaká je cesta od abstraktních představ a emocí ke konkrétnímu stavebnímu projektu a následně k domu?

Koupelna plná emocí kombinuje dřevo a kamenné povrchyLidé většinou chápou, že si nepřišli jen pro „dům“. Že potřebují změnu, posunout se v prožívání života, a to jim můžeme nabídnout díky svým zkušenostem s bydlením. Nejvíce si rozumíme a nejraději pracujeme s klienty, kteří s námi sdílejí podobné hodnoty a pohled na život. Co ho formuje, co ho zkvalitňuje, jak jej lépe a ve větší pohodě žít, každý den. Hodně zkoumáme vztahy, konkrétní místo a jedinečnost osob, rodiny, která zde bude bydlet. Návrh vzniká jako vzájemný dialog. Z toho pak dům vyrůstá zcela přirozeně, od architektonické studie až k prováděcímu projektu a návrhům detailů. Do procesu vkládáme společně spoustu pozitivní energie, přání, snů, zkušeností. Navrhování kvalitního bydlení by nemělo být jen racionální proces, je třeba celému dílu dát duši.

Na druhou stranu je samozřejmé, že je tady nutnost procesu, od první emoce, první skici přes realizační projekt až po samotnou realizaci domu, interiéru, zahrady. A to všechno umíme a také nabízíme. V tom jsme jedineční.

Nepřehlédněte: Dům jako krabička na poklady z cest

Jak přistupujete k výběru technologií a konstrukčních systémů? Je například volba dřevostavby také spíše „srdeční záležitostí“, nebo se technické rozhodování řídí více rozumem?

Jak jsem už říkal, pro nás je architektura především emoce, takže nelze říct, zda preferujeme určitý druh stavební konstrukce. Máme za sebou několik desítek realizací rodinných domů, u kterých jsme použili různé konstrukční typy, takže pro nás je důležitý výsledek pro klienta, spíš než to, zda bude dům dřevostavba nebo zděná konstrukce.

Interiér rodinného domu v Průhonicích je manifestem navrhování bydlení podle Michala Kunce a jeho týmu

Michal Kunc, ateliér Kunc architects

Architekt Michal KuncPřed lety se architekt Michal Kunc vyučil truhlářem. Pracoval se dřevem, cestoval, díval se po světě a snil o architektuře, která může lidem měnit život. Po studiu v ateliéru u Evy Jiřičné začal navrhovat rodinné domy. Každý jedinečný, jako jsou jeho obyvatelé. Dnes je to hodně domů. Desítky osobních příběhů, emocí, očekávání… Radosti a štěstí. Tady začíná cesta k ucelené koncepci domu, které Michal říká „dům, který je Domovem“. „Domov není nutně místo; domov je taky myšlení a paměť a zlost a radost a láska a hněv, vůbec všechno, co v nás je. Tam jsme chyceni, ať jsme, kde jsme,“ říká.

Ateliér má dnes tým zkušených architektů a realizátorů schopných postavit na klíč to, co bylo navrženo.

Kontakt: www.atelierkunc.com


Text: Jitka Pálková
Foto: Peter Fabo, Aleš Jungmann a archiv

logo MessengerPoslat Messengerem