Staré a nevzhledné schodiště kazí dobrý dojem z interiéru. Odborník z Hornbachu radí, jak zanedbané schodiště správně zrenovovat, aniž byste ho museli bourat.

I když je schodiště zřejmě posledním místem v domácnosti, na které myslíte při změně interiéru, nemělo by zůstat opomenuté. Využijte ho jako příležitost a vneste dávku stylu i do tohoto prostoru během pěti důležitých kroků.

1. krok – posouzení stavu schodiště

Před tím, než se s nadšením pustíte do obnovy schodiště, důsledně ho prověřte a ujistěte se, že není poškozena jeho stabilita. „Pokud máte pocit, že schody nejsou úplně v pořádku, konzultujte jejich renovaci s odborníky. Jestliže je konstrukce schodů narušena, je nevyhnutelná jejich profesionální remodelace,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

2. krok – plánování

Rozhodněte se, které prvky chcete vyměnit či upravit. Stačí třeba jen vyměnit sloupky zábradlí či poškrábané nášlapy, anebo dopřát schodišti kompletně nový design. Zvažte svoje možnosti a zamyslete se, zda vše zvládnete svépomocí, anebo budete potřebovat pomocnou ruku odborníka. Promyšlený plán vám ušetří peníze na materiálech, které nakoupíte pouze v potřebném množství.

Renovace schodiště - pokládka koberce (zdroj: Hornbach)

3. krok – příprava

Základem renovace schodiště je očištění a příprava podkladu. Ze schodů důkladně odstraňte existující nátěry, koberce či jiný materiál. Pracujte odshora směrem dolů. Ujistěte se, že jsou schody čisté a bez prachu z původního materiálu.

Pro odstraňování starého nátěru z dřevěných schodů existuje několik možností. „Pokud je předešlý nátěr v dobrém stavu, stačí bruskou nebo brusným papírem pouze zbrousit oloupaná či poškozená místa. Další možností je opalování teplovzdušnou pistolí. Tuto možnost využijte při hrubých nátěrech hladkých ploch. Barva pod působením tepla změkne a malířskou špachtlí ji jednoduše seškrábete. Povrch po opálení zůstane mastný, takže je nutné ho důkladně očistit, například ředidlem a poté obrousit. Poslední možností je využití odstraňovače nátěru, který aplikujte na povrch a nechte působit po dobu doporučenou v návodu,“ vysvětluje Richard Klička.

Betonové schodiště bývá často polepeno vinylovou podlahovou krytinou. Tuto vrstvu je třeba před renovací odstranit také, aby zůstal jen čistý a hladký betonový podklad.

4. krok – renovace schodiště

Nátěr
Starší dřevěné schody často stačí pouze přebrousit a znovu nalakovat. Pokud však toužíte po výraznější změně, jednoduše sáhněte po novém barevném odstínu ze široké nabídky barev na dřevo. Trendová barva schodiště může hravě změnit estetiku celé domácnosti.

Nový obklad
Při volbě nového obkladu věnujte pozornost výběru vhodné nášlapné krytiny. „Dřevěné obklady nejsou příliš vhodné na betonové schodiště. Dřevo pracuje a potřebuje určitou flexibilitu. Při nesprávném položení může dojít k deformacím. Dřevěné obklady je potřeba precizně naplánovat, ideálně s pomocí odborníků. Rozumnější volbou je použít schodové profily z laminátu. Jde o vysoce odolný a cenově dostupný materiál, který najdete i v dřevěných dekorech. Takovéto profily nalepíte na betonový podklad jednoduše a spolehlivě,“ říká Richard Klička z projektových marketů Hornbach.

Zašlou slávu a lesk schodových nášlapů, podesty, podstupnic a bočnic lze obnovit i schodišťovou stavebnicí TOPSTEP FLEX. Je vhodná pro všechny typy podkladů a její materiál disponuje antistatickou úpravou, rozměrovou stálostí, odolností vůči bobtnání, světlu, oděru i nárazu a utlumuje kročejový a akustický hluk. „Montáž systému TOPSTEP je velmi jednoduchá, navíc bez nutných stavebních úprav a zbytečného nepořádku. Díky použité technologii docílíte vyrovnání případných výškových nerovností. Materiál nepracuje a nesesychá, proto zaručuje dlouhou životnost a stálost, navíc se snadno udržuje,“ upřesňuje Richard Klička z Hornbachu.

Schodový nášlap TOPSTEP (zdroj: Hornbach)

Koberec
Pokud jste se rozhodli osvěžit vzhled schodiště pokládkou koberce, je třeba počítat s poměrně náročnými úkony. „Při pokládce koberce na schodiště je vyžadována velmi precizní práce v oblasti měření a řezání. Až budete mít vypočítány přířezy pro jednotlivé schody, můžete začít s plánováním celkového množství. Pro samotné lepení vám poslouží kontaktní lepidlo na koberce a schody. Po aplikaci a zaschnutí přichází na řadu zakončovací práce, které obnáší odlehčovací řezy pro úpravu koberce, odstranění přesahů a vytvoření přechodů mezi ukončovacím profilem a plochou stěny pomocí akrylátového švu,“ přibližuje Richard Klička.

5. krok – renovace zábradlí

Výměna zábradlí nebo jen jeho části je jednoduchý trik, jak dodat schodišti svěží vzhled. Pakliže nemáte mnoho zkušeností s renovacemi, nebo domácí kutilství není vaší parketou, poraďte se s odborníky. „Pokud chcete dřevěným schodům dodat nový šmrnc, stačí jednoduše vyměnit sloupky na zábradlí za moderní kovové nebo skleněné panely. Kombinace dřeva s jiným materiálem výborně vynikne v interiéru, fantazii se meze nekladou,“ dodává Richard Klička z Hornbachu.

Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem