Neobvyklý přístup přivedl architektku a klientku v jedné osobě Eriku Werresovou k holistickému pojetí renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu. Začala pečlivým výběrem povrchu profilů typově rozmanitých oken ze systému Schüco a na jejich základě pak rozpracovala barevné i materiálové návrhy pro téměř všechny viditelné povrchy v objektu i v jeho bezprostředním okolí. Výsledkem je mimořádně ucelená a elegantní estetika.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Architektka Erika Werresová se na první pohled zamilovala nejen do lokality a pozemku v Severním Porýní-Vestfálsku, ale také do samotného objektu, který se na něm nacházel. Půdorys, materiál budovy, výška pokojů i rozdělení prostoru se zdály ideální pro potřeby její pětičlenné rodiny, a proto se rozhodla pro renovaci namísto novostavby. I když pojem „renovace“ úplně nevystihuje rozsah prací, které bylo nakonec třeba provést. Spíše to byla kompletní rekonstrukce: Architektka přidala a zvětšila okenní plochy a zároveň osadila celý obvodový plášť kompozitním, tepelněizolačním systémem; kompletně vyměnila rozvody elektřiny, vytápění i vzduchotechniky; přestavěla střechu a také ve všech třech podlažích domu upravila rozdělení prostor tak, aby vyhovovaly požadavkům jeho obyvatel. Zvýšené náklady spojené s úpravou stávajícího objektu se však vyplatily.

Dvoje posuvné dveře se zdvihem o rozměrech 4,0 m x 2,34 m vedou z obytného a jídelního prostoru v přízemí domu na dvě terasy (Schüco ASS 70). (Zdroj: Schüco CZ, foto: Christian Eblenkamp)

Na třech podlažích o celkové ploše 240 m² vznikl moderní, funkční a prosluněný obytný prostor, který si s novostavbou rozhodně nezadá. To vše ještě umocňuje osobité kouzlo budovy – při renovaci se podařilo zachovat tradiční styl, který je pro tuto oblast typický a díky kterému je objekt pod částečnou památkovou ochranou.

Hliníkové profilové systémy Schüco: Více světla, lepší výhledy, výborná tepelná izolace

Řešení fasády i interiéru těží z práce se světlem, výhledy a také z různorodosti použitých materiálů. Při respektování původního architektonického stylu budovy došlo k přidání a významnému rozšíření prosklených otvorů tak, aby měly veškeré obytné i užitné prostory dostatek denního světla a umožňovaly řadu různých výhledů do zahrady i okolní krajiny. Veškerá okna i posuvné dveře vynikají tou nejkvalitnější konstrukcí – hliníkové profilové systémy Schüco se vyznačují výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a navíc jsou osazeny trojitým izolačním sklem.

Dvoje posuvné dveře se zdvihem o rozměrech 4,0 m x 2,34 m vedou z obytného a jídelního prostoru v přízemí domu na dvě terasy (Schüco ASS 70). (Zdroj: Schüco CZ, foto: Christian Eblenkamp)

Jako architektka již Erika Werres při své práci na velkých komerčních projektech poznala širokou škálu provedení a technických možností, které nabízejí okenní, dveřní a fasádní systémy od společnosti Schüco. Její projekt proto zahrnoval systémová řešení, která přesně splňovala její požadavky, například úzká, vertikálně orientovaná dvoukřídlá okna, neotvíravé prosklené plochy v kombinaci s dvoukřídlými okny a také neotvíravé prosklené stěny v kombinaci s velkoformátovými posuvně-zdvižnými systémy Schüco. Po stranách vchodových dveří bylo navíc možné integrovat neotvíravé prosklené plochy v rámci zvolené systémové řady, konkrétně model Schüco ADS 75 SI.

Barva profilů jako určující a opakující se motiv

Během plánování projektu věnovala Erika Werresová zvláštní pozornost barvám, texturám a materiálům. Inspirací pro základní barevné schéma se stal zvolený práškový nátěr okenních profilů Schüco – metalická povrchová úprava s jemnou texturou v šedohnědém odstínu „Tiger greybrown“. Ta byla použita na rámové profily všech konstrukcí a také na některé krycí profily vyrobené na míru.

