Hitem mnoha posledních let je v oblasti rekonstrukcí, ale i výstavby nových domů, zateplování, které bez diskuze snižuje náklady na vytápění. Často je bohužel úspora peněz tím nejdůležitějším, na co je při výběru materiálů a skladeb konstrukcí brán zřetel.

(Komerční prezentace)

Celkem logicky se často vychází z toho, že čím méně tepla se odvětrá, tím méně ho budete muset doplnit. A proto je řešením hermeticky uzavřít celý dům – pořídit těsná okna, dveře a neprodyšný zateplovací systém. Je to ale jen jedna z možných alternativ. Použít tzv. difúzně uzavřenou konstrukci (tedy tu, která je skutečně hermeticky uzavřená) s sebou přináší samozřejmě i nějaká ta omezení.

Přirovnejme takový dům k náruživému výletníkovi, který si za deště natáhne pláštěnku. Uzavře své tělo do neprodyšného igelitu, který ho sice ochrání před vnějšími vlivy, vzhledem k tomu, že ale pláštěnka vůbec nevětrá, postará se také o to, aby se pořádně zapařil. Turista může pláštěnku hned po dešti sundat a pořádně vyvětrat, to ale dům udělá jen těžko. Proto musí jinak a velmi efektivně odvětrávat vlhkost, která vzniká uvnitř. Co myslíte, existuje ještě nějaká jiná, přirozenější alternativa?

...Přirovnejme takový dům k náruživému výletníkovi, který si za deště natáhne pláštěnku. Uzavře své tělo do neprodyšného igelitu, který ho sice ochrání před vnějšími vlivy, vzhledem k tomu, že ale pláštěnka vůbec nevětrá, postará se také o to, aby se pořádně zapařil. Turista může pláštěnku hned po dešti sundat a pořádně vyvětrat, to ale dům udělá jen těžko. Proto musí jinak a velmi efektivně odvětrávat vlhkost, která vzniká uvnitř. (www.izolujzdrave.cz)

Vlhkost se musí odvětrat okamžitě

Co by asi prodavač ve sportovním obchodě doporučil našemu zpocenému turistovi? Zřejmě by ho zavedl do sekce s membránovým oblečením a vysvětlil, že pokud zvolí dobrou bundu, kalhoty i obuv, bude před nepřízní počasí ochráněn dostatečně, přitom ale chytré oblečení propustí vlhkost od jeho těla a on se tak už při výletě nezapotí. Dům může udělat to samé. Místo neprodyšného zateplovacího systému můžete sáhnout po tzv. difúzně otevřené skladbě, která izoluje, chrání dům před vnějšími vlivy, a přitom umožňuje domu „dýchat“ a přirozeně odvádět vlhkost v té chvíli, kdy se vytvoří.

Mnohem příhodnější je tenhle způsob u rekonstrukcí, u kterých se jen velmi obtížně podaří realizovat difúzně uzavřenou skladbu tak, aby skutečně fungovala. Použití prodyšného materiálu izolace naopak umožní zvlhlému zdivu pořádně vyschnout a zabrání tak vzniku plísní nejen na viditelných místech, ale i uvnitř konstrukce, kde může napáchat velkou škodu. V tomto případě je dobré využívat izolací, kterým vlhkost nevadí a které se samy aktivně podílejí na vysoušení objektu. Příkladem je celulóza, která funguje trochu jako piják – tedy savý papír, kterým se vysoušejí inkoustové skvrny. Jednoduše vytáhne přebytečnou vlhkost z konstrukce a odvede jí do exteriéru.

Klimatizace v horku není potřeba

Teď už tedy víte, že dobré zateplení umí nejen šetřit peníze za vytápění, ale také se zvládne vypořádat s vlhkostí, přirozeně vznikající v domácnosti, a nepřipustí tak, aby se vytvářely nebo množily plísně. Co dalšího ještě musí tepelná izolace zvládnout? Kromě ochrany před mrazem v zimních měsících je dobré, když zateplení domu obstojí i ve velkých vedrech. Taková vlastnost hodně souvisí právě s tím, jak umí izolace hospodařit s vlhkostí. Nejmarkantnější je to u moderních sloupkových dřevostaveb, kde je izolace dominantním materiálem.

Kromě toho, že celulóza dokáže vysát vodu z vlhkého zdiva a bezpečně ji odvést pryč, vyniká svou schopností vlhkost pojmout a uvolnit jí tehdy, když je na to správný čas. Když se totiž odpařuje voda, snižuje se okolní teplota a můžeme tak mluvit o jevu, který by se dal nejlépe pojmenovat jako „přírodní klimatizace“. Tato vlastnost materiálu je důležitá v parném létě, kdy je žádoucí, aby se v domě uvolnilo do vzduchu množství vlhkosti, jež se postará o příjemnější klima. Proto se také letní horka vždycky lépe přežívají v zeleni a u vody, než v rozpáleném asfaltovém a betonovém městě, kde je velmi suchý vzduch.

Zdravé bydlení je důležité

Vlhkost, kterou se z domácnosti nepodaří dostat ven, způsobuje velké potíže. Kromě nepříjemného rosení oken je příčinou vzniku plísní, které nejen že zhoršují průběh alergie a astmatu, ale mohou se dokonce podílet na vzniku některého z těchto onemocnění. Zdravé bydlení je jednoduše základ.

Moderní přírodní izolace, třeba právě zmiňovaná celulóza, která je vyrobená z velké části z recyklovaného novinového papíru, umí izolovat stejně dobře, jako jejich konkurenti, s přirozenou vlhkostí se ale vyrovnávají mnohem lépe. U celulózy nemá vlhkost žádný vliv na její životnost ani schopnost dobře izolovat, je doslova její přirozeností na sebe vázat vzdušnou vlhkost v takové míře, v jaké se uvnitř vyskytuje, a zase ji uvolňovat ve chvíli, kdy je pro to vhodná příležitost. Nejrozšířenější na českém trhu je Climatizer Plus, izolace, která se při aplikaci na zdivo aplikuje stříkáním, při plněný duté konstrukce zase foukáním.

Climatizer Plus, izolace, která se při aplikaci na zdivo aplikuje stříkáním, při plněný duté konstrukce zase foukáním.

Zdravé prostředí, ve kterém se budete cítit dobře jak vy, tak vaše děti, je určitě tou správnou motivací pro studium různých možností, které se na trhu nacházejí a volbu té nejlepší pro váš konkrétní příklad.

Více informací naleznete na www.izolujzdrave.cz.

Zdroj: Inzertní sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem