Sádrokarton byl obrovským objevem – urychlil a rozšířil možnosti stavitelství. Nabízí ale ještě mnoho dalších překvapivých možností využití v celém interiéru, na povrchové úpravy, atypické tvary, ale i na vybavení obýváku, koupelny či kuchyně.

Ze sádrokartonu lze optimálním způsobem vytvořit velice různorodé druhy „krásna“ – od věrné imitace historických prostor včetně klenutých stropů a okenních ostění, obkladů stěn a sloupů s ozdobnými hlavicemi, kombinací se štukatérskými prvky, až po nejmodernější tvář interiéru bytu, kancelářské budovy nebo hotelu, vyznačující se světelnými rampami pro nepřímé osvětlení, kombinací plných s perforovanými povrchy, kompaktní spojení stavebních konstrukcí s vestavěným nábytkem či zařízením bytu – například posuvné dveře zajíždějící do dutiny sádrokartonové příčky, zapuštěné bodové osvětlení apod., poličky, niky, výklenky, nebo celé části nábytku.

A celé to různorodé krásno je navíc plnohodnotné stavební dílo s neomezenou dobou životnosti, které snese srovnání s jinými druhy stavebních konstrukcí v nejrůznějších směrech pohledu a často tyto stavební technologie svými parametry jednoznačně předčí.

Co ještě umí

Nejčastěji se sádrokartonové desky využívají k vytváření podhledů šikmých střech, stropů, suchých omítek, zakrytí instalací, vyrovnávání zdí, staví se z nich příčky, suché podlahy. Výhodné je použití sádrokartonu při vytváření příček nebo obkladů k zakrytí větší instalace, které by kvůli svým rozměrům v interiéru působily rušivě. Sádrokarton se vyrábí v mnoha variacích pro různá použití.

Materiál lze kombinovat s lícovými cihlami, keramikou, dřevem apod. Nesporné výhody přinášejí i rychlost a ekonomická nenáročnost suché výstavby.

Deska

Základem práce se sádrokartonem je sádrokartonová stavební deska ve formátu 1,2 m x 2 m s tloušťkou 12,5 mm. Tento formát se nabízí pak ještě ve dvou kvalitách jako požární sádrokarton a impregnované desky.

Požární sádrokarton je odlišený růžovým přebalem a používá se pro požární konstrukce, takže není určen pro běžného uživatele.

Impregnované desky se zeleným přebalem jsou určené do vlhkého prostředí. Ale pozor, není to sádrokarton „do vody“, je „pouze“ se zvýšenou odolností proti vzdušné vlhkosti a využívá se například do koupelen.

Vyrábí se tak, že se do sádry přidává speciální silikonová disperze v poměru přibližně 60 kg na 1 tunu sádry. Tam, kde přichází do přímého styku s vodou či vlhkostí, ale musí být chráněn speciálním nátěrem a obkladem.

Vyrábějí se i desky o síle 10 mm, které jsou pokládány spíše za „hobby“ formát na malé plochy a nepodstatné části konstrukce, nelze ho tedy pokládat za konstrukční desku. Desky o tloušťce 15 mm jsou určené především pro zabudování do konstrukcí s vysokou požární odolností. Nejsilnější desky na trhu se vyrábějí v tloušťce 25 mm.

 Využití konstrukční desky RigiStabil v koupelně. Impregnované jádro umožňuje její aplikaci ve vlhkém prostředí. Díky vysoké únosnosti (konzolové zatížení až 80 kg) na ni lze zavěsit i těžší předměty, například skříňky, zrcadla apod. (RIGIPS)

Fantazie nemá hranic

Se sádrokartonem, který vnímáme jako „křehký“ materiál, se ale překvapivě dají technologicky vytvářet zcela nečekané konstrukce.

Mezi nejatraktivnější vlastnosti sádrokartonu využitelné z hlediska estetického dotvoření interiéru patří bezesporu jeho schopnost ohýbání. Zdánlivě fádní a nenápaditě řešený starší byt či rodinný domek se tak mohou díky několika málo dodatečným kreativním řešením proměnit v exkluzivní prostory. Sádrokartonové desky umožňují provádění nejrůznějších ohybů, stupňů a lomenic.

