Ještě před několika lety byl materiál, z něhož je okno vyrobeno, snadno rozeznatelný. Plast byl bílý, dřevo hnědé a hliník stříbrný. Dnes to v řadě případů na první pohled odhalíte jen stěží. Je-li na oknech fólie či barva, materiál okem nerozpoznáte: plast může vypadat jako dřevo, dřevo jako plast. Navíc existují i okna z kombinovaných materiálů, a tak některá okna mohou být jiná zevnitř a zvnějšku budovy. Nejlepší tedy je porovnat materiály na základě jejich vlastností. 

(Komerční prezentace)

Plast

Je to téměř ideál. Univerzální materiál, vhodný do všech typů staveb. Výborně odolává povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost.

Okna jsou téměř bezúdržbová, nemusí se tedy natírat. V základním provedení se navíc jedná o nejlevnější řešení. Dřívější hendikep v podobě bílé barvy je dnes řešen různými fóliemi nebo z venkovní strany vysoce hodnotným hliníkovým opláštěním v různých barvách, mimo jiné s metalických efektem či dekorem dřeva.

Dřevo

Někde by ovšem plast působil dost nevhodně, zejména v některých moderních, nebo naopak starších či historických domech. Nemluvě už vůbec o chatách a chalupách. Dřevo je prostě přírodní materiál, který jen těžko plnohodnotně nahradíme, pokud budeme okno zkoumat opravdu důkladně. Jeho přírodní vzhled je prostě velký bonus.

Má ovšem i řadu úskalí. Hůře odolává povětrnostním vlivům. Protože se jedná o roztažný materiál, může ho poničit nadměrná vlhkost a nedostatečné větrání. Navíc dřevěná okna vyžadují údržbu, zhruba jednou za 3 až 5 let je nutné obnovit nátěr. Cena dřevěných oken se pohybuje zhruba mezi plastem a hliníkem.

Trojsklo se pro svou výbornou izolaci může stát i nevýhodou. Zabrání totiž solárním ziskům. Proto na jižní straně volte trojskla se speciálním solárním pokovením umožňujícím solární zisky. (INTERNORM)

Hliník

Hliník je jako materiál mimořádně vhodný do moderních budov. Hliníková okna dotvářejí nápaditou architekturu do podoby skutečných uměleckých děl. Je to dané tím, že hliník umožňuje výrobu těch nejužších, velice útlých profilů. A právě subtilní vzhled rámů, často nápaditě zapuštěných, se skrytými prvky, je v současné době vysoce moderní.

Navíc je jako materiál vhodný i pro výrobu velkých a atypických oken a dobře odolává povětrnostním vlivům. Říká se ovšem, že pro krásu se musí trpět. Hliník má tedy o něco horší tepelněizolační vlastnosti než plast nebo dřevo. A především, vyšší je i jeho cena.

Kombinace dřevo – hliník

Hodí se hlavně do nízkoenergetických a energeticky pasivních domů. Vyniká skvělou tepelnou a zvukovou izolací. Hliníkový povrch má dobrou povětrnostní odolnost a zvyšuje trvanlivost dřeva.

Velkým bonusem je jeho vzhled – zevnitř se dřevěné rámy hodí k nábytku, zvenčí hliníkové působí na fasádě moderně.

Kombinace plast – hliník

Hodí se hlavně do nízkoenergetických a energeticky pasivních domů. Kombinace zaručuje moderní vzhled hliníkového okna s nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi plastu. Cenově je přijatelnější než okna celohliníková. Navíc nabízí možnost široké škály barevného provedení, kterého nelze u plastových fólií dosáhnout.

Jak zkontrolovat svá okna? (INTERNORM)

Více o oknech si přečtěte na webu www.dokonaleokno.cz, zde můžete najít inspiraci i v atraktivním eBooku, nebo na webu www.internorm.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem