Zrekonstruované Gočárovy domy byly v sobotu 26. března v rámci zahájení 80. sezóny pražské zoo znovu zpřístupněny pro širokou veřejnost. „Domy mají funkci jak občerstvovací, tak vzdělávací a jsem přesvědčen, že v tomto umístění a nynější podobě se stávají jednou z dominant pražské zoo," prohlásil hrdě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Domy z období národního dekorativismu hýří životem a barevností. Jsou využívány jako restaurace s venkovním posezením, muzeum histrorie pražské zoo, galerie a přednáškový sál. „Buďme rádi, že tyto vzácné domečky byly obnoveny. Vše je tak, jak Josef Gočár nakreslil, včetně barevnosti, která odpovídá dobovým plánům," řekl v sobotu před přestřihnutím slavnostní pásky architekt Zdeněk Lukeš.

celý text

Gočárovy domy pochází z období národního dekorativismu.Dřevěné roubenky byly původně postavené v letech 1920 až 1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích. V 60. letech minulého století byly přestěhovány do pražské zoo, kde je však kvůli špatné poloze zničila v roce 2002 povodeň.

Díky grantu operačního programu Praha - Konkurenceschopnost z Evropského fondu pro regionální rozvoj mohla v polovině dubna 2010 začít jejich rekonstrukce.

Povodeň před devíti lety zajistala, že zničené domy již nebylo možné ponechat na původním místě, a tak byly přestěhovány do bezpečné severní části zoo a postaveny novými materiály podle přesného původního projektu architekta Gočára. Na novém vyvýšeném místě jim již nehrozí zničení velkou vodou. "Zajímavostí je, že původně byly domy vystavěny na rovině. Naším úkolem bylo vypořádat se s svažitým terénem a řádně domy osadit. Vznikla nová konstrukce v suterénu, která je oddělena od původního Gočárova plánu," prozradil před oficiálním otevření domů architekt Tomáš Novotný ze studia KAVA.

Rekonstrukce stále přes 40 miliónů

Gočárovy domy v Zoo Praha znovu hýří barvami.Na rekonstrukci za 40,1 miliónů korun, která byla dokončena 31. prosince 2010, se podílel architekt Zdeněk Lukeš, studio KAVA Tomáše Novotného, Marcely Koukolové a Kateřiny Žentelové a zhotovitelem byla společnost Gema art group. „Osobně jsem si již na styl domků zvykl a začínají se mně strašně líbit," přiznal ředitel zoo Bobek. „Bylo nesmírně zajímavé pracovat s původními Gočárovými plány. V podstatě jsme neprojektovali, ale jen konfrontovali původní plány s našimi úkoly," uvedl architekt Novotný.

Křtění leguánů modravých

O zábavu se staral Jiří Stivín v dobovém kostýmu pištce.Kromě oficiálního otevření Gočárových domů bylo možné v sobotu sledovat křtění rarity Zoo Praha leguánů modravých Fausta a Markétky, škorpióna Nuklea či oslavu 6. narozenin klisny Hary koně Převalského, erbovního zvířete pražské zoo. „Mým nejoblíbenějším zvířetem je však slon, prozradil při zahájení nové sezóny pražské zoo primátor hlavního města Bohuslav Svoboda.

Kromě primátora Prahy Svobody byli mezi pozvanými hosty spisovatel František Janouch, Ondřej Suchý nebo vnučka architekta Josefa Gočára Lucie Gočárová. Slavnostní zahájení 80. sezóny pražské zoo moderovala Lucie Výborná. I přes nepřízeň počasí mohl nejen ji tešit velmi slušný počet návštěvníků. O zábavu se staral hudebník Jiří Stivín v dobovém kostýmu pištce, histroričtí žongléři a ti nejmenší mohli obdivovat provizorní loutkové divadlo před jedním z Gočárových domů.

text a foto: Tomáš Horáček

logo MessengerPoslat Messengerem