Architekti soukromé rezidence „House X“ v Singapuru si v rámci fasády pohráli s protiklady soukromí a otevřenosti. Zatímco směrem do ulice je dům diskrétně uzavřený, na jihozápadní straně se budova otvírá a poskytuje fascinující výhledy na přírodní panoráma i zázemí domu. Aby si obyvatelé domu mohli užít přírodu a podnebí a zároveň v interiérech měli příjemné klima, vytvořily prosklenou fasádu posuvné hliníkové systémy Schüco.

 (KOMERČNÍ PREZENTACE)

Návštěvníci House X, domova čínské rodiny žijící v Singapuru, při vstupu z ulice mají pocit, že vcházejí do až záhadně nedobytné budovy. Strana s hlavním vchodem je obložena světlým pískovcem, perforovaným malými otvory, které do domu pouštějí světlo a splňují i větrací účel. Evidentní diskrétnost a soukromí byly výslovným přáním klienta. Masivní, dřevem obložený hlavní vchod bez kousku prosklení koncepci soukromí a uzavřenosti rovněž přispívá. 

Konstrukce různých budov odráží jak charakter svahu, tak diamantový tvar pozemku. Fasáda obytné budovy kombinuje systémy Schüco ASS 50.NI a Schüco ADS 65.NI s konzolovými slunečními clonami. (Zdroj: Schüco, autor fotografie: Khoo Guojie, Singapore)

Prvním místem při vstupu je čtvercové nádvoří s kapradinami a stromy, které prosvětluje a větrá jádro budovy. Uzavřenost se vytrácí, jen co projdete nádvořím, kdy se vám otevře nádherné krajinné panoráma, které se táhne nad střechami přilehlých budov a stromů na opačnou stranu rozlehlého údolí.

Pokoje s výhledem jak na starou čínskou krajinomalbu

Jak půdorys, tak i uspořádání stavebních konstrukcí zrcadlí tvar diamantu. Hlavní část budovy, ve které jsou umístěny četné pokoje pro hosty, určuje linii, od níž se odvíjejí všechny ostatní zdánlivě neformálně uspořádané formy a funkční oblasti. Panoráma, které architekti přirovnali ke staré čínské krajinomalbě, je rozděleno spravedlivě. Každá jednotlivá místnost a každá zóna na prvních dvou podlažích mají tento nádherný výhled. Obytné prostory a ložnice pro majitele jsou zřetelně zdůrazněny co do velikosti, materiálu a konstrukce jako dvě rezavě červené „krabice“, na vnitřní straně opatřené starožitnými teakovými panely a na vnější straně obloženy ocelovými plechy Corten s rezavou patinou. Společné, jídelní a fitness prostory v suterénu budovy, stejně jako zastřešené terasy, jsou namířeny k venkovnímu zázemí s pozoruhodně velkým bazénem ve tvaru diamantu.

Hlavní obytná místnost majitelů je umístěna v prostoru kubických tvarů, který je zdůrazněn a vynesen díky obložení ocelovými plechy Corten s rezavou patinou. (Zdroj: Schüco, autor fotografie: Khoo Guojie, Singapore)

Tři různé posuvné systémy Schüco

Všechny obytné a jídelní prostory, stejně jako každý z mnoha pokojů pro hosty, mají výhled na venkovní zázemí a do krajiny. Na přání klientů architekti maximalizovali transparentnost designu fasády pro panoramatické výhledy a zároveň se snažili co nejvíce přizpůsobit klimatu a poloze slunce. Proto zvolili hliníkové posuvné systémy Schüco. Podle ateliéru Red Bean Architects rozhodly úzké profilové šířky rámů u ploch prosklených na výšku místnosti, stejně jako snadnost ovládání a zároveň robustní technologie posuvných systémů Schüco. Převážně byly instalovány posuvné systémy Schüco ASS 43.NI a posuvné systémy se zdvihem Schüco ASS 50.NI. Tam, kde bylo požadováno velké otevření místnosti bez pevných jednotek, byly použity skládací posuvné systémy Schüco ASS 70 FD.

Velkoformátové posuvné systémy Schüco ASS 50.NI otvírají celou západní stranu do krajiny. (Zdroj: Schüco, autor fotografie: Khoo Guojie, Singapore)

Ochrana proti odpolednímu slunci v Singapuru

Odpolední slunce v Singapuru je zvlášť ostré a úporné. To bylo nutné vzít v úvahu při projektování všech fasád, které směřují na západ a jihozápad. Proto byly všechny posuvné systémy Schüco vybaveny izolačním zasklením proti slunečnímu záření, což výrazně snížilo teplo v interiérech. Konzolové, vertikální sluneční clony z hliníkových lamel a vnitřní zastínění rovněž chrání místnosti před přehříváním, aniž by snižovaly požadovanou transparentnost.

Nejzajímavější výhled, stejně jako design a pohodlí skýtá obývací pokoj, kostka v horním patře budovy. Interiér tvoří podlahy z onyxu a masivní teakové obložení. (Zdroj: Schüco, autor fotografie: Khoo Guojie, Singapore) 

Požadavky architektů splnil široký sortiment Schüco

Důležitou roli při výběru a výrobě prosklených systémů Schüco sehrála firma Mun Soon Industries, partner společnosti Schüco v Singapuru. Konzultace vedené společností Mun Soon s architekty a klienty vedla k výběru systémů a specifikaci skel, která by byla ideální pro konkrétní lokalitu a respektovala by i požadavky z hlediska pohodlí a bezpečnosti. Rozmanitost konstrukcí v rámci systémů Schüco nevyžadovala ani žádná další speciální řešení. Posuvně-zdvižný systém Schüco ASS 50.NI se dokonce i při šířce 10,48 m a výšce 2,79 m (největší v rámci projektu) ukázal jako velmi jednoduchý pro instalaci v rámci technických specifikací stanovených pro tento systém.

 

Informace o projektu

Název projektu: House X, Singapur

Architektonický návrh: Red Bean Architects, Singapur

Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Mun Soon Industries Pte Ltd, Singapur

Realizace: 2016

Použité systémy Schüco v projektu:

Posuvné systémy: Schüco ASS 43.NI

Posuvné systémy se zdvihem: Schüco ASS 50.NI

Skládací posuvný systém: Schüco ASS 70 FD

Okna: Schüco AWS 50.NI

Dveře: Schüco ADS 65

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem