Chalupu na vsi si bloggerka a designérka Zuzana Kaščáková hodlala se svým mužem přebudovat na soukromý ráj na zemi. Pak ale osud krutě zamíchal kartami a zabydlování zůstalo na Zuzaně samotné. Spoustu práce, radosti i slz teď nechala za sebou a s krásně zrekonstruovanou chalupou se rozloučila, aby se posunula dál.

Budoucí majitelé spatřili chalupu poprvé v roce 2015. Na pozemku zarostlém stromy, keři a vysokou trávou stála polorozbořená budova, z níž zůstaly jen obvodové zdi a poškozená střecha. Zuzana a její manžel měli s rekonstrukcemi už pár zkušeností, tak se stavu chalupy nijak nelekli, přestože věděli, co je čeká. Do práce se vrhli s nadšením a energií. Sami plánovali, měřili, bourali, opravovali a budovali.

Častou bolestí starých domů je nadměrná vlhkost a stejně tak to bylo i u chalupy se silnými kamennými zdmi. Zbytky podlahy bylo potřeba odstranit spolu s 15 cm hlíny a vybudovat drenážní systém, který umožňuje proudění vzduchu a odvádí vlhkost mimo základy domu. Oprýskané okenní rámy bylo nutné vyměnit, a tak se majitelé rozhodli okenní otvory zvětšit a dostat tím do domu více světla, což nebylo vzhledem k tloušťce zdí a odolnosti kamene příliš jednoduché. Zdivo bylo také nutné zpevnit pomocí trojice kovových táhel ukotvených do zdí.

Přes pozemek protéká potůček, který je zřejmě i důvodem bujné zeleně. Chaloupka i její okolí jsou zkrátka rájem na zemiPřízemí je koncipované jako otevřený prostor propojující kuchyň, jídelnu a obývací zónu. Dům je otevřen do zahrady a v letních dnech je jeho užitná plocha rozšířená o venkovní sezení

Kompletní oprava střechy přišla na řadu opět svépomocí hned, jak začalo teplé počasí. Chalupa dostala i novou fasádu – dřevěnou, provětrávanou, která zároveň srovnala nerovnost stěn. Byla vsazena nová okna, podkrovní ve štítě se osazovala dokonce ze žebříku, protože podkroví bylo zatím jen ve fázi příprav. K jeho vybudování pak přistoupili manželé později, když bylo položené podlahové topení a dokončené betony. Tuto část rekonstrukce má Zuzka spojenou s vůní dřeva, těšením se na společné rodinné chvíle a samozřejmě promýšlením každého detailu.

Také se podívejte: REKONSTRUKCE CHALUPY: Harmonie starého a nového

Do života ale bohužel zasáhla manželova smrtelná nehoda. Chalupa zůstala na dlouhé měsíce opuštěná a Zuzka ji musela pro sebe a syna Bertíka dokončit sama. V podkroví bylo potřeba dodělat stropy, v přízemí na betonové podlahy položit dlažbu, dokončit koupelnu a kuchyň a celý prostor zařídit. S tím si dala majitelka načas a interiér domu si podle vlastních slov „vymazlila“.

Původní malá okna byla zvětšena. Teď je v přízemí, kde je i jídelní místo, dostatek světla a dům je krásně propojen se zahradou

Umírněná útulnost

Když zůstala Zuzka se synem sama, musela si zařídit časově flexibilní práci. Založila vlastní e-shop a více se začala věnovat interiérovému designu. Ale zálibu v zařizování a zútulňování interiérů v sobě našla už mnohem dříve, takže při zabydlování chaloupky už měla vytříbený styl. Rozhodně nespěchala a čekala, až najde nábytek a doplňky přesně podle svých představ.

Do podkroví se vešla ložnice i dětský pokoj. Prostor je opět otevřený a na galerii nad schodištěm je zapuštěno ručně vyrobené kovové zábradlí

Nechtěla dělat kompromisy, ani kupovat provizorní věci, takže například do patra tahala nábytek po kovovém žebříku, protože najít to pravé schodiště, které by přízemí nezatížilo zbytečnou hmotou, trvalo dva roky. Prvními kusy nábytku, které se do chalupy nastěhovaly, byly tři židle Ton a houpací křeslo z makramové vazby zavěšené v podkrovní ložnici. Další nábytek i doplňky volila Zuzka s ohledem na charakter domu a velikost prostoru, takže převažují subtilní a tvarově jednoduché kousky.

Nepřehlédněte: Chaloupka jako z pohádky

V hojné míře jsou zastoupeny přírodní materiály, jako jsou masivní dřevo, ratan, kamenina, kůže i kožešina. Zuzanin styl by se dal zjednodušeně charakterizovat jako vkusně útulný, dlouhodobě inspirující a umírněně dekorativní. Barevná paleta se pohybuje na škále šedé a přírodních tónů, mezi nimiž dominuje teplá barva dřeva. Jednoduchý interiér doplňuje výhled na pozemek s protékajícím potokem, vzrostlými stromy a nakažlivou pozitivní energií.

Místo, kde by se Zuzce dobře spalo, musí být nutně vyladěno do jemných barev a nesmí v něm chybět přírodní dřevo. Zavěšené houpací křeslo bylo jedním z prvních kousků zařízení

Autorka:
Zuzana Kaščáková Bloggerka, designérka a majitelka e-shopu Iconioo. Celou šíři její kreativity můžete obdivovat na www.instagram.com/zuzana_iconioo


Text: Martina Paulová | Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem