Relaxace se v našem každodenním životě plném spěchu a stresu stává čím dál důležitější. Odreagovat se můžete sportováním na dovolené či venku, ale i v klidu domova. Ukážeme si to na konkrétním příkladu rodinného domu z východních Čech. 

Majitelé se rozhodli pro přístavbu nové části, která bude sloužit jako oáza pro osvěžení těla i ducha. O tom, co znamená vybudovat si domácí wellness, s námi hovořil autor návrhu, architekt Miroslav Gebas z kanceláře Gebas atelier.

Sauna a sprcha umožňují využít magické kouzlo barevného světla v různých odstínech. Má nejen působivé emocionální účinky, ale i prokazatelný terapeutický efekt.

Co všechno si dnes můžeme představit pod pojmem wellness a co v tomto směru nabízejí moderní technologie? Jsou tyto technologické zázraky použitelné v prostředí rodinného domu?

V dnešní době a dle představ klientů se jedná o vířivky (tzv. spa) nebo pouze masážní vany. Dále jsou to bazény anebo kombinace bazénu s technologií vířivek, vše s použitím do exteriéru i interiéru domu. Mezi další možnosti patří koupací kádě a sudy pro venkovní použití. Vše doplňují sauny.

Všechny tyto technologie jsou použitelné i pro rodinné bydlení. Záleží jen na velikosti řešeného prostoru a umístění v rámci dispozice domu, které si případně vyžádá další technologie, jako jsou například odvlhčovací jednotky, rekuperace nebo vzduchotechnika.

Od čeho se odvíjejí úvahy architekta, když dostane za úkol navrhnout wellness pro rodinný dům? Jaké jsou např. minimální prostorové nároky, funkční návaznosti atd…

Domácí wellness se stále častěji stává součástí našich architektonických návrhů rodinných domů a pomáhá jejich majitelům nasbírat zpět ztracené síly spojené se stále rostoucími nároky na naši fyzickou a psychickou kondici. Vše závisí na přesné specifikaci zadání a představách klienta.

Možnosti jsou v dnešní době skoro neomezené a je tak možné splnit skoro jakékoli přání klienta, jak po stránce dispozičního uspořádání, tak technologií a designu. Není problém udělat relaxační zónu v přímé návaznosti na obytný prostor nebo naopak ji uzavřít do samostatné části domu s orientací do zahrady, stejně jako vytesat celý prostor do skalního masivu a vytvořit si tak wellness ve vlastní jeskyni.

Někdo má doma bazén přístupný přímo z obýváku, jiný má naopak saunu nebo vířivku samostatně mimo dům. Kam je podle vašeho názoru vhodné takovouto relaxační zónu umístit? Nebo se lze domnívat, že můžeme takovéto zázemí vytvořit kdekoliv?

Můj názor je, že může být kdekoli. Samozřejmě ideální umístění je ve vazbě na zahradu s dobrou orientací ke světovým stranám tak, aby se využívalo maximum energie ze slunce. Doporučuji vše umístit a orientovat na společnou hlavní terasu domu, protože tam se odehrává většina aktivit po celý rok a dohromady s bazénem nebo vířivkou vše tvoří zajímavý funkční prostor.

Přístavba rodinného domu je obložena pískovcem a dřevem tak, aby harmonicky zapadla do zahrady.

Osvědčilo se vám nějaké specifické prostorové uspořádání wellness zóny? 

Měla by obsahovat prostor vstupu, toaletu, sprchu s možností umístění kádě, saunu, relaxační a odpočinkový prostor. Osvědčilo se mi wellness doplnit o prostory k odpočinku a cvičení. Určitě je dobré vnímat v dispozici „čisté“ a „špinavé“ zóny provozu a navrhnout uspořádání tak, aby se vzájemně nekřížily.

Nejvíc prostorově náročná bývá místnost, která je spojená s vodními procedurami, jako je bazén či hydromasážní vany. Další oblíbenou a nezbytnou součástí domácího wellness bývá transparentní sauna zhotovená v kombinaci masivního dřeva a skla, dále odpočinková místnost spojená se zimní zahradou. Je na rozhodnutí klienta, která část wellness, nakonec bude tvořit vizuální dominantu relaxačního prostoru.

Je segment wellness regulován speciálními normami z oblasti bezpečnosti, hygieny, požární bezpečnosti (např. instalace sauny)?

Na wellness se vztahují stejné normy jako na celý rodinný dům. Když je součástí například hotelového komplexu, je nutné respektovat normy pro ubytovací zařízení atd. A tím se prostory dispozičně rozšiřují o šatny, toalety atd. U rodinných domů je řešení svobodnější.

A jak je to např. s vířivkou? Vyžaduje speciální únosnost podlahy, stropu...? 

Dle velikosti vířivky se určitě jedná o větší zatížení na metr čtverečný, než je běžně potřeba. U základové desky půjde jen o drobnou úpravu v provedení vyztužení desky. Pokud je vířivka umístěna v patře domu, může již její velikost ovlivnit konstrukční řešení, dimenze a materiál stropní konstrukce. O tom je nutné vědět již při zadání řešení rodinného domu a přizpůsobit tomu statické řešení.

Velký význam v architektuře má světlo, výhledy, průhledy… Co znamenají ve světě wellness?

Vzhledem k tomu, že jde o relaxační záležitost, preferuji orientaci wellness do zahrady, na pěkné výhledy do krajiny a přírody. Pokud dispozice zahrady toto neumožňuje, navrhuji úpravu zahrady a vytvoření těchto průhledů dle uspořádání domu a wellness...

Celému interiéru wellness vládnou přírodní materiály a barvy – keramická dlažba s dezénem dřevěných prken, míchaná mozaika, na stěně je stěrka s plastickou strukturou imitující povrch rezavého železa.

Jakou roli hraje výběr materiálů a barev? 

Výběr materiálů a barev a jejich vzájemná kombinace jsou jednou z nejdůležitějších věcí. Dle toho se odvíjí celá atmosféra prostoru wellness. Dnes se dá pracovat s materiály velice svobodně. Já hodně pracuji s přírodními materiály, jako jsou dřevo, kámen, beton, stěrky, plech, dále pak keramické obklady a dlažby velkých formátů, ale používám i drobné mozaiky. Vše pak doplňuje sklo. Důležitou roli hraje osvětlení prostoru, které celou atmosféru dotvoří.

Ing. arch. Miroslav Gebas

Zakladatel studia Gebas atelier architects, který ročně realizuje desítky nízkoenergetických individuálních a typových rodinných domů na klíč a další průmyslové, sportovní či polyfunkční stavby. Věnuje se i územnímu plánování. Hlavní důraz klade na kvalitní detail, dobré řemeslo, komplexnost a individuální přístup.

Text: Jitka Pálková, Foto: Pavel Zeman

logo MessengerPoslat Messengerem