Mezi tzv. křivkové sádrokartonové konstrukce patří obloukové příčky, klenby, obloukové podhledy a konstrukce osvětlovacích ramp nepřímého osvětlení. Možnost kreativních úprav se nabízí především tam, kde je dostatečně vysoký strop. Ohýbání umožňuje například vytvořit oblé tvary koupelen tam, kde byste si jinak nemohli dovolit použít jiný materiál nebo technologii.

Oblouky – stropy zavěšené technikou montáže za sucha dokáží například už zmíněnou koupelnu prostorově a vizuálně členit. Na odlišnou část stropu můžete například umístit nápaditou světelnou rampu. Prostor tak získá nejen členitost, ale i intimitu a luxusní charakter.

Interiér celostně realizovaný ze sádrokartonu vyniká vzdušností a elegancí.

Výhra pro podkroví 

Půdní vestavby v bytových a rodinných domech jsou velmi populární především kvůli atraktivnímu podkrovnímu prostoru. Kde by ale byl tento stavební rozmach, kdyby nebylo tak úžasného materiálu, jakým je sádrokarton.

Z hlediska stavební fyziky přináší „geniální“ vlastnosti: pevnost, izolační vlastnosti, trvanlivost a především v poměru k těmto vlastnostem nízká hmotnost. Třešničkou na dortu v tomto smyslu je samozřejmě suchý proces výstavby.

Využití sádrokartonu v podkrovních bytech je velmi široké a dává jedinečné možnosti. Například oblouky nad okenními výklenky ve vikýřích a tvarování dalších atypických ploch dokáže bývalou půdu změnit na romantický stylový byt.

Nábytek plný sádrokartonu

Stále ještě nedoceněným, přitom velmi originálním a inspirativním způsobem využití sádrokartonu je zařizování bytu. V tomto případě ale nejde o konstrukční řešení či architektonické prvky, které jsme popisovali výše, ale o interiérové vybavení související s každodenní exploatací vybudovaného bytu. Při realizaci oceníte nejenom stavebně fyzikální vlastnosti tohoto materiálu, ale i to, že pomocí jednoduchých vychytávek dokáže dodat prostředí nádech elegance i luxusu.

Jednoduchou technologií lze vyrobit nejrůznější druhy nábytku, a to přesně na míru. Nábytek je hezký, levný, snadno se vyrobí i demontuje. Odpadá vám uvažování typu: vždyť je to na celý život! Interiér bytu snadno přizpůsobíte životnímu období (například když máte malé děti).

Mistrovsky zvládnutá zvlněná sádrokartonová konstrukce nad obytným prostorem moderní nízkoenergetické dřevostavby připomínající interiér kajuty (RIGIPS).

Neocenitelná je i možnost měnit barvy a barevné kombinace – stačí prostě vzít štětku, kýbl s barvou a nábytek za pár minut vymalovat. Vzhledem k nabídce sádrokartonových desek s různými vlastnostmi, jakými jsou například zvýšená odolnost proti vlhkosti, zvýšená pevnost a únosnost, izolace proti hluku apod., můžete tento materiál použít k výrobě koupelnových skříněk, vestavěných skříní, kuchyňských linek na principu vestavěných skříní, polic nejrůznějších tvarů a velikostí, můžete vytvářet niky či celé obytné stěny v obývacích pokojích. 

Právě u posledně uvedeného příkladu oceníte specifika využití všech praktických a kreativních možností práce se sádrokartonem. Výsledkem může být „stěna snů“, která v napojení na řešení stropních podhledů a osvětlení může vytvořit celek, jehož možnosti vám jiný materiál nenabídne. Dodejme, že přednosti jako estetika, výlučnost, zdání komfortu, praktičnost a flexibilita jsou doplněny ještě dvěma velmi zajímavými vlastnostmi: je to rychlé, hezké a levné!

Výhody sádrokartonu v interiérech

- Zdravý a hygienicky příznivý materiál
- Možnost vytvoření netradičních konstrukcí: oblouky, elipsy a jiná složitá řešení
 různobarevná řešení
- Je možné docílit útlejších, jemnějších tvarů a linií než z jiných stavebních materiálů
- Využití reálného prostoru, žádné přizpůsobování se hotovým výrobkům
- V menších bytech vytváří dojem vzdušnosti a lehkosti
- Flexibilita přestavby: možnost změny dispozice interiéru
- Některá řešení nejdou postavit z ničeho jiného než ze sádrokartonu
- Rychlejší stavební práce

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem