28. května byly ve Vídni slavnostně vyhlášeny výsledky 8. ročníku mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2018, zaměřené na moderní a inovativní architekturu z keramických materiálů. Přinášíme vám výsledky a zajímavosti o vítězných projektech.

Cílem soutěže, kterou vyhlašuje společnost Wienerberger AG, je podpořit inovativní a kreativní přístup k tvorbě atraktivního obytného či pracovního prostředí a veřejných staveb, ukázat všestrannost použití a široký potenciál materiálů z keramiky, a to nejen zdicích prvků, ale i obkladů, střešních tašek či dlažeb. Ukázat, že kromě estetických a funkčních požadavků tyto materiály splňují (a soutěž zohledňuje) i stále vyšší nároky na technickou kvalitu, podmínky udržitelného rozvoje zahrnující energetickou úspornost, zdravé klima a možnost recyklace, a také aspekty sociální – finančně dostupné kvalitní bydlení.

„Cítíme se být vyslanci architektury z cihel,“ uvedl při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. „Čelíme převratným změnám ve světě, rostoucí potřebě kvalitního bydlení, výzvám klimatických změn, růstu populace, procesům digitalizace a nástupu inteligentních technologií. V rámci těchto souvislostí se dá říci, že nevyrábíme jen cihly, ale dodáváme komplexní řešení.“

Kategorie a ceny

Soutěž se koná každé dva roky a v letošním roce se zúčastnilo téměř 600 projektů ze 44 zemí celého světa. Ceny byly uděleny v pěti kategoriích: Příjemné bydlení, Společné bydlení, Společná práce, Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie. Kromě vítěze v každé kategorii byly uděleny celkem dvě hlavní ceny (za Společné bydlení a Sdílení veřejného prostoru) a dvě zvláštní ceny (Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie).

Odborná porota

Členy poroty byli architekti Vladimir Arsene z ateliéru Westfourth Architecture (Rumunsko), Stephan Ferenzy ze společnost BEHF Corporate Architects (Rakousko), Anne Kaestle z ateliéru Duplex Architekten (Německo), Marc Mimram, studio Marc Mimram Architecture (Francie) a Jonathan Sergison z ateliéru Sergison Bates Architects (Velká Británie).

V letošním roce na porotu zapůsobil inovativní duch a vysoká kvalita soutěžních projektů. „Vedli jsme velkou diskusi a upřednostnili nastávající trend, který charakterizuje účelný přístup nastupující mladé generace, její důraz na trvalou udržitelnost a ohled na sociální aspekty,“ komentuje práci poroty Stephan Ferenzy, držitel řady mezinárodních cen za architekturu. „Snažili jsme proto ocenit nikoliv neluxusnější stavbu, nekrásnější fasádu nebo nejdražší technologii, ale zaujetí pro projekt a materiál. Posuzovali jsme stavby podle toho, jak se v nich lidé cítí, jak vyhovují jejich potřebám, hledali jsme to, co je pravdivé.“

Více na www.brickaward.com a Wienerberger.cz

Výsledky soutěže

Hlavní cena + kategorie Společné bydlení: Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie

Architekt: Tony Fretton Architects, Velká Británie, ve spolupráci s ateliérem De Architekten NV

Bytové domy jsou součástí většího rezidenčního projektu ve smíšené zástavbě. Nápadité použití lícových cihel dodalo stavbě monumentální výraz a originalitu.

Brick Awards 2018: Hlavní cena + kategorie Společné bydlení: Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie Architekt: Tony Fretton Architects, Velká Británie, ve spolupráci s ateliérem De Architekten NV Bytové domy jsou součástí většího rezidenčního projektu ve smíšené zástavbě. Nápadité použití lícových cihel dodalo stavbě monumentální výraz a originalitu.

Hlavní cena + kategorie Sdílení společného prostoru: Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko

Architekt: Christ & Gantenbein, Švýcarsko

Nový objekt navazující na historickou budovu používá elementární základní tvary a stavební prvky. Ve fasádě ze světle šedých ražených cihel s plastickými horizontálními drážkami je intergrováno LED osvětlení, které vytváří na fasádě světelné „nápisy“ informující o právě probíhajících výstavách.  

Brick Awards 2018: Hlavní cena + kategorie Sdílení společného prostoru: Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko Architekt: Christ & Gantenbein, Švýcarsko Nový objekt navazující na historickou budovu používá elementární základní tvary a stavební prvky. Ve fasádě ze světle šedých ražených cihel s plastickými horizontálními drážkami je intergrováno LED osvětlení, které vytváří na fasádě světelné „nápisy“ informující o právě probíhajících výstavách.

