Na českém trhu je tolik možností vchodových dveří, jak se v nich vyznat? Čím se liší hliníkové od dřevěných a na co se při výběru zaměřit? Jestli si kladete podobné otázky, pomůžeme vám se ve vchodových dveřích zorientovat.

(Komerční prezentace)

Hliník, dřevo nebo plast?

Na tyto tři materiály používané při výrobě dveří jste už určitě narazili. Který ale vybrat? Kvůli nízké ceně volí lidé nejčastěji plastové dveře, v sousedním Německu rozšířené hliníkové dveře jsou ale i u nás čím dál častější. Klasické dřevo ubývá na úkor těchto dvou materiálů. Všechny tři materiály ale mají svá pro a proti.

Odolný hliník

Hliníkové dveře jsou nejodolnější varianta, kterou si můžete vybrat. Hliník odolává mechanickému poškození (a tedy i zlodějům), vlhkosti, změnám teplot i stárnutí. Je to volba na mnoho desetiletí, která navíc vypadá skvěle. Do hliníkových dveří vkládají výrobci izolující vložku, díky které mají i dobré izolační vlastnosti.

Nevýhodou může být vyšší cena hliníkových dveří.

Hliníkové vchodové dveře (www.kruzik.cz)

Klasické dřevo

Dřevěné dveře jsou elegantní klasika. Stejně jako hliníkové mají dobré izolační vlastnosti, bohužel ale podléhají vlivům změn teplot a vlhkosti. Potřebují pravidelnou údržbu, jen tak vám vydrží delší dobu. Pro dřevo je náročná především zima, kdy jsou venku mínusové teploty, zatímco vevnitř se topí. Velký teplotní rozdíl může způsobit zkroucení dveří.

Levný plast

Plastové dveře vynikají oproti hliníkovým a dřevěným především cenou, je ale nutné dobře vybírat. Dveře z plastu sice můžou stát jen pár tisíc, ale pak od nich nemůžete očekávat odolnost a dlouhou životnost. Tyto vlastnosti a také izolační vlastnosti se liší podle kvality provedení. Pokud zvolíte plastové dveře, nesnažte se na nich za každou cenu ušetřit, z dlouhodobého hlediska se vám to nevyplatí.

Plastové dveře jsou téměř bezúdržbové a můžou mít téměř jakoukoliv barvu, výrobci nabízí i řadu dekorů včetně nápodoby dřeva nebo hliníku. Pozor ale na tmavou barvu, tmavá dveřní výplň má vyšší tepelnou roztažnost, takže by se dveře mohly deformovat.

Dveře, které ladí

Jistě budete vybírat i podle vzhledu – dveře musí ladit s celkovým vzhledem domu. U všech materiálů si můžete vybrat z řady variant, hliník a plast mohou mít prakticky jakoukoliv barvu. Zajímavý designový prvek je i prosklení. U plastových dveří je možné i provedení v imitaci dřeva.

Pokud vchodové dveře vybíráte v rámci stavby nového domu, můžete je sladit s garážovými vraty. Obraťte se na výrobce, který dodává obojí – z ryze českých výrobců je to například firma Kružík.

Aby teplo neutíkalo dveřmi

Tepelně izolační vlastnosti patří k parametrům, které u oken sledujeme jako první, u dveří je ale řada lidí zanedbává. Přitom ale dveřmi podobně jako oknem uniká velké množství tepla. Dobře izolující dveře vám pomůžou ušetřit výdaje za topení.

Protože se domy dnes už nestaví se zádveřím a za vstupními dveřmi je přímo vytopená místnost, snaží se výrobci dveří zajistit, aby dveřmi unikalo co nejméně tepla. Tepelně izolační vlastnosti dveří můžete porovnat na základě hodnoty součinitele prostupu tepla dveřmi. Tato hodnota se označuje Ud a platí pro ni, že čím je nižší, tím lepší jsou izolační vlastnosti dveří.

Dveře řady Nerez Design (www.kruzik.cz)

Domácnost v bezpečí

Případy vloupání jsou příliš časté na to, abyste je mohli podcenit. Dveře z nekvalitního materiálu bez bezpečnostních prvků vysloveně lákají zloděje, kterým k jejich otevření stačí jen necelá minuta. Proto vybírejte dveře nejlépe alespoň s 3. bezpečnostní třídou a požadujte od výrobce certifikát, který bezpečnostní třídu dokládá. Ten bude v případě vloupání požadovat vaše pojišťovna. Můžete si vybrat i dveře s přídavnými bezpečnostními prvky, například dalšími zámky.

Hliníkové dveře tvoří masivní hliník, který je velmi odolný, jsou proto bezpečnější než například plastové. Dveře od firmy Kružík mají navíc už v základní ceně tříbodový bezpečnostní zámek.

Dvakrát měř, jednou kupuj dveře

Před pořízením dveří si nezapomeňte zkontrolovat, jakou velikost dveří vlastně potřebujete. Může to znít jako samozřejmost, ale příliš velké nebo malé dveře by vám přidělaly drahé starosti. Nejčastější šířka je 80 nebo 90 cm, méně 70 cm. Atypické rozměry pro vás na míru vyrobí přímo výrobce.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem