Cihlová dlažba, nebo také klinker dlažba, je po staletí oblíbeným stavebním materiálem, známkou kvality a jedinečnosti, stejně jako například lícové cihly či cihlové obkladové pásky.

Připraveno na základě podkladů Wienerberger.cz

Kromě toho, že se cihlová dlažba v okolí domu skvěle vyjímá, stojí za vaši pozornost i kvůli svým technickým vlastnostem, zejména co se provozních parametrů zpevněného povrchu týče. Výhodou jsou nízké nároky na běžnou údržbu a možnosti případných oprav. I díky tomu je klinker dlažba PENTER správnou a naprosto ideální volbou.

Kromě toho, že se cihlová dlažba v okolí domu skvěle vyjímá, stojí za vaši pozornost i kvůli svým technickým vlastnostem, zejména co se provozních parametrů zpevněného povrchu týče. (Wienerberger.cz)

Pevnost a odolnost klinker dlažby PENTER

Kvalitu finálního produktu předurčuje už sama základní surovina – vysoce kvalitní hlína vypalovaná při velmi vysokých teplotách (1 100 oC). 

Z pevnostního hlediska jsou pak keramické dlažební prvky tloušťky 45 mm naprosto srovnatelné, nebo dokonce předčí dlažbu o síle 80 mm. Vyrábí se raženým způsobem pod větším tlakem, díky čemuž jsou mnohem pevnější a samozřejmě i těžší než klasická cihla, ovšem s nasákavostí jen kolem 5%.

PENTER se vyrábí několika různých rozměrech, dlažba je odolná proti smyku, její povrch se prakticky neobrušuje a co je důležité, nešpiní se otěrem pneumatik. Vítanou vlastností je i odolnost vůči slabým kyselinám a čisticím prostředkům (např. Savo), takže k běžné údržbě stačí tlakové mytí wapkou.

Kromě toho, že se cihlová dlažba v okolí domu skvěle vyjímá, stojí za vaši pozornost i kvůli svým technickým vlastnostem, zejména co se provozních parametrů zpevněného povrchu týče. (Wienerberger.cz)

Jak na pokládku cihlové dlažby

Perfektní vzhled i deklarovanou životnost docílíte jedině kvalitní pokládkou.

Exteriérová cihlová dlažba se ukládá do pískového nebo do maltového lože (pro případ nezbytného rozebrání nebo opravě dlažby je však vhodnější písek), interiérová dlažba se lepí na flexibilní lepidlo a spáruje se spárovací hmotou. V obou případech je ovšem důležité používat písky či malty bez vápenných a jiných příměsí, které by mohly způsobit výkvěty.

Důležitá je volba správné výšky dlažby a důkladně provést zhutnění jednotlivých podkladových vrstev. Skladba podloží a hloubka výkopu se liší podle předpokládaného zatížení.

Při pokládce se vždy postupuje proti spádu dlážděné plochy, mezi cihlami je třeba dodržovat spáry široké 3–5 mm a pro vyspárování použít písek frakce 0–2 mm. Správná šířka s následným vyplněním spár zamezí poškození dlažby během hutnění i následného provozu.

Více informací najdete na webu www.wienerberger.cz.

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem

* * *

O cihlách čtěte také:

DŮM A BYT: Cihla versus zateplení

DŮM A BYT: Jenoduché zdění s chytrou cihlou

Stavbadomu.net: Výhody a použití cihlové dlažby

logo MessengerPoslat Messengerem