Kategorie Příjemné bydlení: Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko

Architekti: MONADNOCK, Holandsko

Třípodlažní rodinný dům na malé zastavěné ploše je perfektním příkladem příjemného, komfortního a zároveň trvale udržitelného bydlení. Použití cihel v exteriéru i v interiéru je promyšleno do detailu a dokonale souzní s domem.

Brick Awards 2018: Kategorie Příjemné bydlení: Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko Architekti: MONADNOCK, Holandsko Třípodlažní rodinný dům na malé zastavěné ploše je perfektním příkladem příjemného, komfortního a zároveň trvale udržitelného bydlení. Použití cihel v exteriéru i v interiéru je promyšleno do detailu a dokonale souzní s domem.

Kategorie Společná práce: Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam (hlavní foto článku)

Architekti: Tropical Space, Vietnam

Keramická díla na břehu řeky slouží částečně i k rodinnému bydlení. Perforované stěny z pálených cihel jsou nejen zajímavě dekorativní - přivádějí dovnitř rozptýlené světlo, umožňují provětrávání a vytvářejí optimální klima pro práci i pro samotné keramické výrobky. 

Stavba mimo kategorie: Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko

Architekti: U. D. Urban Design AB, Švédsko, Gottlieb Paludan Architects, Dánsko

V budově je umístěna největší městská kogenerační jednotka na bioplyn na světě, která významně přispívá ke snížení uhlíkové stopy města. Organicky tvarovaný obvodový plášť je vytvořen z vertikálně orientovaných keramických tvarovek.

Brick Awards 2018: Stavba mimo kategorie: Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko Architekti: U. D. Urban Design AB, Švédsko, Gottlieb Paludan Architects, Dánsko V budově je umístěna největší městská kogenerační jednotka na bioplyn na světě, která významně přispívá ke snížení uhlíkové stopy města. Organicky tvarovaný obvodový plášť je vytvořen z vertikálně orientovaných keramických tvarovek.

Zvláštní cena, kategorie Sdílení veřejného prostoru: Kaple sv. Bernarda, La Playosa, Argentina

Architekt: Nicolás Campodonico Estudio, Argentina

Jednoduchá architektura z pálených cihel vytváří v argentinské pampě, na odlehlém místě bez vody a vody a elektřiny prostředí pro nerušenou meditaci a splynutí s přírodou. Okolo je jen pustá volná krajina a slunce. Stavba je navržena tak, aby v den Svatého Bernarda slunce vrhalo stín ve tvaru kříže přesně na osu vnitřního prostoru kaple.

Brick Awards 2018: Zvláštní cena, kategorie Sdílení veřejného prostoru: Kaple sv. Bernarda, La Playosa, Argentina Architekt: Nicolás Campodonico Estudio, Argentina Jednoduchá architektura z pálených cihel vytváří v argentinské pampě, na odlehlém místě bez vody a vody a elektřiny prostředí pro nerušenou meditaci a splynutí s přírodou. Okolo je jen pustá volná krajina a slunce. Stavba je navržena tak, aby v den Svatého Bernarda slunce vrhalo stín ve tvaru kříže přesně na osu vnitřního prostoru kaple.

Zvláštní cena, Stavba mimo kategorie: Starý kostel ve Vilanova de la Barca, Lleida, Španělsko

Architekt: AleaOlea Architeture & Landscape, Španělsko

Rekonstrukce a dostavba kamenného kostela ze 13. století, zničeného během španělské občanské války, s použitím pálených keramických cihel a tašek ukazuje univerzálnost a přizpůsobivost tohoto materiálu. Představuje neobvyklý přístup k historické architektuře a unikátní dialog mezi minulostí a současností.

Brick Awards 2018: Zvláštní cena, Stavba mimo kategorie: Starý kostel ve Vilanova de la Barca, Lleida, Španělsko Architekt: AleaOlea Architeture & Landscape, Španělsko Rekonstrukce a dostavba kamenného kostela ze 13. století, zničeného během španělské občanské války, s použitím pálených keramických cihel a tašek ukazuje univerzálnost a přizpůsobivost tohoto materiálu. Představuje neobvyklý přístup k historické architektuře a unikátní dialog mezi minulostí a současností.

Text: Jitka Pálková, Foto: Brick Award 2018

logo MessengerPoslat Messengerem