Sádrové tmely a finální pastózní stěrky mají v interiéru mnohostranné využití. Můžete jimi tmelit sádrokartonové desky, ale zrovna tak dobře je můžete použít na vyrovnání nebo celoplošné přetmelení omítek, betonových monolitů nebo prefabrikovaných dílců. Díky relativně rychlému tuhnutí jimi můžete vyrovnat i větší nerovnosti v podkladu. Snadno se zpracovávají, velmi dobře přilnou k podkladu a podléhají minimálním objemovým změnám. Se sádrovými stěrkami Knauf snadno vytvoříte hladký, popřípadě kletovaný – hlazený povrch. 

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Sádrové hlazené stěrky jsou oproti štukovým dokonale opravitelné a díky svým vlastnostem jsou ideální tam, kde je potřeba práci rychle dokončit. Pokud se pro sádrovou stěrku jako povrchovou úpravu stěn a stropu rozhodnete, je dobré si předem rozmyslet, jakou kvalitu finálního povrchu si přejete.

Perfect Surfaces – výrobky 2018 (Zdroj: Knauf)

Hra světla a stínu

Vzhled stěny se hodně mění podle dopadajícího světla a je nutné s tím počítat. Například stěna interiéru, nasvětlená horní řadou bodových světel, bude na kvalitu povrchu hodně náročná, protože hra světla a stínu daná lomem světla na hladkém povrchu vytáhne všechny nerovnosti. Je známo, že finální kvalita povrchu stěn či stropů se určuje pomocí čtyř stupňů jakosti, označených Q1–Q4.

  • Stupeň Q1 je dostatečný pro povrchy bez zvláštních optických či dekorativních požadavků. V podstatě jde především o základní tmelení (vyplnit spáry, zatmelit šrouby a větší nerovnosti). Používá se základní tmel pro tmelení spojů (Uniflott nebo Q2 Super) a takový povrch stačí např. pod keramický nebo dřevěný obklad.
  • U standardní úpravy Q2 se provádí ještě dodatečné tmelení sádrovým nebo pastózním tmelem (např. Uniflott, Uniflott Finish), které zajistí rovné přechody mezi sádrokartonovými deskami. Dokonale hladký povrch ale ještě nezaručí, protože při dopadu bočního světla, ať již denního nebo umělého, budou přetmelené přechody mezi deskami stále patrné. Povrch v této kvalitě splňuje průměrné nároky a stačí pod obklady stěn se středně silnou až hrubou strukturou.
  • Q3 již odpovídá zvýšeným nárokům, protože se v ploše přetahuje finální stěrkou celá plocha i v místech, kde nejsou nerovnosti. Používá se například Super Finish nebo Goldband Finish. Tento povrch je již vhodný pod tapety s jemnější strukturou, matné nátěry nebo jemné omítky.
  • Pro nejvyšší nároky je určená špičková úprava Q4, kdy se celá plocha pokryje souvislou vrstvou finální stěrkové hmoty (např. Super Finish, Goldband Finish nebo Multi Finish) a tím se minimalizuje možnost viditelných nerovností povrchu sádrokartonových desek a spár. Povrch je vhodný pro hladké nebo strukturované obklady s leskem, např. kovové nebo vinylové tapety, lazury a nátěry se stupněm lesku do střední lesklosti apod.

Sádrové tmely a finální pastózní stěrky mají v interiéru mnohostranné využití. Můžete jimi tmelit sádrokartonové desky, ale zrovna tak dobře je můžete použít na vyrovnání nebo celoplošné přetmelení omítek, betonových monolitů nebo prefabrikovaných dílců. Díky relativně rychlému tuhnutí jimi můžete vyrovnat i větší nerovnosti v podkladu. Snadno se zpracovávají, velmi dobře přilnou k podkladu a podléhají minimálním objemovým změnám. Se sádrovými stěrkami Knauf snadno vytvoříte hladký, popřípadě kletovaný – hlazený povrch. (Zdroj: Knauf)

Rozdíly mezi jednotlivými úrovněmi kvality povrchů nejsou na první pohled vždy jasně patrné. Je výhodné mít po ruce nástroj, se kterým si můžeme lépe představit, jak bude povrch v předpokládané kvalitě Q1–Q4 asi vypadat, a to včetně vizualizace tvorby stínů či různé viditelnosti spojů podkladu.

Vyzkoušejte si kvalitu povrchu v praktické aplikaci PERFECT SURFACES!

Knauf na stránkách www.knaufperfectsurfaces.com nabízí ukázku toho, jak jednotlivé kvality povrchů Q1–Q4 vypadají v různém světle – ať už během dne, kdy se do stěny opře ostré slunce, nebo večer, při rozsvícení umělého osvětlení. Najdete v ní také praktické rady a ukázky, jak materiály vybírat a jak s nimi pracovat. Aplikaci PERFECT SURFACES si můžete stáhnout i na Google Play nebo App Store.

Knauf na stránkách www.knaufperfectsurfaces.com nabízí ukázku toho, jak jednotlivé kvality povrchů Q1 – Q4 vypadají v různém světle – ať už během dne, kdy se do stěny opře ostré slunce, nebo večer, při rozsvícení umělého osvětlení. Najdete v ní také praktické rady a ukázky, jak materiály vybírat a jak s nimi pracovat. Aplikaci PERFECT SURFACES si můžete stáhnout i na Google Play nebo App Store.

Pro každou práci si zvolte vždy ten správný výrobek

Kvalita a správné vlastnosti materiálu hrají velkou roli a je dobré vědět, po kterém produktu sáhnout, abyste dosáhli správného výsledku. Zorientovat se v široké nabídce různých produktů pomůže právě řada Knauf PERFECT SURFACES, kde najdete přehledně rozdělené veškeré sádrové tmely a finální stěrky, ať již podle způsobu použití, kvality (TOP, PLUS nebo KLASSIC) nebo podle dalších kritérií, jako je snadná aplikace, snadné broušení, kvalita finálního povrchu, čas zpracování, tloušťka vrstvy, odolnost proti trhlinám nebo odolnost proti smrštění.

Kritéria pro výběr PERFECT SURFACES (Zdroj: Knauf)

Pro základní i finální tmelení a stěrkování povrchu sádrokartonových konstrukcí, omítek i betonu je možné si na základě daných požadavků vybrat nejvhodnější tmel či stěrku, případně kombinaci produktů na sádrové nebo pastózní bázi a dosáhnout tak perfektního výsledku v podobě zcela vyhlazeného finálního vzhledu interiérových povrchů.

Více na Knaufperfectsurfaces.com

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem