V bytě prach, smetí a drobty, v dílně pak piliny, venku listí, písek i louže vody. Efektivní úklid zajistí pouze účinné zařízení, například centrální vysavač.

Pět ódy na tohoto pomocníka netřeba. Základem systému centrálního vysávání je výkonný agregát, umístěný v garáži, ve sklepě, v technické místnosti nebo v kotelně.
od něj se domem větví skryté potrubí k zásuvkám a k zahájení vysávání stačí připojit dostatečně dlouhou hadici. Zkušenosti dokazují, že v interiéru i v okolí domu se centrální pomocníci osvědčili.

Prostě super pracant

Princip centrálního vysavače (cv) vychází z poznatků praktického luxování, vývoj systému přesto znamenal revoluci v pojetí moderního úklidu. Jestliže běžný přenosný vysavač, jak vyplývá z názvu, musíte chtě nechtě přenášet, centrální se nikdy „nemotá“ pod nohama, manipulujete pouze s lehkou, pružnou hadicí, přístroj netřeba tahat po schodech, přeskakovat zvýšené prahy a jiné překážky a po skončení práce ho „někam zaparkovat“. Přenosný vysavač (navzdory účinným hepa filtrům i dalšímu příslušenství) vždy vyfukuje vzduch zpět do uklízené místnosti, zatímco centrální vysavač odvádí všechny nečistoty mimo obytný prostor a přefiltrovaný vzduch pak vyžene ven do exteriéru. V interiéru nedochází k víření prachu, jako je tomu u přenosných vysavačů, což ulehčuje život nejen alergikům. Oceníte i ticho při vysávání, protože motor centrálního sání si své nezbytné sólo odzpívá někde za zdí. Všechny typy přenosných vysavačů musí řešit poměr výkonu motoru k hmotnosti spotřebiče, u centrálního vysavače hmotnost nehraje naprosto žádnou roli. Díky vysokému výkonu průmyslového motoru vysajete veškeré nečistoty rychle a účinně. U vybraných modelů je navíc unikátní záruka 25 let!
A konečně – přenosné přístroje je nutné pravidelně udržovat (vyměňovat filtry a sáčky), u centrálního vysavače stačí několikrát do roka vysypat odpadní nádobu. Nesporným plusem pak je možnost zapojení přístroje do úklidu mimo dům a také sortiment doplňků, který umožňuje dokonalé vyčištění různých povrchů.

V bytě prach, smetí a drobty, v dílně pak piliny, venku listí, písek i louže vody. Efektivní úklid zajistí pouze účinné zařízení, například centrální vysavač.

Návrh, montáž a instalace

Centrální vysavač se nejčastěji instaluje do novostaveb nebo při rekonstrukci. Možná je i dodatečná montáž do stávajícího objektu, nicméně doporučujeme myslet na rozvody pro centrální vysávání již při stavbě.
Před samotnou instalací rozvodů potrubí je nutné provést návrh rozmístění vysavačových zásuvek a chytrých doplňků, jako např.štěrbinové zásuvky, která se umisťuje do soklu kuchyňských linek, vestavěných skříní apod. V návrhu se vyznačí i umístění centrální vysavačové jednotky a předpokládané trasy trubních rozvodů se stoupačkami. Projekt doporučujeme nechat zpracovat proškoleným projektantům nebo specializovaným firmám.
Pro zpracování je nutný půdorys objektu, kam se zakreslí jednotlivé zásuvky tak, aby bylo možné z jednoho místa obsáhnout co největší plochu pro úklid. Obvykle jsou to 1–2 zásuvky na patro. Lze je instalovat do výšky, která vám bude vyhovovat, ideální je však poloha ve stejné výšce, jako jsou ostatní zásuvky elektroinstalace. Vlastní vysavačový agregát umístěte nejlépe mimo obytné prostory tak, aby byl zvuk motoru slyšet co nejméně a aby výfukové potrubí bylo co nejkratší. Bývá to nejčastěji sklep, garáž, technická místnost či dílna.


Rozhoduje výkon

Vysavačový agregát Husky Cyklon2 s unikátní zárukou 25 letNejdůležitějším parametrem vysavače je sací výkon. Uváděné hodnoty někdy matou, prodejci totiž inzerují pouze výkon motoru neboli příkon spotřebiče, což ovšem není nic jiného než spotřeba elektrického proudu.
Sací výkon závisí na příkonu a odporu filtrů. U jednomotorových agregátů se pohybuje okolo 500 airwattů, u dvoumotorových od 900 do zhruba 1 100 airwattů.
Turboventilátorový agregát má příkon 1,2– 2,4 kW. Čím vyšší výkon, tím účinnější vysávání, ale i vyšší spotřeba energie. Sací výkon zpravidla představuje 1/4–1/5 příkonu vysavače. (Údaj sacího výkonu je ovšem spíše orientační, neexistuje totiž předpis, který by určoval, kde má být sací výkon změřen – zda na výstupu nebo na konci hubice.) Moderní vysavače mají elektronickou regulaci příkonu motoru a sacího výkonu, což vede k optimálnímu nastavení hodnot podle druhu a znečištění povrchu a zároveň se tak šetří motor.

Kam umístit zásuvky

Středně velký rodinný dům (užitná plocha asi 120 až 160 m2) potřebuje kolem 20 m sacího potrubí o průměru 50 mm, tři až 4 zásuvky (obývák, ložnicová část, garáž) a jednu stoupačku k rozvodu do patra (má-li dům obytné horní podlaží). Zásuvky se umisťují s ohledem na délku hadice (asi 9 m, jsou však i „smršťovací“ hadice od 3 do 11 m), jedna zásuvka obsáhne maximálně 70 m2 podlahové plochy. A jak najít správnou polohu jednotlivých zásuvek? Pomocí kružítka narýsujte na plánku domu kružnice tak, že jejich středy umístíte do rohů místností, nejvzdálenějších od středu domu. Například pro hadici 9 m narýsujte oblouky o poloměru 9 cm (při měřítku plánu 1 : 100). Sací zásuvka se musí nacházet v bodě, kde se tyto kruhy překrývají. Pokud se kruhy nepřekrývají, budete potřebovat více než jednu vysavačovou zásuvku. Snažte se zásuvky umísťovat vždy do komunikačních prostor, jako jsou chodby a schodiště. Zde je menší pravděpodobnost umístění nábytku. Dávejte pozor také na směry otevírání dveří. Stěna pro umístění zásuvky by měla být silnější než 100 mm, avšak klasická sádrokartonová příčka o tl. 100 mm instalaci umožňuje.

Štěrbinová zásuvka/lopatka na smetí v elegantním celonerezovém provedení, umístěná v soklu kuchyňské linky

Vysávání v číslech

Hnací jednotka centrálního vysavače by měla být umístěna pokud možno v nejnižším místě objektu, neboť pak nemusí překonávat odpor zemské tíže a prach se v potrubí pohybuje vysokou rychlostí, až 120 km/h. Množství vzduchu procházejícího hubicí (i vysavačem) se udává v litrech za sekundu (l/s) a pohybuje se v rozmezí 20 až 45 l/s. Filtrační schopnost vysavače se podle příslušné normy udává jako tzv. emise prachu v mg/m3 protékajícího nasátého vzduchu. U méně výkonných vysavačů skrz filtry a netěsnostmi uniká do místnosti kolem 0,25 mg/m3, u výkonnějších vysavačů s několikanásobnou filtrací to je pouze 0,025 mg/m3 a méně.

Text: Petr Saulich/Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem