Skip to content

Dům po odtučňovací kúře

Celá rekonstrukce se nese na vlně požadavků zadaných majitelem. Tomu v domě chybělo sluníčko, a proto navrhované řešení tento nedostatek odstraňuje. Citlivou hrou s prosklením a tvary oken záměrně posouvá celkový vzhled domu do dnešní – modernější – doby.

Původní vzhled rodinného domu - pohled z ulice.Původní vzhled rodinného domu nezapřel, že jeho počátky jsou již staršího data. Nejvýraznější změny proto čekaly nevyváženou hmotu střechy s množstvím polovaleb a vikýřů, která po razantním zásahu získala podobu čisté sedlové střechy. Dům tak náhle opticky narostl do výšky a vypadá mnohem uhlazeněji. Odbouráním všech malých stříšek a jejich nahrazením rovnými střechami došlo k rozdělení domu do několika optických přisazených bloků, které lze snadno barevně zvýraznit. Na obrázcích je patrné, jak se pouhým barevným laděním vnější fasády a použitými materiály docílí odlišného efektu.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Návrh rekonstrukce domu - přisazený objekt vychází z původního vikýře.Například obrázek s bílou fasádou vyniká čistotou, zatímco obrázek s šedým dřevěným obložením vypadá, jako by „plakal“. Sedlová střecha vyvedená v antracitovém odstínu je nejen výrazně elegantní, ale citlivě doplňuje prosklený štít. Díky masivnímu prosklení je v místnosti nad obývacím pokojem nejen mnohem více světla, ale důležitý je také efekt při pohledu z ulice. Prosklený štít totiž odráží okolí domu a ulice a přirozeně se barví do tmavošedé barvy, jež ladí s tmavou střechou. Také západní strana střechy dostala do vínku několik oken, která přinášejí další potřebné světelné paprsky do podkroví.

Návrh rekonstrukce domu - varianta v bílém. Nová horizontální a rohová okna rytmizují fasádu.Na nedostatek slunečního světla si majitel rozhodně nebude stýskat v obývacím pokoji, který se nově chlubí proskleným koutem vedoucím na vybudovanou terasu s pergolou. Přisazené zádveří se zbavilo dvojice původních oken a na jejich místě je vystřídalo pouze jedno francouzské okno, které opticky navazuje na okenní pás vedoucí přes okno nad schodištěm až po střešní okno.

Hlavní vchod původně umístěný vedle okna se posunul na severní stranu na bok zádveří. Přední straně domu nyní dominují podlouhlá okna nestandardního formátu a přisazený objekt vycházející z původního vikýře, který dodává domu celkovou náladu podle svého barevného ladění. Z důvodů nedostatku podkladových materiálů k půdorysu domu jsme vynechali detailní řešení vnitřních dispozic. Navrhujeme však vybourání některých příček za účelem zvětšení obytných ploch vybraných místností.

Více článků z rubriky STAVBA najdete na www.dumabyt.cz.

text a architektonický návrh: Jan Kyzlink, Petr Pospíšil

Zanechat komentář

Váš email nebude zveřejněn.

PARTNEŘI WEBU

MUJDUM MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINYDOM BMONE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025