Barevné schéma podlahy i ostatních povrchů je přizpůsobeno práškovému nátěru okenních profilů v odstínu „Tiger greybrown“. (Zdroj: Schüco CZ, foto: Christian Eblenkamp)

V interiéru i exteriéru architektka využila barevné a materiálové spektrum, které umocňuje jednoduchou eleganci stavebních materiálů – někde prostřednictvím jemných nuancí, jinde zase pomocí kontrastů. Variace na černobílé spektrum zaujmou již zvenku, kde na světlé silikátové omítce vynikají metalické šedohnědé okenní profily a obložení, zatímco matně černé engobované střešní tašky zase kontrastují se světlými betonovými deskami obklopenými rýnským štěrkopískem. Okenní špalety vzniklé po instalaci kompozitního, tepelněizolačního systému na fasádě jsou osazeny zapuštěným exteriérovým stíněním a ochranou proti oslnění. Barvě profilů navíc odpovídá i barva žaluzií.

Přechod mezi zahradou a domem tvoří betonové desky a rýnský štěrkopísek. Tmavé rámové profily prosklených ploch kontrastují se světlými povrchy. (Zdroj: Schüco CZ, foto: Christian Eblenkamp)

Interiéru vévodí kombinace bílých zdí, stropů a užitných ploch s podlahami s cementově šedými kameninovými dlaždicemi, šedavými parapety z jurského vápence a (v mokrých prostorech) se skleněnými mozaikovými kachličkami v teple šedém odstínu s perleťovým efektem. Toto barevné schéma oživuje přírodní dřevo v podobě kašmírově šedé dubové podlahy na schodištích a také v horních podlažích. Při takové úrovni péče a pozornosti věnované výběru materiálů a barev není žádným překvapením, že tato promyšlená hra barev pokračuje i na čalounění nábytku a v dalších dekoračních prvcích.

Systémové možnosti a komfortní řešení

Okenní systémy vytvářejí kontrast mezi vertikálně členěnými dvoukřídlými okny, které se opakují na všech podlažích, a čistou horizontální linií prosklených ploch, které v přízemí otevírají výhled do zahrady na výšku celého patra. Dvoje snadno ovladatelné posuvné dveře se zdvihem (Schüco ASS 70), každé o rozměrech 4 metry na šířku a 2,34 metru na výšku, vedou z obytného prostoru ven na terasy. Mezi nimi se nachází 6 metrů široká neotvíravá prosklená stěna, která odstraňuje vizuální hranici mezi obytným prostorem a zahradou. Všechna otvíravá okna jsou osazena kompletně skrytým kováním Schüco AvanTec SimplySmart a jejich elegantní a zároveň funkční zaklapávací kliky mají blokovací tlačítko. Další speciální prvek se nachází na vstupních dveřích ve formě biometrické kontroly vstupu Schüco Fingerprint s čtečkou otisků prstů – její pohodlné ovládání a bezpečnost ocení všichni členové domácnosti.

Biometrický systém kontroly vstupu Schüco se zabudovanou čtečkou otisků prstů se v praxi výborně osvědčil (Schüco ADS 75.SI se systémem Fingerprint). (Zdroj: Schüco CZ, foto: Christian Eblenkamp)

Všechny okenní i dveřní systémy vyrobila a instalovala společnost Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin. Partnerská společnost pak zajistila práškový nátěr profilů a krycích lišt v charakteristickém odstínu „Tiger greybrown“.

Informace o projektu

Název projektu: Renovace rodinného domu, Bergisch Gladbach

Architekt: Erika Werres, Bergisch Gladbach (projekt, schválení a plánování realizace; vedení stavby)

Výroba/instalace okenních a dveřních systémů: Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin

Dokončení: 2016

Výrobky Schüco použité v objektu

Schüco AWS 75.SI – dvoukřídlá okna

Schüco AWS 75.SI – otvíravě-sklopná okna

Schüco AWS 75.SI – kombinace neotvíravých prosklených ploch a oken

Schüco ASS 70 – posuvné dveře se zdvihem

Schüco ADS 75.SI – vchodové dveře v kombinaci s neotvíravými prosklenými prvky

Schüco biometrická kontrola vstupu s čtečkou otisků prstů

Schüco AvanTec SimplySmart – systém skrytého kování, kliky uzamykatelné nebo s tlačítkem

Speciální prvky: Trojitá izolační skla s tepelněizolační povrchovou úpravou a bezpečnostním sklem; jemný metalický práškový nátěr všech rámových konstrukcí v odstínu „Tiger greybrown“ (interiér/exteriér).

Pro více informací navštivte Schueco.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem