Práce v dílně většinou zahrnuje jemnější a přesnou práci, občas je ale potřeba vzít do rukou bourací kladivo či těžkou palici, protáhnout svaly a pustit se do práce drsnějšího charakteru. 

Bez hrubé síly se to občas neobejde v žádné dílně, proto bychom při nákupu nářadí neměli zapomínat ani na „těžší“ nástroje. Konec konců i v zámečnické dílně, například když potřebujeme něco narovnat, je třeba sáhnout po pořádném kladivu.

Gramáž kladiva by měla odpovídat velikosti zpracovávaného předmětu, protože to, co schází na hmotnosti kladiva, musíme dohonit svaly a intenzitou úderů. Jedna pořádná rána palicí vydá za desítky ran menším kladivem.

Od kladiva k palici

V každé dílně zpracovávající dřevo i kov se určitě neobejdete bez pětisetgramového kladiva, což je hmotnost použitelná jak pro zatloukání velkých hřebíků i hřebů, tak pro využití v kombinaci se sekáčem nebo majzlíkem.

Kladívkem o menší gramáži byste těžko přinutili sekáč odstranit zarezlý ocelový šroub nebo vysekat do smíšené zdi drážku pro elektrický kabel či elektroinstalační krabici. Avšak čím těžší kladivo, tím větší sílu je třeba vynaložit při jeho zvedání, takže je nutné najít určitý hmotnostní kompromis.

Ocelová jednoruční palice má také mnohem větší úderovou plochu, což umožňuje snadnější a bezpečnější práci. Největší jsou obouruční palice, které se vyrábějí v gramážích od 1 000 g do 8 000 g.

CMI lehké vrtací kladivo 1 500 W, 730 ot./min, uchycení SOS+, max. průměr vrtáku 32 mm. Kladivo umožňuje dvoustupňovou regulaci a je vybaveno třemi vrtáky a dvěma sekáči. Maximální průměr při vrtání do oceli je 13 mm, do betonu 36 mm a do dřeva 40 mm (MAGNESIUM)

Bourací kladiva

Elektrická bourací kladiva se dělí podle hmotnostních tříd, důležitý je také systém upínání pracovního nástroje.

Lehká sekací kladiva s hmotností 3 kg najdou své uplatnění pro sekání drážek pro elektroinstalace, osekávání obkladů a jiné podobné práce. Jsou většinou osazená systémem upínání nástrojů SDS-plus (stopka nástrojů má průměr 10 mm).

Kladiva střední třídy (okolo 5 kg) jsou určena především pro sekání do zdiva a betonu. V této třídě lze nalézt „borce“ o příkonu od 1 100 W s energií úderu 12 J. Bývají osazena systémem SDS-max (stopka nástrojů má průměr 18 milimetrů). Hodinový úderový výkon v betonu střední tvrdosti je kolem 180 kg/hod.

Těžká kladiva se používají pro těžké prorážecí a bourací práce. Na trhu lze nalézt kladivo v hmotnostní třídě i 30 kg o příkonu 1 900 W. Tato těžká bourací kladiva mají intenzitu úderu až 60 J a systém upínání pracovních nástrojů je řešen vnitřním šestihranem 28 nebo 30 mm.
Chcete-li bouracím kladivem i vrtat, opatřete si kladivo kombinované. Kromě vrtání jej v omezené míře můžete použít i pro sekací práce.

Kvalita a bezpečí

Při práci s kladivem či palicí je ohled na bezpečnost velmi důležitý. Pro práci se sekáčem či majzlem je lepší zvolit nástroje s plastovým chráničem proti úderu do hřbetu ruky. U klasických sekáčů, které kryt nemají, nezapomeňte alespoň na pracovní rukavice. Před prací zkontrolujte kladivo či palici, zda je kovová pracovní část dobře a bezpečně zafixována na toporu – v opačném případě ohrožujete sebe i své okolí. Dalším „kamenem úrazu“ je zeslabení toporu v místě za kovovou pracovní částí kladiva (u dřevěných topůrek). Takto „vyzobané“ kladivo odložte a opravte, jinak riskujete, že se při prudším úderu přerazí a kovová část odlétne.


Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem