Cheb je město velkých dějin, o nichž by se dalo vyprávět dlouho. Jeho návštěvníkům upřímně doporučuji projít se po pěší zóně a sledovat mřížky dešťové kanalizace, do kterých jsou jednotlivé historické události k poučení turisty i zdejšího vygravírovány. (ČÁST 2.)

První část článku najdete zde.

Hurá na Cheb!

DŮM ROKU 2019: Hlasujte a vyhrajte!Pár kilometrů od něj leží Lipoltov, maličká vesnice s třicítkou obyvatel. Fotím tu vilu na velkém pozemku (kvalitní zahradní úprava!), zcela nepatřičnou do zdejších poměrů (např. užití lícové cihly). Všimněte si, prosím, jak je tu řešen vikýř v úžlabí střechy: něco nevídaného (19).

Podruhé mačkám spoušť kvůli trochu bizarnímu excentrickému domu, snad opravdu hrázděnému, který vyhlíží díky své barevné zdobnosti jak perník z poutě. Škoda jen, že po opravě, která proběhla zřejmě před pár lety, už zase poněkud pelichá (20).

Mířím do Odravy (něm. Kulsam, 250 obyvatel), vesnice na soutoku stejnojmenné řeky s Ohří. Nově se tu staví jediný dům – bohužel takhle příšerně (21). A bohužel na druhou – děje se tak na místě bývalého statku, který byl zbořen.

Vesnička Mostov s půvabným zámkem v romantickém stylu ze závěru 19. stol. mi k fotografování nabídla statek na břehu Ohře, kterým jsem si poněkud spravil náladu z předcházejícího zklamání (22).

22

V dnešním itineráři mi ještě zbývají Františkovy Lázně...

Tady si slibuji fotografovat jen domy zdařilé a doufám, že jich tu objevím dostatek. Františkovy Lázně přece mají světový zvuk a to stavebníky zavazuje! Založil je v r. 1793 císař František I., který téhož roku vyřešil spor mezi zdejším Dr. Adlerem a nosičkami vody, jež zdejší kyselku dopravovaly do Chebu, jakýchsi „nepravých lázní“ bez vývěru minerální vody. Dnes tu má svůj domov asi 5 500 obyvatel, návštěvníků je však každoročně násobně více. Vybral jsem pro vás čtyři domy, které vám tímto představuji jako ukázku dobré místní úrovně stavění, v naději, že budete stejně potěšeni jako já, když jsem je objevil (23), (24 - hlavní foto článku), (25), (26).

25

Na příští výlet zase někam jinam, na jiné hezké české chaloupky, se těší

Ing. arch. Jan Rampich

* * *

Předchozí díly seriálu "Jak se staví..." Jana Rampicha:

Jak se staví na Lounsku, část 1.

Jak se staví na Kolínsku, část 1.

Jak se staví na Mostecku, část 1.

Jak se straví na Náchodsku, část 1.

Jak se staví na Teplicku, část 1.

Jak se staví na Pelhřimovsku, část 1. 

Jak se staví na Kutnohorsku, část 1.

Jak se staví na Benešovsku, část 1.

Jak se staví na Prachaticku, část 1.

Jak se staví na Berounsku, část 1.

Jak se staví na Klatovsku, část 1.

Jak se staví na Rokycansku, část 1.

Jak se staví na Rakovnicku, část 1.

Jak se staví na Domažlicku, část 1.

Jak se staví na Písecku, část 1.

Jak se staví na Příbramsku, část 1.

Jak se staví na Tachovsku, část 1.

Jak se staví na Havlíčkobrodsku, část 1.

Jak se staví na Mladoboleslavsku, část 1.

Jak se staví na Českokrumlovsku, část 1.

Jak se staví na Hodonínsku, část 1.

Jak se staví na Táborsku, část 1.

Jak se staví na Karlovarsku, část 1.

logo MessengerPoslat Messengerem