Finální nátěr fasády je součástí celku, který se skládá z několika vrstev, z nichž každá má svou funkci a význam. Dohromady tak vytvářejí systém, o němž platí, že chybnou volbou třeba i jediné z vrstev přestává správně fungovat.

Silikonová barva známá dříve pod názvem TERSIL je extrémně odolná všem nepříznivým vlivům okolí. Vyznačuje se samočisticí schopností. Hodí se do prostředí pro nátěry fasád, betonu, pórobetonu apod. (Teluria).Koncový nátěr fasády si nejvíce spojujeme s tím, co je vidět - tedy s jeho estetickou funkcí. Pravdou je, že promyšlené barvy na fasádě domu dokáží dotvořit architektonický záměr a i z relativně fádní nemovitosti udělat atraktivní a moderně vyhlížející záležitost.

Výrobci a dovozci fasádních nátěrů v posledních letech doslova zaplavili trh obrovskou nabídkou nejenom kvalitních nátěrových hmot, ale i neméně širokou paletou barevných škál a tónovacích možností. Ani sebepestřejší a sebezářivější fasáda však svým majitelům radost neudělá, pokud se na vnější straně domu po prvních jarních deštících promění v zebrovanou a barevně povadlou plochu.

Proto je kromě hezkých barev také velmi důležitá kvalita nátěru a jeho odolnost vůči působení teplot, mrazu, vlhkosti, kyselým dešťům, agresivním exhalacím apod. Tomu všemu musí tenounká vrstva fasádního nátěru odolávat, a přitom si dlouhodobě uchovávat své estetické a mechanické kvality. V sázce jsou kryvost, stálost a odolnost takového barevného nátěru.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Krásná fasáda není vše

Základním posláním vhodně vybraného a správně provedeného fasádního nátěru je ochránit vnější plášť domu, a tím také práci, peníze a čas, které jsme do zvelebení svého domu investovali. Pokud k výběru fasádního nátěru přistoupíme spíše nahodile, může se stát, že plocha fasády i konstrukce ukryté pod ní začnou předčasně chátrat. Špatně zvolený nátěr uzavře difuzní fasádní vrstvy a dům přestane „dýchat".

Fasádní minerální nátěr, vysoce propustný pro vodní páry s výbornou krycí schopností. Odolný vůči povětrnostním vlivům a vůči UV záření, maximálně odolný vůči nezvaným organizmům: mechům a plísním. Ideální nátěr na sanační omítky! Vyznačuje se vysokou životností (Weber).Následně se mohou začít objevovat plísně, kondenzace par může poškodit obvodovou konstrukci a vnitřní omítky. Ve vlhčím prostředí budeme vynakládat více peněz za topení a zároveň budeme také častěji větrat. Jde tedy o poměrně rozsáhlou škálu faktorů, které by měly výběr barev a technologie respektovat. Mezi nejdůležitější patří klimatické podmínky, v nichž se nachází nemovitost, typ omítky, na kterou budeme nanášet barvu, a stav podkladu.

Typy fasádních nátěrů

Nabídku fasádních barev lze rozdělit do tří základních skupin. Akrylátové fasádní barvy můžeme aplikovat na jakýkoli podklad včetně starých nátěrů, pokud mají dokonalou přilnavost. Nestačí opravit jen nedržící místa, pryč musí i sprašující nátěry. Tyto barvy se pohybují ve středních hodnotách paropropustnosti.

Silikátové fasádní barvy se vyznačují tím, že jsou pojené vodním sklem. Používáme je pouze na podklady obsahující křemík, což jsou minerální omítky, případně na staré silikátové nátěry, pokud jsou ovšem schopny unést další nátěr. Tento typ barev nelze použít na podklady obsahující sádru a před aplikací je většinou nutné omítku penetrovat základním nátěrem na bázi vodního skla. Pokud jsou podmínky zpracování silikátových barev správně dodrženy, jsou jejich nátěry velmi stálé a vyznačují se nejvyšší paropropustností.  Jejich životnost pak závisí především na kvalitě podkladní omítky.

Průzkum před nátěrem

Kvalita nátěru souvisí s typem, stavem a kvalitou podkladu. Proto je nutné provést tyto testy:

- poklepem zjistíme přilnavost omítky k podkladu
- vrypem zkoušíme pevnost
- namočením povrchu vodou zkoušíme stupeň a rovnoměrnost nasákavosti
- na základě těchto jednoduchých testů určíme vhodný typ nátěru. Před aplikací je ještě nutné připravit podklad. Musí být soudržný, čistý, vyspravený, vyrovnaný a nepenetrovaný.

Silikonové disperzní barvy

Bílá nebo tónovaná, jemnozrnná matná vysoce paropropustná rychleschnoucí akrylátová fasádní barva, plně omyvatelná, s vysokou odolností a krycí schopností, vhodná k nátěrům běžných fasádních podkladů (Het).Silikonové barvy, lépe řečeno silikonové disperzní barvy, jsou patrně v současné době nejpokročilejší fasádní nátěrovou hmotou dostupnou na trhu. Ty nejrozšířenější vznikají tak, že se do vhodné základní záměsi disperzní barvy přidá bezrozpouštědlová silikonová emulze, která vyzrálému nátěru dodá vysokou vodoodpudivost, a podstatně tím sníží jeho nasákavost vodou. Proto tyto nátěry pak dokonale brání průniku srážkové vody do fasády, a to i v případě větrem hnaného deště.

V kombinaci se značnou paropropustností však zároveň umožňují fasádě dýchat. Silikonové barvy můžeme nanášet na libovolný podklad i na kvalitní starý nátěr. Barvy od jednotlivých výrobců se mohou lišit především množstvím silikonové emulze obsažené v nátěru. Dodejme, že i když se jim říká silikonové, procento této látky je v nich zastoupeno skutečně ve velmi malé míře. Tyto barvy mají střední paropropustnost a vysokou vodoodpudivost. Vyznačují se také enormně vysokou životností.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem