Dešťová voda je běžně uchovávána v sezónních nadzemních nádržích, kde bývá k vodě velmi snadný přístup, není potřeba instalovat čerpadlo a také údržba těchto nádrží a sudů bývá jednodušší. Na druhou stranu voda v nadzemních nádržích snadněji podléhá zkáze díky teplotním vlivům a světlu a v období sucha jí většinou není dostatek. Tomu lze zabránit právě instalací podzemní nádrže, která se instaluje do nezámrzné hloubky a je tak možné vodu využívat celoročně. Současně se výrazně snižuje kazivost dešťové vody v nádrži.

(Komerční prezentace)

Podzemní nádrže ušetří místo na zahradě a jsou i z hlediska estetiky přijatelnější zvláště u rodinných domů, protože je z nich prakticky vidět jen poklop, který může být pojížděn i osobními auty (v závislosti na materiálu).

Vodu můžeme shromažďovat a uchovávat v nádržích z různých materiálů. Na trhu najedeme nádrže ocelové, betonové, sklolaminátové či plastové (hlavně polyethylenové). Právě plastové nádrže jsou velice oblíbené díky příznivé váze a tedy snadné manipulaci. Jejich instalace nevyžaduje tolik stavebních prací a také jejich údržba a kontrola je výrazně jednodušší než u jiných materiálů.

Monolitické samonosné nádrže se nemusí obetonovávat a oproti svařovaným nádržím přináší značnou úsporu na armování, bednění a vlastním betonu. Uložit menší nádrže je možné v několika lidech ručně. (Nicoll.cz)Plastové nádrže mají velkou výhodu z hlediska manipulace a rychlosti montáže. Monolitické samonosné nádrže se nemusí obetonovávat a oproti svařovaným nádržím přináší značnou úsporu na armování, bednění a vlastním betonu. Uložit menší nádrže je možné v několika lidech ručně. Větší nádrže vyžadují instalaci pomocí stavební mechanizace.

Pro nádrže méně únosné, např. sklolaminátové, svařované nebo vyrobené z polypropylenových desek k obetonování, je instalace složitější. Je vhodné si tedy také spočítat náklady na armování, bednění a betonáž a taky na cenu práce a stavební mechanizace. Instalace méně únosných nádrží je také časově náročnější.

Nádrže Garantia Columbus a Cristall

  • Podzemní samonosné nádrže
  • Monolitická konstrukce, masivní žebrová konstrukce bez jakýchkoliv svarů zaručuje dokonalou statickou pevnost a těsnost
  • Není potřeba obetonovávat
  • Díky nízké váze snadná manipulace a transport
  • Záruka 15 let, prakticky neomezená životnost
  • Zpracování návrhu zdarma
  • Doprava zdarma

Podívejte se na produktové video, které Vám přiblíží sortiment nádrží na dešťovou vodu společnosti Nicoll Česká republika:

Před nákupem nádrže je potřeba si uvědomit, na co chceme dešťovou vodu využívat a odhadnout přibližnou roční potřebu. V případě využívání na splachování WC a praní prádla, je třeba vědět pro kolik osob. V případě využívání dešťové vody pro zálivku zahrady je třeba znát přibližnou plochu zahrady, kterou budeme zavlažovat.

V ideálním případě je možné se poradit se zahradníky, kteří nejlépe odhadnou potřebné množství vody na základě vegetačních období rostlin. K takovému postupu se ale postupuje jen výjimečně, v případech novostaveb, u kterých se podílejí zahradní architekti. V případě automatické závlahy, která má většinou velké odběry, postupujeme při návrhu objemu individuálně a ve spolupráci se závlaháři.

Pro rychlou orientaci v tom, jaké nádrže a příslušenství jsou vhodné pro využívání dešťové vody pouze na zahradě nebeo v domácnosti i na zahradě, jsme pro Vás připravili vzorové sestavy.

1. Sestava nádrže a příslušenství pro využívání dešťové vody v domácnosti a na zálivku zahrady

1. Nádrž na dešťovou vodu Columbus s PE poklopem; 2. Filtrační šachta DN 400; 3. Čerpadlo Essential (domácí vodárna); 4. Tlaková nádoba 15 l; 5. Filtr 10‘‘; 6. Plovoucí sání (hadice 3 m); 7.  Klidný nátok – sada; 8. Vsakovací tunel Garantia; 9. Kontrolní závěr DN 200; 10. Šachtová kopule

Sestava nádrže a příslušenství pro využívání dešťové vody v domácnosti a na zálivku zahrady 1. Nádrž na dešťovou vodu Columbus s PE poklopem; 2. Filtrační šachta DN 400; 3. Čerpadlo Essential (domácí vodárna); 4. Tlaková nádoba 15 l; 5. Filtr 10‘‘; 6. Plovoucí sání (hadice 3 m); 7. Klidný nátok – sada; 8. Vsakovací tunel Garantia; 9. Kontrolní závěr DN 200; 10. Šachtová kopule.

2. Sestava nádrže a příslušenství pro využívání dešťové vody na zálivku zahrady

1. Nádrž na dešťovou vodu Cristall nebo Columbus s PE poklopem; 2. Filtrační koš do nádrže; 3. Ponorné čerpadlo DROWN; 4. Šachta rozvodu vody; 5. Vsakovací tunel Garantia; 6. Kontrolní závěr DN 200; 7. Šachtová kopule 

Sestava nádrže a příslušenství pro využívání dešťové vody na zálivku zahrady 1. Nádrž na dešťovou vodu Cristall nebo Columbus s PE poklopem; 2. Filtrační koš do nádrže; 3. Ponorné čerpadlo DROWN; 4. Šachta rozvodu vody; 5. Vsakovací tunel Garantia; 6. Kontrolní závěr DN 200; 7. Šachtová kopule (Nicoll.cz)

Více k nádržím a také možnosti na ně získat dotaci na www.destovavoda.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem