Dům se sloupy z douglasky stojí na magickém místě u březového hájku, na který je z domu krásný výhled. Majitelé na pozemku mnoho let žili v původním domě. Nízkoenergetický dům ve tvaru L je mírně zapuštěn v terénu a jeho vstup je zvýrazněn dveřmi červené barvy.

Sloupy nesoucí přesahy střechy jsou mohutné a vytvářejí dojem stability. Na sloupy je použita douglaska tisolistá, jež měla dlouhá léta své kořeny zapuštěny v pozemku a kterou do výsledné podoby opracoval sám majitel. Dřevěný obklad fasády je proveden z cedru bez nátěru. Horizontální pás oken je zvýrazněn změnou obkladu fasády - mezi okny je cedrový šindel. Jako kontrast k dřevěné fasádě byla použita hliníková okna v antracitové barvě.

Dispozice je rozdělena na dvě zóny. V severozápadní části nalevo od zádveří je zóna s hlavním obytným prostorem, kde se nachází kuchyně se spíží, jídelna a obývací pokoj. Prostor je maximálně propojen se zahradou díky prosklení celé stěny, srdcem domu je výrazný krb s místem pro relaxaci. Kuchyň prosvětluje rohové okno, které přispívá vizuálnímu propojení se stávajícím domem a přístupovou cestou. Klidová zóna v jihovýchodní části domu je propojená společnou chodbou se zádveřím a obytným prostorem. Zahrnuje ložnici, pokoj hosta a pracovnu, koupelnu s výhledem do zahrady, samostatné WC a technickou místnost.

Dům se sloupy z douglasky (foto: Martin Zeman)

Obytné místnosti a koupelnu propojuje krytá terasa, která nabízí příjemné posezení v návaznosti na hlavní obytný prostor. Interiér domu se nese ve znamení dřeva – dominují mu cedrové obklady na stropech a dub na podlaze a nábytku. Koupelnu zdobí olivové dřevo, pokoj hostů je březový a symbolické propojení nového a starého tvoří jídelní stůl s intarzií třešňového dřeva ze zahrady do dubového základu. V zádveří majitele vítá dlažba s motivem rodiny.

Dům se sloupy z douglasky

Místo stavby: Středočeský kraj
Stupeň dokumentace: studie, prováděcí dokumentace, koncept interiéru
Autor projektu: ARCHCON atelier, s.r.o., www.archcon.cz
Dokončení: 2018
Konstrukční systém: obvodová konstrukce masivní dřevěné panely DEKPANEL, střešní konstrukce STEICO joist s foukanou celulózou
Větrání: řízené s rekuperací tepla
Typ domu: nízkoenergetický
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o., www.drevostavbybiskup.cz


Zdroj: ARCHCON atelier

logo MessengerPoslat Messengerem