Garážová vrata s rychlým, spolehlivým a bezpečným otevíráním a zavíráním lze pořídit v mnoha variantách, lišících se materiálovým a designovým provedením, systémy otevírání, komfortem ovládání a nároky na údržbu. 

Jestliže kdysi vrata plnila v podstatě jedinou funkci – chránit majetek – dnes se od nich žádá nesrovnatelně víc. Tvoří jednotný celek s architekturou domu, úpravou vjezdu na pozemek a jeho oplocením. Vybrat si lze vzhled přesně podle představ a dokonce jej perfektně sladit se „zbytkem“ domu. Barvou, fóliemi s imitací přírodních materiálů – např. dřeva apod. Módním trendem posledních let jsou vrata, koncipovaná ve stejném designu jako vchodové dveře, okenní rolety, vjezdová brána či oplocení pozemku.

Privátní rolovací vrata RollMatic v dřevodekoru. Profil vrat je vyroben z jakostního hliníku a vrata jsou standardně vybavena moderní technikou pohonů (HÖRMANN)

Velikost a technické provedení vrat se řeší „na míru“ garáže, přesněji vjezdu do ní. Montáž vyžaduje dostatečnou hloubku ostění (min. 120 mm), zejména dodavatelé výklopných a rolovacích vrat zpravidla trvají také na dodržení požadované výšky nadpraží nad stavebním otvorem (u vrat zajíždějících pod strop je nutné počítat s nadpražím minimálně 40 cm).

Elektropohon a dálkové ovládání se stávají samozřejmostí. Počítejte s příslušnou elektroinstalací (rozvody, kapacitně odpovídající jistič, náhradní zdroj) a se zásuvkou na 230 V.

Raději dvakrát měřit

Návrh garážových vrat je ideální řešit už ve fázi stavebního projektu domu, před montáží vás pak nemine návštěva technika (zástupce dodavatele). Neuškodí vědět, že třeba šířka garážových vrat pro automobily do délky 5 m by měla být nejméně o půl metru větší než největší šířka „ustájeného“ automobilu, u aut dlouhých 5 až 10 m o 80 cm a u vozidel delších než 10 metrů dokonce o 1 metr širší. Důvod – snadnější manipulace. V potaz je samozřejmě nutné brát i výšku – vrata mají být alespoň o 20 cm vyšší (nejméně však 2 m), než je největší výška garážovaného vozu. Pokud do garáže vede stoupání, musíte brát v úvahu i zvednutí přídě (při výjezdu zádě) automobilu.

Rolovací garážová vrata konstrukčním řešením umožňují maximální využití prostoru garáže bez nároku na větší stavební úpravy (MINIROL)

Z produktové nabídky

Podle způsobu otevírání existují garážová vrata zdvižná nebo výklopná, sekční, rolovací, dvoukřídlá, posuvná a také atypická řešení. K nejžádanějším patří sekční vrata, jejichž konstrukci tvoří 40 až 50 mm silné lamely (z ocelového plechu nebo plastu). Sendvičový panel (tzv. sekce) je vyplněn polyuretanovou pěnou (nebo jiným izolantem) o tl. 20 až 40 mm, na trhu jsou i vrata v dřevěném provedení. Součást kování tvoří torzní pružiny (montují se nad vjezd) nebo tažné pružiny (instalují se po stranách).

Výklopná garážová vrata zabírají pouze místo pod stropem, proto lze využít celý vnitřní prostor garáže, posuvná garážová vrata konstrukčně vycházejí ze sekčních, ale otevírají se do stran (do boku). Rolovací vrata fungují tak, že jednotlivé lamely se navíjejí, křídlová vrata se otevírají směrem ven a lze je ovládat dálkově. Křídlo a zárubně vrat se vyrábějí z tabulí a profilů pozinkovaného nebo trapézového plechu s variantou poplastování či s ochranným nátěrem.

Otevírání vyžaduje prostor

Výklopná vrata jsou konstrukčně jednoduchá, vyklápí se ale pod strop, což vyžaduje určitou výšku stropu a manipulační prostor před garáží. Pod stropem by také neměly být žádné překážky – zavěšená osvětlovací tělesa, vzduchové a jiné rozvody nebo úložné prostory. Rolovací vrata se mohou navíjet pod strop nebo do schránky (kastlíku), což rovněž vyžaduje dostatečnou výšku stropu a volný prostor. Sekční vrata se odsouvají do stran (také pod strop) a hodí se i do poměrně nízkých garáží. Počítat je však třeba s místem u jedné z bočních stěn (pod stropem). Klasiku pak tvoří křídlová vrata, kde je třeba zohlednit venkovní manipulační prostor a v zimě chtě nechtě počítat s případným úklidem sněhu.

Garážová vrata se dají výrazně zviditelnit anebo přesně naopak. Třeba exkluzivním obložením panely, dokonale lícujícími s plochou garážové fasády. Příkladem jsou výklopná vrata Berry (HÖRMANN)

Bezpečně a bez námahy

Většina výrobců nabízí a někteří i sami produkují vrata ovládaná elektricky. Pohony mohou být řetězové, řemenové a vřetenové, s pomalým rozjezdem a dojezdem a dalšími „vymoženostmi“. Kvalitní a výkonný pohon (elektromotor) musí být schopen manipulovat (utáhnout) s vraty příslušného rozměru (udává se max. šířka, výška a hmotnost).

Výběr pohonu do značné míry ovlivňuje i jeho umístění v garáži. Do samostatně stojících garáží lze použít i řetězový pohon, zatímco do integrovaných garáží se častěji používají méně hlučné řemenové kolejnice.

Dálkový ovládač Keytis 4 Home pro ovládání až 4 zařízení io-homecontrol® s tlačítkem pro zavření celého domu a zpětným hlášením. Pohodlí a bezpečí do kapsy (SOMFY)

Elektromotory se samozřejmě liší podle výkonu (vyřeší montážní firma nebo dodavatel kompletní zakázky), rozhodně se ale informujte o spotřebě elektřiny a hlučnosti. Každá takto poháněná garážová vrata by měla mít nastavitelnou rychlost pohybu, zařízení pro citlivé rozpoznání a reakci na překážku (zvlášť máte-li malé děti nebo domácí zvířata), možnost částečného otevření pro průchod osoby nebo garážování kola a musí mít i manuální ovládání.

Důležité je zamezit nekontrolovatelnému pádu vratového křídla (pádová brzda), bezpečnost zvyšují infrazávory, pojistky přetržení pružin atd. Vrata na solární pohon by rozhodně měla mít náhradní zdroj, nouzový akumulátor.

Krabička do kapsy

Čtyřkanálový kapesní dálkový ovládač io-homecontrol pro ovládání vjezdových bran a garážových vrat, případně i rolet, markýz a osvětlení zn. Keygo (SOMFY)Když už elektrický pohon, pak se vším všudy. Tedy i s kapesním dálkovým ovladačem, který víc než fyzickou námahu eliminuje především nepřízeň počasí. Existují i stacionární ovladače, umístěné třeba na palubní desce vozu, nabízí se možnosti zahrnout otevírání vrat do programu inteligentní domácnosti, který se ovládá přes mobilní telefon a tablet. Tím se zároveň řeší zabezpečení celého objektu s vlastním kódováním a k mání jsou i další varianty.

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem